آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی در سئو

روش های یافتن بهترین کلمات کلیدی در سئو

کلمات کلیدی مهترین و اساسی ترین قسمت سئو یک سایت هستند. زیرا در صورتیکه شما استراتژی درستی برای انتخاب کلمات کلیدی نداشته باشید، در سئو به نتیجه مورد نظر خود نخواهید رسید. 

منظور از جستجوی کلمات کلیدی برای سئو سایت، دستیابی به رفتار غالب کاربران برای رسیدن به نتیجه مورد جستجو است. (یعنی آنکه کاربران برای جستجو در رابطه با یک موضوع خاص چه عبارت هایی را در گوگل سرچ می کنند.) در صورتیکه برای آغاز فعالیت سئو سایت، اهمیت یافتن بهترین کلمات کلیدی را نادیده بگیرید، هیچ گاه نخواهید توانست ترافیک سایتتان را بالا ببرید.

کلمات کلیدی عباراتی هستند که بیشتر کاربران با جستجوی آن عبارات به وب سایت ما خواهند رسید. توجه داشته باشید که رفتار غالب کاربران کلمات کلیدی ما را تشکیل خواهد داد و هدف ما یافتن کلمات کلیدی با جستجوی بالاتر است.

جستجوی کلمات کلیدی 

جستجوی کلمات کلیدی یعنی مراحل و فرایند هایی که برای رسیدن به کلمات کلیدی استفاده میشود. در جستجوی کلمات کلیدی، شما نباید استراتژی محتوایی خود را بر اساس کلماتی بچینید که کسی آن ها را جستجو نخواهد کرد.

بهتر است بدانید که حدود 91 درصد از وب سایت ها، هیچ کاربری ورودی از گوگل ندارند. شاید بتوان دلیل آن را عدم تطابق عناوین و محتوای وب سایت با کلمات کلیدی مد نظر در گوگل دانست.

روش های جستجو و یافتن کلمات کلیدی

برای پی بردن و رسیدن به کلمات کلیدی برتر، مراحلی را در زیر توضیح خواهیم داد که با اجرای آنها، خواهید توانست ابتدا یک لیست از تمامی کلمات کلیدی مهم و غیر مهم تهیه کنید و سپس این کلمات کلیدی را بر اساس درجه اهمیت از مهم تا کم اهمیت طبقه بندی کنید و به این ترتیب لیست نهایی خود را از کلمات کلیدی تهیه نمایید.

1- استفاده از طوفان فکری و یا حدس کلمات برای رسیدن به اولین کلمات کلیدی

برای یافتن اولین کلمات کلیدی اولین موضوع، بررسی اطلاعاتی است که از آن فعالیت و وب سایت در دست داریم. به این معنی که شما بایستی به میزان اطلاعاتی که از وب سایت دارید، رجوع کنید. به عنوان مثال برای شروع سئو یک سایت جدید، اطلاعاتی از قبل نخواهید داشت. اما برای وب سایتی که قبلا فعالیت داشته است بررسی اطلاعات وب سایت در سرچ کنسول گوگل (Google Search Console) میتواند دیتای مفیدی را در اختیارمان بگذارد. اما یک وب سایت جدید در نبود اطلاعات، نیازمند به هم فکری یا طوفان فکری برای حدس اولین کلمات کلیدی است.

حال اگر شما قصد شروع سئو سایتی با فعالیت فروش حبوبات را داشته باشید، مطمئنا اولین حدس های شما برای رسیدن به کلمات کلیدی شامل موارد این چنینی خواهد بود:

 • نخود
 • لوبیا
 • خرید نخود 
 • فروش لوبیا و ....

و یا مثلا اگر برای آغاز سئو وب سایت یک شرکت طراحی سایت اقدام کنید، اولین کلمات مورد حدس شما میتوانند شامل لیست زیر باشند:

 • طراحی سایت
 • طراحی سایت فروشگاهی 
 • شرکت طراحی سایت و ...

همین قدم ها سر آغاز شروع جستجوی مرحله به مرحله برای رسیدن به بهترین کلمات کلیدی خواهند بود. در واقع قرار نیست اولین کلمات جزء لیست نهایی شما باشند، اما با وجود این عبارات برای یافتن باقی کلمات قدم مهمی برداشته شده است.

برای جستجوی کلمات کلیدی یک وب سایت با فعالیت قبلی، میتوانیم از کلمات کلیدی (queries) موجود در سرچ کنسول بهره بگیریم.

2- استفاده از کلمات کلیدی موجود در سرچ کنسول

در صورتی که وب سایت خود را به ابزار سرچ کنسول گوگل (Search Console) مجهز کرده باشید، میتوانید با مراجعه به سرچ کنسول وب سایت خود، عباراتی که با سرچ آن عبارات وب سایت شما دیده شده است را از آن استخراج کنید. این مورد در سرچ کنسول با عنوان Queries آورده شده است و در واقع لیست کلماتی است که با جستجوی آن کلمات میتوان به وب سایت شما رسید. 

سرچ کنسول گوگل یا وب مستر گوگل، ابزاری است رایگان برای مدیران وب سایت ها که میتوانید با فعال کردن آن اطلاعات آماری مربوط به کلمات کلیدی، تعداد کاربران، رفتار کاربران در وب سایت ، وضعیت صفحات ایندکس شده در گوگل و موارد دیگر را مشاهده کنند.

اهمیت این کلمات در سرچ کنسول آنجاست که این کلمات پتانسیل لازم را دارند وب سایت شما را با ترافیک بالاتری رو به رو کنند و از طرفی میتوان گفت این کلمات تا حدودی ممکن است جز لیست نهایی شما برای کلمات کلیدی مهم باشند، زیرا برایتان ثابت شده است که این کلمات مورد نظر اکثر کاربران است.


پیشنهادات گوگل در سرچ کنسول

ابزارها و وب سایت های جایگزین گوگل سرچ کنسول

در صورتی که وب سایت خود را در سرچ کنسول ثبت نکرده باشید، میتوانید با استفاده از ابزار پولی یا گاها رایگان موجود در اینترنت نیز به اطلاعات مشابه سرچ کنسول دست پیدا کنید. به عنوان مثال وب سایت معتبر ahref یک ابزار معتبر غیر رایگان است که اطلاعات آماری بسیار خوبی از رفتار کاربران در وب سایت شما را ارائه می دهد.

3- یافتن سایت های رقیب و بررسی آنها

در این مرحله شما با استفاده از حدس یا اطلاعات موجود در سرچ کنسول یا ابزار های دیگر توانسته اید یک لیست ابتدایی از کلمات کلیدی را تهیه کنید. حال وقت آن رسیده است که این کلمات کلیدی اندکی بیشتر با واقعیت تطبیق پیدا کند.

منظور از سایت های رقیب وب سایت هایی هستند که دقیقا مشابه فعالیت مورد نظر شما انجام می دهند و بیشتر در تیر راس کاربران قرار دارند و معمولا در صفحات اول گوگل هستند.

سایت های رقیب در صفحه اول گوگل، چه کمکی برای یافتن کلمات کلیدی خواهند کرد؟

سایت های رقیب وب سایت شما که جایگاه های برتر صفحه اول گوگل را تصاحب کرده اند وب سایت هایی هستند که توانسته اند گوگل را متقاعد کنند که قرار است اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربران قرار دهند. بنابراین این وب سایت ها  می توانند برای شروع، تا حدی الگوی شما برای رسیدن به صفحه اول گوگل باشند.

سایت های رقیب را چگونه پیدا کنیم؟

با استفاده از لیست ابتدایی که از کلمات کلیدی وب سایت خود و یا حدس و ابزارهای دیگر تهیه کرده اید، میتوانید سایت های رقیب را پیدا کنید. کافی است با استفاده از این کلمات کلیدی در گوگل جستجو انجام دهید. اولین سایت هایی که با این عبارات بالا خواهند آمد را در یک لیست یادداشت کنید و سپس بررسی کنید که دقیقا این وب سایت ها فعالیت مشابه فعالیت شما را داشته باشند. 

سایت های رقیب را چگونه بررسی خواهیم کرد؟

پس از تهیه لیست سایت های رقیب، میتوانید با مراجعه به صفحات این وب سایت ها و توجه به موارد زیر لیست کلمات کلیدی ابتدایی خود را ارتقا دهید:

1- توجه بهTitle  صفحات 
2- توجه بهDescription  صفحات 
3- توجه به تگh1  در صفحات 
4- توجه به تگ هایh2  تاh6  در صفحات 

توجه داشته باشید که برترین کلمات کلیدی در دل این موارد بالا نهفته است. به خصوص اگر وب سایتی که از آن این اطلاعات را استخراج کرده اید رتبه های بهتری در صفحه اول گوگل داشته باشد. 

توجه به این نکته ضروری است که وب سایت های صفحه اول گوگل هدف اصلی این بررسی هستند و لازم به ذکر است که اکتفا به وب سایت های صفحات اول گوگل در نتایج جستجو در شروع کار است و اگر شما نیاز به کلمات و صفحات بیشتری در وب سایت خود دارید به صفحات اول قناعت نکنید و میتوانید از وب سایت های رقیب بیشتری استفاده کنید، اما برای شروع کار میتوان از صفحه اول و دوم گوگل کار را آغاز کرد.

آیا تمام کلمات کلیدی مهم در دست رقباست؟

این مسئله خیلی مهم است که شما به نقاط قوت رقبایتان توجه کنید و با بررسی وب سایت آنها کلمات کلیدی برتر را استخراج کنید، اما به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است همین رقبای قوی شما هم کلمات کلیدی مهمی را هم جا انداخته باشند. به این معنی که ممکن است کلمات کلیدی ای وجود داشته باشد که علی رغم تعداد سرچ بالا کمتر سایتی به آن پرداخته باشد. این کلمات کلیدی حکم طلا را برای سئو شما خواهند داشت زیرا این کلمات در عین حال که سئو آسان تری دارند تعداد کلیک و ترافیک بیشتری خواهند داشت.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: همه چیز درباره ی لینک سازی داخلی سایت

4- استخراج کلمات کلیدی از پیشنهادات گوگل در حین جستجو

تمامی کلمات کلیدی که تا اینجا جمع آوری کرده اید به جستجوی گوگل بیاورید و با سرچ کردن این عبارات در گوگل شما میتوانید پیشنهادات گوگل را هم به لیست خود اضافه کنید. ذکر این نکته بسیار ضروری است که بدانید این پیشنهادات یاsuggestion  گوگل مهمترین کلمات کلیدی را به شما خواهد داد که جایگاه ویژه ای در لیست نهایی شما خواهند داشت.

به عنوان مثال با جستجوی عبارت خرید حبوبات، گوگل کلمات کلیدی زیر را هم پیشنهاد میدهد:


سایر پیشنهادات گوگل در هنگام جستجو برای عبارت خرید حبوبات

که با یک نگاه ساده میتوان به اهمیت لوبیا سیاه و خرید فله ای حبوبات از دید کاربران پی برد.

5 – مرتب کردن لیست کلمات کلیدی 

جهت جمع آوری کلمات کلیدی غیر از روش ها و مراحل ارائه شده ممکن است روش های متعدد دیگری هم از طریق سایت های ایرانی یا خارجی بیابید ولی در مرحله پایانی چیزی که بسیار مهم است این است که این کلمات کلیدی به ترتیب اهمیت یا ترافیک مرتب شوند. فایده این کار آنجاست که میتوانید روی ترافیک بالاتر و کاربران بیشتر تمرکز کنید و ضمنا روی همان کلمه ای سئو کار کنید که مورد نظر کاربران است به عبارت دیگر نحوه سرچ کردن اکثر کاربران را شناسایی کرده اید.


مرتب کردن کلمات کلیدی در سئو سایت

برای مرتب کردن کلمات کلیدی مهم تر میتوانید موارد زیر را در نظر داشته باشید و بررسی کنید:

1- تعداد سرچ هر کلمه (حجم جستجو) با استفاده از وب سایت های ارائه دهنده این سرویس

2- استفاده از Google Trends یا ابزار دیگر برای دست یابی به نمودار جستجوی کلمه

3- تعداد کلیک هر کلمه (توجه داشته باشید که تمامی جستجوها به کلیک ختم نمی شوند، بنابراین این عدد متفاوت از حجم جستجو خواهد بود.)

4- استفاده از درجه سختی کلمه کلیدی از طریق وب سایت های ارائه دهنده آن

دشواری کلمات کلیدی یا درجه سختی کلمه کلیدی (KD: Keyword Difficulty) یک معیار سئو است که هدف آن قضاوت در مورد دشواری نسبی کلمات کلیدی برای رسیدن به کلیک در گوگل است. این نمره در مقیاس صفر تا صد به در نظر گرفته می شود.

کلماتی که درجه سختی پایین تری داشته باشند، برای ما مهم تر هستند و اولویت خواهند داشت.

برای دست یابی به کلمه کلیدی مهم تر (یعنی کلمه کلیدی که راحت تر برای ما کاربر و در نتیجه مشتری بیاورد) کلمه کلیدی را انتخاب کنید کلیک بالا و درجه سختی پایین داشته باشد یا حد الامکان کلیک باید تعداد کافی داشته باشد که بتوان روی موفقیت از طریق این کلمه کلیدی حساب باز کرد.

جمع بندی

در آخر شما لیستی از کلمات کلیدی خواهید داشت که به ترتیب اهمیت برای شما چیده شده است. توجه داشته باشید که منظور از کلمه کلیدی مهم کلمه کلیدی است که برای شما و وب سایتتان بتواند در کمترین زمان و با کمترین زحمت و هزینه کاربر جذب کند. پس از نهایی شدن لیست کلمات کلیدی مهم حال باید بر اساس این کلمات کلیدی استراتژی شما برای ساختار سایتتان و استراتژی محتوایی وب سایت را تنظیم کنید و شروع به سئوی سایت خود بکنید.


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما