چگونه یک متا دیسکریپشن جذاب بنویسیم؟

چگونه متا جذاب بنویسیم؟

نوشتن یک متا دیسکریپشن یا همان توضیحات متا حرفه ای می تواند نرخ کلیک وب سایت شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در این مطلب ما به شما آموزش می دهیم که چگونه متاهای توصیفی جذاب برای مقالات خود بنویسید.

اولین قدم در بهینه سازی وب سایت این است که توضیحات متا مناسب برای مقاله خود بنویسید. گوگل همیشه در اعلامیه‌های خود می گوید توضیحات متا به هیچ وجه در رتبه بندی سایت تاثیر ندارد. اما شواهد نشان می دهد این مولفه به عنوان یک سیگنال غیر مستقیم باعث می شود رتبه سایت شما بهتر شود.

با نوشتن یک متا دیسکریپشن مناسب، شما می توانید نرخ کلیک یا همان (CTR)، توضیحات آنچه وب سایت شما ارائه می دهد و کیفیت مقاله خود را افزایش دهید. در واقع هر کاربر پیش از اینکه وارد وب سایت شما شود ابتدا توضیح متا را می خواند و اگر تصور کند آنچه را که می خواهد در وب سایت شما است، پس وارد آن می شود!

متا دیسکریپشن چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، متا دیسکریپشن (Meta Description) جملاتی است که شما در مورد آنچه در صفحه خود ارائه می دهید، می نویسید و در زیر تگ عنوان سایت (Title Tag) در نتایج جستجو نمایش داده می شود.

متا دیسکریپشن چیست؟

چرا توضیحات متا برای سئو مهم هستند؟

در گذشته یکی از قسمت‌های مهم بهینه سازی سایت‌ها، توضیحات متا بود. اما آیا در گذشته توضیحات متا در رتبه بندی سایت تاثیر داشت؟ باید بگوییم گوگل همیشه و در هر زمانی اعلام کرد که توضیحات متا هیچ کمکی به رتبه بندی سایت نمی کند و یک سیگنال رتبه بندی نیست. 

طبق یک مطالعه که توسط Yoast انجام شده است، گوگل به طور خودکار برای بسیاری سایت‌ها توضیحات متا ایجاد می کند. نیاز نیست که شما همیشه خودتان برای سایتی که دارید توضیح متا بنویسید و گوگل در دو سوم موارد از جملات پاراگراف اول برای این بخش استفاده می کند. البته نمی توان اینگونه نتیجه گرفت که ممکن است گوگل برای سایت شما هم همین کار را انجام دهد، بنابراین بهتر است شما به صورت اختصاصی برای مقالات خود توضیحات متا مناسبی را بنویسید.


نوشتن متا دیسکریپشن جذاب تعداد کاربران و در نتیجه مشتریان سایت را افزایش می دهد

توضیحات متا علاوه بر اینکه بر سئو تاثیرگذار است می تواند در کلیک‌ها، بازدیدها و درآمد شما از سایت نیز از طریق زیر اثر بگذارد:

 ✔️ افزایش CTR یک سایت: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زمانی که توضیحات متا به خوبی نوشته شده است و به درستی بهینه‌سازی می شود، به صورت مسقیم باعث افزایش جذابیت صفحه ی وب سایت و در نتیجه نرخ کلیک یا همان CTR می شود.

 ✔️ افزایش ترافیک ورودی: با افزایش CTR سایت، رتبه بندی وب سایت شما افزایش می یابد که این می تواند منجر به افزایش بازدید وب سایت شما شود.

 ✔️ نرخ تبدیل: نوشتن یک توصیف متا که به خوبی با موضوع صفحه‌ شما مرتبط باشد، برای کاربران بسیار جالب است و اگر هدفتان جلب نظر کاربران برای فروش محصولتان می باشد، یک توضیح متا عالی می تواند بسیاری از کاربران را به مشتری شما تبدیل کند. 

خواندن این مقاله را از دست ندهید:  انکر تکست (Anchor Text) و انواع آن

طول ایده‌آل توضیح متا چقدر است؟

سال‌هاست که براساس استاندارد سئو توضیحات متا حداکثر بین 155 تا 160 کاراکتر است.استفاده از تعداد کلمات مناسب و بهینه سازی درست متا به نرخ کلیک سایت شما کمک می کند و از نرخ پرش (Bounce Rate) بالا وب سایت شما جلوگیری می کند.

اواخر سال گذشته، گوگل تغییری در تعداد کلمه‌های نمایش داده شده در توضیحات متا ایجاد کرد و آن را 300 کلمه در نظر گرفت که بیش از دو برابر حد معمول 155 تا 160 بود. اما پس از مدت کوتاهی گوگل دوباره تعداد کاراکترها را به مقدار قبل برگرداند.

از چه توضیح متایی برای سئو استفاده کنیم؟

مقالات خود را بررسی کنید و براساس یافته‌های جدیدتان، تغییراتی در توضیحات متا مقالات ایجاد کنید. به مقالاتی که گوگل و سایر وب سایت‌ها درباره آنچه که باید یا نباید در نگارش توضیحات متا می گویند، توجه کنید، اما آزمایشات خود را نیز انجام دهید. شما دقیقا باید بدانید چه چیزی برای سایت شما مفید است! 

به رفتار رقبای خود توجه نمائید و طی چندین ماه توضیحات متا مقالات آنها را کنترل کنید. شما پس از مدتی متوجه می شوید که دقیقا چه توضیحات متایی توسط گوگل نمایش داده می شود و کدام توضیحات برای کاربران شما جذاب است. در ادامه به روش هایی که به شما کمک می کند توضیحات متا خود را جذاب تر بنویسید، اشاره کرده ایم:

1- درباره مشتریان خود تحقیق کنید

باید مخاطب خود را شناسایی کنید و از این طریق به صورت اصولی بازاریابی نمائید. شما باید قیف بازاریابی خود را به خوبی بشناسید. قیف بازاریابی بسته به بازار هدف شما می تواند متفاوت باشد. مطابق با یافته‌های خود، توضیحات متای خود را بنویسید و آن را بهینه کنید.

2- لحن صدایتان (Tone of Voice) را متناسب با برند خود تنظیم کنید

هر برندی لحن منحصر به فرد خود را دارد که با هویت آن برند سازگار است. هویت هر برند تعیین می کند چگونه به صورت آنلاین نمایش داده شود. هر توضیح متا باید به صورت منحصر به فرد ساخته شود و متناسب با لحن صدای برند تنظیم شود. آیا می توان برای یک سایت فروش کفش از همان لحنی استفاده کرد که یک وب سایت سخت افزاری استفاده می کند؟ 

شما با استفاده از لحن صدا متناسب با برند خود می توانید مخاطبین خود را ترغیب کنید که از شما کالا بخرند و به صفحه شما وارد شوند. شما باید از ترکیب کلمات کلیدی با سایر کلمات یک توضیح متا مناسب بنویسید. هیچ گاه از یک لحن صدا یکسان برای صفحات سایت‌های مختلف استفاده نکنید

3- کلمات کلیدی شما باید در متا دیسکریپشن ظاهر شود

با وجود اینکه گوگل می گوید استفاده از کلمه کلیدی در توضیح متا هیچ تاثیر در رتبه بندی سایت‌‌ها ندارد، اما بررسی ها نشان می دهد که وجود کلمه کلیدی در توضیح متا باعث افزایش تعداد کلیک‌ها می شود. این موضوع به این معنی نیست که گوگل از توضیح متا برای رتبه بندی استفاده می کند، بلکه این نکته را گوشزد می کند گوگل صفحه‌ای را به مخاطب نشان می دهد که جواب سوال او در آن صفحه وجود دارد. چون مخاطبان بر روی صفحاتی کلیک می کنند که مطمئن باشند جواب سوال آنها در آن وجود دارد و این موضوع را با توجه به توضیحات متا متوجه می شوند.


استفاده از کلمات کلیدی در برای نوشتن یک توضیح متا حرفه ای ضروری است

البته باید به این نکته توجه کنید که واقعا آنچه را که در توضیحات متا نوشته‌اید با متن صفحه ارتباط کامل داشته باشد و برگرفته از آن باشد. اگر به این صورت نباشد و کاربران بر صفحه شما کلیک کند ولی پاسخ سوال خود را پیدا نکنند، ممکن است نتیجه بدی برای وب سایت شما داشته باشد.

خواندن این مقاله را از دست ندهید:  آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی برای سئو سایت

4- برای ساختن توضیح متا خود از عناوین محبوب اجتماعی استفاده کنید

شما به عنوان کسی که در صنعت خود خبره هستید، باید هر روزه اطلاعات مربوط به آن صنعت را بررسی کنید و دقیقا بدانید کاربران در حال حاضر به دنبال چه چیزی هستند. شما باید موضوعاتی که مخاطب شما را جذب می کند و آنچه که جذب نمی کند را شناسایی کنید. باید یکی از استراتژی‌های اصلی شما در سئو سایتی که دارید، دنبال کردن حساب‌های کاربری تاثیرگذار در صنعت خودتان باشد. 

همیشه از دیگر وب سایت‌های رقیب یک قدم جلوتر باشید. ارزیابی آنچه که در حال حاضر بین کاربران صنعت شما پرطرفدار است و استفاده از اصطلاحات آن در نام تجاری خودتان، می تواند بهترین شکل را برای برندتان ایجاد کند. مراقب باشید بین شما و مخاطبانتان شکافی ایجاد نشود.

وقتی توضیحات متا دیسکریپشن شما به روز است، به راحتی می توانید مخاطب خود را پیدا کنید. چون شما می دانید که آنها به دنبال چه هستند و آن را از طریق توضیحات به روز متا در اختیارشان قرار می دهید. بهترین روش برای این کار این است که به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه اطلاعات مربوط به صنعت خود را غربالگری کنید. همیشه در حال تحقیق باشید، ببینید چه چیزی در کار شما مفید است و انجام چه کاری هیچ تاثیری در روند رشد وب سایت شما ندارد.

5- توضیحات خاص برای متای خود ایجاد کنید

استفاده از عبارات تعمیم یافته و توصیفی مانند "بهترین" "بزرگترین" "کامل ترین" "جامع ترین" و سایر اصطلاحات این چنینی در توضیحات متا می تواند برای کابران شما جذاب باشد. در توضیح متا خود از توصیفاتی استفاده کنید که برای کاربر اطمینان ایجاد کند که مطلب شما مهم و کاربردی است. هدف شما این است که چیزی را ارائه دهید که واقعا کاربر دنبال آن است. 

هیچ گاه سعی نکنید برای فروش کالا خود از توصیفات اضافه استفاده کنید چون در اکثر اوقات این تصور را برای مخاطب ایجاد می کنید که صفحه شما یک صفحه تبلیغاتی است.

6- توضیحات متا محتوای قدیمی‌تر خود را به روزرسانی کنید

وقتی محتوای قدیمی در وب سایت خود دارید، توضیحات متای آن را به روزرسانی کنید، این کار می تواند یک مزیت برای وب سایت شما باشد. این عمل می تواند یک روش عالی برای جذب مخاطبان جدید برای صفحات قدیمی شما باشد.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: کاربرد محتوا در سئو سایت چیست؟

نمونه‌های از توضیحات خوب متا

شاید برای شما این سوال پیش آید که واقعا یک توضیح متا خوب چه ویژگی‌های دارد؟ ما در ادامه چند نمونه توضیح متا عالی آورده‌ایم:


☑️ " اگر به دنبال راه های درمان خانگی ریزش مو هستید، ما می توانیم به شما کمک کنیم. در این مقاله تمامی روش های مطمئن و اثر بخش درمان خانگی ریزش مو که مورد تایید پزشکان طب سنتی نیز می باشد، نوشته شده است."  


☑️ " اگر قصد سفر به تبریز و دیدن جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی را دارید، خواندن مقاله لیست جاذبه های گردشگری شهر تبریز همراه با تصاویر اختصاصی را از دست ندهید. این مقاله راهنمای خوبی برای یک سفر خاطره انگیز به تبریز (شهر اولین ها) است." 


 هر نوع توصیف متا برای هر صنعتی به خوبی کار نخواهد کرد. اینجاست که اهمیت آزمایش و ارزیابی نتایج به شما کمک می کند. شما می توانید با ایجاد تغییرات به نتیجه دلخواه خود برسید. همیشه هنگام نوشتن توضیحات متا خود به نوع کاربرانی که دارید توجه نمائید و براساس آن متن خود را بنویسید.

جمع بندی

تمامی نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم مانند محدودیت‌های تعداد کلمه، لحن صدا، شناسایی مشتریان، آنالیز صفحات رقیب و استفاده از کلمات درست را باید به صورت متعادل و هماهنگ انجام دهید. تعادل بین این مولفه‌ها بسیار ظریف است که باید آنها را به درستی انجام دهید. این موضوع درحالی است که با عناصر مشترک با سئو نیز تداخل ایجاد نکند و یکدیگر را کامل کنند.


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

 1. بازیکوش

  22 فروردین 1400 21:56

  مقاله بسیار خوبی بود. واقعاً لذت بردم. شخصاً به توضیحات متا به عنوان «خلاصه مقاله» نگاه می کردم ولی خب الان دیدم تغییر کرد.
  1. riza

   14 اسفند 1400 11:34

   خوشحالیم که تونستیم مفید باشیم و کمکی کرده باشیم

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما