انکر تکست (Anchor Text) چیست؟

 • تاثیر انکر تکست در سئو وب سایت

همه می دانند که برای رتبه بندی وب سایت‌ها در موتورهای جستجو لینک‌ها بسیار مهم هستند. اما آیا در مورد انکر تکست (Anchor Text) یا متن لنگر شده چیزی شنیده اید؟ براساس قوانین موجود در گوگل انکر تکست در رتبه بندی سایت‌ها مهم است. اما سوال این است، از چه نوع انکر تکستی استفاده کنید تا در موتورهای جستجو مانند گوگل رنک خوبی داشته باشید؟

ما در این مقاله هر آنچه که مربوطه به انکر تکست است و از طریق تجزیه و تحلیل 384،614 وب سایت مختلف به دست آمده است را توضیح می دهیم. اما پیش از اینکه این مباحث را توضیح دهیم باید مطمئن شویم که شما مفهموم اصلی Anchor Text را متوجه شده‌اید. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

انکر تکست چیست؟

انکر تکست Anchor Text از ترکیب دو واژه ی انگلیسی Anchor به معنای (لنگر) و Text به معنای (متن) ساخته شده است اما در مفهوم: انکر تکست به کلمات قابل کلیکی گفته می شود که شما را از یک صفحه وب سایت به صفحه ی دیگر می برد.

در واقع به همان عبارت های گاها آبی رنگی که در بین متن های صفحات وب می بینید و با کلیک بر روی آن ها به صفحه ای دیگر می روید، انکر تکست می گوییم.


انکر تکست چیست؟

نمونه کد Anchor Text

برای ساختن انکر تکست مانند هر لینک دیگری از مجموعه کد های html استفاده می کنیم. ساختار یک انکر تکست به صورت استاندارد به شکل زیر خواهد بود:

ساختار کد های انکر تکست در سایت

انواع انکر تکست

انکر تکست می تواند به صورت‌های مختلفی باشد که انواع آن به شرح زیر است:

1- عین جمله (Exact Match): متنی که ما از آن برای لینک‌دهی استفاده می کنیم و ممکن است عین عنوان مقاله باشد. 

برای مثال: در یک سایت گردشگری ما با عبارت "جاذبه های گردشگری همدان" به صفحه ای لینک می دهیم که دقیقا با همین عبارت محتوایی در رابطه با معرفی جاذبه های گردشگری شهر همدان دارد.

2- تغییر عبارت (Phrase Match): انکر تکست می تواند کلمه کلیدی باشد که ما می خواهیم با آن عبارت در گوگل رنک پیدا کنیم. 

برای مثال: در سایت آنیز وب مقاله ای وجود دارد با نام "چگونه سایت خود را به صفحه ی اول گوگل برسانیم" و ما می توانیم با عبارت مشابه مقاله ی اصلی مانند (صفحه ی اول گوگل) به آن مقاله لینک دهیم.

3- تطبیق جزئی (Partial Match): انکر تکست گاهی اوقات همان کلمه کلیدی است که در آن یک سری تغییرات ایجاد شده است. 

برای مثال برای یک سایت که مقاله ای با عنوان "راه های درمان ریزش مو" دارد می توان با عبارت "درمان ریزش مو در سریع ترین زمان" به عنوان انکر تکست به آن صفحه لینک داد.

4- برند (Branded): گاهی اوقات می توانیم نام برندمان را به عنوان انکر تکست تعیین کنیم. 

برای مثال: با عبارت "آنیز وب" به صفحه ی اصلی وب سایت لینک می دهیم.

5- بدون عنوان (Naked URL): گاهی اوقات از خود URL برای لینک دهی استفاده می کنند.

برای مثال: از عبارت anizweb.com می توان به عنوان یک انکر تکست استفاده کرد.

6- تصادفی (Random): انکر تکست می تواند یک عبارت عمومی و خاص باشد که شامل کلمه کلیدی هدف ما نباشد. 

برای مثال: عبارت "اینجا کلیک" کنید.


7- تصویر (Image Links): در صورتی که به هر دلیل تصویر موجود در سایت برای کاربر لود نشود، مرورگر متن جایگزین تصویر یعنی Alt Text را به عنوان انکر تکست نمایش می دهد. بنابراین در هنگام نوشتن تگ alt برای تصویر دقت لازم را به خرج دهید.

چگونه انکر تکست بر رتبه بندی موتور جستجو تأثیر می گذارد؟

گوگل از انکر تکست برای فهمیدن موضوع یک صفحه وب سایت‌ و همچنین برای رتبه بندی کلمات کلیدی استفاده می کند. گوگل ادعا می کند که از تعدادی تکنیک برای بهبود کیفیت جستجوها استفاده می کند، از جمله این تکنیک‌های رتبه بندی صفحه می توان به انکر تکست اشاره کرد.

بنابراین اگر به صفحه‌ای از یک مقاله عبارت "طراحی سایت" را به عنوان انکر تکست لینک دهیم، این موضوع به گوگل نشان می دهد صفحه‌ای که به آن لینک می دهید احتمالا ارتباطی با طراحی وب دارد. اگر افراد دیگر همین کار را انجام دهند، این اطمینان گوگل را افزایش می دهد که اطلاعات صفحه مورد نظر در مورد طراحی وب سایت است. 

امیدوارم شما تا اینجا مقاله، متوجه شده باشید که چرا انکر تکست به عنوان یک عامل مهم در رتبه بندی گوگل تلقی می شود. البته همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ چیز در سئو به این سادگی‌ها نیست!

خواندن این مقاله را از دست ندهید: روش های یافتن کلمات کلیدی سئو

تاثیر بیش از حد انکر تکست در رتبه بندی گوگل

انکر تکست در الگوریتم اصلی گوگل بسیار تاثیرگذار است. در مقاله سال 1998، بنیانگذاران گوگل سرگئی برین و لری پیج در این مورد اینگونه توضیح دادند:

متن لینک‌ها در موتورهای جستجو بسیار مهم هستند. بیشتر موتورهای جستجو متن لینک را با صفحه‌ای که به آن لینک داده شده است مرتبط می کنند. علاوه بر این ما برای درک مفهوم صفحه نیز از Anchor Text استفاده می کنیم. این کار چند مزیت دارد. اول اینکه انکر تکست‌ها اغلب توصیف دقیق‌تری از صفحات وب را نسبت به خود توضیحات صفحات ارائه می دهند. همچنین استفاده از انکر تکست به گوگل اجازه داد تا به خوبی متوجه محتوای سایت شود به خصوص زمانی که مشخص نیست موضوع اصلی سایت چیست.

مقابله گوگل با انکر تکست دستکار شده

در آوریل 2012، گوگل از اولین الگوریتم معروف خود به نام پنگوئن رونمایی کرد. هدف اصلی این الگوریتم توجه به متن انکر تکست بود. برخی از وب سایت ها که بیش از حد لینک هایی استفاده می کردند که تطابق دقیق با متن مقاله داشتند، در موتور جستجو گوگل یک شبه رنک خوبی به دست می آوردند. البته گوگل اعلام کرد که با انجام الگوریتم پنگوئن فقط 3.1 درصد از جستجوهای گوگل تحت تاثیر قرار گرفته است. گوگل در به روزسانی های بعدی پنگوئن به نبرد اسپم یا لینک دهی غیر طبیعی در سایت ها رفت

اگر تعداد زیادی از لینک های ورودی یک سایت دقیقا یک انکر تکست داشته باشند، ممکن است این موضوع برای ربات های گوگل مشکوک به نظر برسد و نشانه این باشد که این لینک دهی ها به صورت غیر طبیعی و اسپم انجام شده باشد. 


جریمه الگوریتم پنگوئن برای انکر تکست های نامناسب


به صورت کلی هنوز بهترین روش برای لینک دهی استفاده از عنوان مقاله و کلمه کلیدی است. ولی اگر شما به صورت درست از انواع دیگر انکر تکست به جای کلمه کلیدی استفاده کنید، نتایج بهتری در موتور جستجو به دست آورید.

در لینک دهی های داخلی با کلمات کلیدی زیاده روی نکنید! لینک دهی داخلی قطعا بهترین روش برای سئو وبسایت می باشد اما مراقب انکر تکست های خود که برای لینک دهی صفحات وب سایتتان به یکدیگر استفاده می کنید، باشید. اگر در لینک دهی به یک صفحه همیشه از یک انکر تکست استفاده کنید، حتی اگر این لینک دهی داخلی نیز باشد ممکن است گوگل آن را اسپم تشخیص دهد و سایت شما را جریمه کند

جمع بندی

گاهی دریافت انکر تکست هایی که سایر وب سایت ها در رابطه با صفحات وب سایت شما می گذارند، اجتناب ناپذیر است. برای مثال وقتی وب سایتی به یکی از صفحات سایت شما در محتوای خود اشاره می کند، اغلب نمی توانید از آن ها درخواست کنید که لینک خود را با انکر تکست مورد نظر شما به سایتتان بدهند. مانند انکر تکست های Naked URL که بدون عنوان هستند و می توانند تنها یک آدرس اینترنتی باشند. اما در هر صورت وجود چنین انکر تکست هایی نه تنها برای وب سایت شما بد نیست، بلکه فعالیت سایت شما را در نظر گوگل طبیعی جلوه می دهند.

همچنین عدم وجود انکر تکست هایی از نوع Naked URL یا وجود تعداد زیادی انکر تکست های مشابه و هدفمند از نظر گوگل یک فرایند غیر طبیعی می باشد. 

در واقع گوگل وب سایت هایی که تعداد زیادی انکر تکست مشابه یا مرتبط با یک موضوع خاص دارند را غیر طبیعی می داند و این موضوع را مرتبط با خرید بک لینک های انبوه می داند و در نتیجه سایت مورد نظر را مستعد جریمه می داند.

بهترین روش در ایجاد انکر تکست بهینه این است که شما با ایجاد محتواهای با کیفیت، مناسب و کاربردی بتوانید از شکل های مختلف انکر تکست در لینک سازی داخلی سایت خود استفاده کنید و از خرید بک لینک های انبوه نیز خودداری کنید.


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما