11 نکته مهم برای بهینه سازی تصاویر در سئو سایت

چگونه تصاویر سایت را برای سئو بهینه کنیم؟

تصاویری که شما در وب سایت خود قرار می دهید، باید برای کاربران و موتورهای جستجو نیز بهینه شود. در واقع بهینه سازی تصویر با هدف حداکثر کردن سرعت لود سایت و افزایش بازدید سایت از طریق جستجوی تصویری گوگل می باشد. 

به آخرین باری که تصویری در وب سایت خود بارگذاری کرده‌اید، فکر کنید. احتمالا آن را از یک سایت دانلود و سپس آن را در وب سایت خود آپلود کردید. اما آیا این یک روش عالی برای بهینه سازی تصاویر است؟ نه اصلا. در واقع شما با این کار، یک توپ بولینگ غول پیکر به سایت خود اضافه کرده‌اید که سرعت صفحه شما را کاهش می دهد و موتورهای جستجو نیز نمی توانند تصاویر شما را بدون داشتن alt بخوانند و ایندکس کنند.

تگ Alt (به فارسی: متن جایگزین تصویر) تشریح کننده موضوعی است که از یک تصویر می توان استنباط کرد. در صورتیکه یک عکس برای کاربر بارگذاری نشود، وجود این تگ می‌تواند به عنوان متنی جایگزین برای تصویر مورد استفاده قرار گیرد تا کاربر در صورت عدم نمایش تصویر، بتواند از مفهوم و عملکرد آن آگاه شود. 

تاثیر بهینه سازی تصویر بر رتبه سایت در موتورهای جستجو چگونه است؟

براساس داده‌های موسسه Jumpshot، بیش از 20 درصد از کل جستجوهای وب سایت‌های ایالات متحده، از طریق تصاویر در گوگل بوده است. هم افراد آماتور و هم متخصص در سئو نیز می دانند که بهینه سازی تصاویر برای وب سایت با ارزش است و ارزش اینکه زمانی را صرف آن کنید دارد. 

شما بدون بهینه سازی تصاویر، یک دارایی ارزشمند در سئو را از دست می دهید. بهینه سازی تصاویر مزایای زیادی مانند تجربه بهتر کاربر، زمان بارگیری سریعتر صفحه و بالابردن تعداد کلیک‌ها را ایجاد می کند و نقش مهمی در بهینه بودن سایت دارد.

اما باید چگونه اطمینان حاصل کنیم که تصاویر ما به خوبی بهینه سازی شده است و سرعت سایت را کم نمی کنند؟ در این مقاله 11 نکته مهم در زمینه بهینه سازی تصاویر آمده است، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

1. فرمت مناسب را انتخاب کنید

رمز گشایی از فرمت‌های مختلف تصاویر می تواند مانند اولین بار که به یک رستوران ایتالیایی می روید سخت باشد. شما قبل از اینکه تصویری را به سایت خود اضافه کنید باید ابتدا مطمئن شوید که بهترین نوع فرمت را برای صفحه خود انتخاب کرده‌اید. اگر چه فرمت‌های تصویری زیادی برای انتخاب وجود دارد، اما رایج‌ترین آنها برای تصاویر وب سایت‌ PNG و JPEG است.

PNG: در این فرمت کیفیت تصاویر بهتر است، اما فایل دارای حجم بیشتری است.

JPEGدر این فرمت ممکن است کیفیت تصویر شما کاهش یابد، اما می توانید سطح کیفیت را با برنامه‌های مخصوص تنظیم کنید.

اکثر سایت‌ها از PNG برای قالب بندی تصاویر استفاده می کنند، اما به طور معمول اگر تصاویر شما بزرگ است و توسط یک عکاس با دوربین حرفه‌ای گرفته شده است بهتر است از فرمت JPEG استفاده کنید. اما برای عکس‌هایی که به صورت روزمره در سایت خود می گذارید از PNG استفاده کنید.

2. تصاویر خود را فشرده کنید

هیچ چیز به اندازه فشرده سازی برای بارگذاری تصاویر مهم نیست. بارگذاری تصاویر بدون فشرده سازی تاثیر بسیار منفی بر وب سایت شما دارد. شاید اصلا نتوانید تصور کنید که عدم فشرده سازی تصاویر می تواند چه تاثیر مخربی بر وب سایت داشته باشد. 

طبق آمار HTTP Archive، تصاویر به طور متوسط 21 درصد از وزن کل صفحات یک سایت را تشکیل می دهند. 

به همین دلیل فرایند فشرده سازی تصاویر قبل از بارگذاری در سایت را، به شدت به شما توصیه می کنیم. این کار را می توانید هم در فتوشاپ انجام دهید و هم می توانید از ابزاری مانند  TinyPNG استفاده کنید. 

TinyPNG یک افزونه وردپرس نیز دارد که می توانید از آن استفاده نمائید. با این حال بسیاری از افراد برای بارگذاری عکس در وردپرس از WP Smush استفاده می کنند و آن را ترجیح می دهند. این برنامه بدون کاهش کیفیت اندازه، تصاویر شما را کاهش می دهد. 

از هر افزونه‌ای استفاده می کنید، مطمئن شوید که حتما آن افزونه، تصاویر شما را فشرده سازی می کند. این کار باعث کاهش حجم سایت شما می شود.

با فشرده سازی تصاویر سرعت وب سایت شما به اندازه 33 درصد که معادل 2 ثانیه است بهبود می یابد. به این صورت که شما فقط با یک فشرده سازی ساده تصاویر می توانید به راحتی چند ثانیه سرعت سایت خود را افزایش دهید.

اگر هنوزم هم مطمئن نیستید که تصاویر شما چگونه روی سرعت صفحه تاثیر می گذارد، توصیه می کنیم از ابزار PageSpeed Insights استفاده کنید.

Google PageSpeed Insights یکی از ابزارهای خانواده Google PageSpeed است که توسط گوگل برای کمک به بهینه سازی سرعت و عملکرد صفحات وب ایجاد شده است. با وارد کردن آدرس url صفحه ی مورد نظر خود در این ابزار می توانید دو گزارش مجزا از بررسی سرعت صفحه ی مورد نظر در نسخه موبایل و دسکتاپ را مشاهده کنید. در این گزارش نمره ای از 0 تا 100 به صفحه ی مورد نظر شما داده می شود که طبیعتا هرچه به عدد 100 نزدیک تر باشد، وضعیت سرعت بارگذاری صفحه ی مورد نظر شما مطلوب تر خواهد بود.

3. ایجاد تصاویر منحصر به فرد

اگر وب سایت خود را با تصاویر سایر سایت‌ها پر می کنید، تصاویر سایت شما دیگر اورجینال نیست و سایتتان مانند هزاران سایت دیگر، هیچ نقطه قوتی در این زمینه ندارد. بسیاری از وب سایت‌ها با استفاده از همین عکس‌های تکراری، سایت خود را شلوغ می کنند. 


ایجاد تصاویر اختصاصی باعث بهبود رتبه ی سئو سایت می شود

اگر به تعدادی از وب سایت شرکتی یا کاتالوگی بروید که در مورد خدمات خود توضیحاتی ارائه می دهند، متوجه می شوید که تمامی این وب سایت‌ها تقریبا از تصاویر مشابه استفاده می کنند. اگرچه ممکن است این وب سایت‌ها عکس‌های خود را به صورت کامل بهینه سازی کرده باشند، اما تاثیر آن بر سئو به اندازه استفاده از یک عکس اورجینال با کیفیت بالا نخواهد بود. 

هر چه شما از تصاویر اورجینال‌تری استفاده کنید، تجربه کاربری خود را بهتر کرده‌اید و شانس خودتان را برای رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو افزایش داده‌اید.

4. مراقب حق کپی رایت باشید

صرف نظر از اینکه از چه تصویری با چه حجمی برای سایت خود استفاده می کنید، باید ابتدا اطمینان حاصل نمائید که هیچ مشکلی برای حق کپی رایت وجود ندارد. در کشورهای آمریکایی و اروپایی حق کپی رایت به صورت بسیار دقیق اجرا می شود و به طور میانگین سالیانه 3.5 میلیون دلار فقط برای حق کپی رایت، برخی سایت‌ها پرداخت می کنند. با وجود اینکه در ایران این قانون زیاد رعایت نمی شود، ولی چون گوگل یک موتور جستجو خارجی است، ممکن برای شما مشکلاتی ایجاد شود، به خصوص اگر یک وب سایت دو زبانه دارید.

5. نام فایل‌های تصاویر خود را سفارشی کنید

وقتی صحبت از سئو می شود، ایجاد نام فایل‌های تصاویر به صورت تشریحی و متشکل از کلمات کلیدی بسیار مهم است. نام فایل تصاویر به گوگل و سایر موتورهای جستجو موضوع عکس شما را توضیح می دهد. استفاده از نام عکس‌های مانند " IMG_722019" به سئو شما کمکی نمی کند. اگر شما از نام‌های این چنینی استفاده کنید، مانند این می ماند که به یک زبان دیگر منو غذا را سفارش می دهید و گوگل اصلا نمی فهمد این عکس مربوط به چیست!

نام فایل‌های خود را از حالت پیش فرض خارج کنید تا به موتورهای جستجو کمک نمائید تصویر شما را درک کنند و سئو خود را بهبود بخشید. البته اگر تعداد عکس‌های شما در مورد یک موضوع زیاد باشد، کار کمی سخت می شود، ولی در هر صورت تغییر نام تصاویر کار درستی است. 

مثلا تصویر شکلات را در نظر بگیرید. ما می توانیم برای شکلات نام فایل را "شکلات" بگذاریم ولی اگر ما در وب سایت خود شکلات بفروشیم به طور بالقوه تصاویر زیادی از شکلات داریم که باید بنویسم "شکلات 1"، "شکلات 2" و غیره. اما یک روش بهتر نیز وجود دارد که به کاربران و موتورهای جستجو برای درک تصاویر خود کمک کنیم، مثلا می توانیم از اسم‌های مانند "شکلات قهوه‌ای تیره" یا "شکلات شیری" استفاده کنیم.

6. متن Alt متناسب با سئو بنویسید

هنگامی که یک مروگر نمی تواند به درستی عکس را رندر (Render) کند، برچسب‌ها Alt یا متن جایگزین برای تصاویر را به مخاطبان نشان می دهد. متن جایگزین باید به خوبی محتویات تصویر را توضیح دهید. چون زمانی که تصویر شما بارگیری نمی شود، یک باکس با برچسب Alt در گوشه بالا سمت چپ نشان داده می شود. مطمئن شوید متن جایگزین با تصویر شما مرتبط است.

توجه به برچسب‌های Alt به طور کلی برای استراتژی صفحه ای که سئو می شود، مفید است. اگر قصد دارید که صفحه خود را به صورت کاملا درست بهینه سازی کنید و اگر به هر دلیلی تصویر شما بارگیری نشد، کاربران با وجود Alt می توانند بفهمند تصویر شما در مورد چه موضوعی بوده است. همچنین افزودن Alt مناسب به تصاویر موجود در وب سایت می تواند با پیوند دادن کلمه کلیدی به تصاویر، به وب سایت شما برای دستیابی به رتبه‌های بهتر در موتورهای جستحو کمک کند. 

حتی گوگل نیز در مورد ارزش متن جایگزین تصاویر اظهار نظر کرده است و اعلام نموده این متن‌ها اطلاعات مفیدی در مورد موضوع تصویر در اختیار گوگل قرار می دهد و از این اطلاعات برای تعیین بهترین تصویر برای جستجوهای کاربران استفاده می کند.

متن جایگزین تصاویر می تواند دقیقا آنچه را که در عکس است را به کاربران توضیح دهد. به عنوان مثال، بگویید شما در وب سایت خود تصویری از شکلات دارید. یا می تواند به صورت کامل تصویر را توصیف کنید، مثلا بگویید در شما در سایت خود تصویر یک شکلات قهوه‌ای تیره با طعم قهوه دارید. برای اینکه متن alt در سئو سایت شما ارزش بیشتری داشته باشد می توانید از آن به عنوان متن انکر تکست یک لینک داخلی استفاده کنید. البته در این حالت باید تصویر شما به صفحه دیگری از سایت ارتباط داشته باشد.

خواندن این مقاله را از دست ندهید:  انکر تکست در سئو چیست؟

7. درباره ساختار فایل تصویری خود فکر کنید

در سال 2018 گوگل دستورالعمل‌های سئو تصاویر را به روز کرد. یکی از مهمترین به روزرسانی‌هایی که اعلام کرد، استفاده از مسیر پرونده و نام فایل برای رتبه بندی بهتر تصاویر بود. به عنوان مثال، اگر شما یک برند لباس با چندین محصول مختلف هستید، به جای اینکه همه تصاویر محصولات خود را در یک پوشه عمومی در سورس کد ذخیره کنید بهتر است از چند پوشه فرعی که با موضوعات عکس مرتبط است، استفاده کنید. مثلا شما می توانید عکس‌های خود را در دسته‌های مانند جین، پیراهن و غیره تقسیم بندی کنید.

8. ارتباط تصویر با عنوان و توضیحات صفحه

گوگل همچنان در اطلاعیه‌های خود اعلام کرد که از عنوان و توضیحات یک صفحه به عنوان بخشی از الگوریتم جستجوی تصویر استفاده می کند. در صفحه پشتیبانی گوگل آمده است:

" گوگل به طور خودکار برای هر تصویر یک عنوان و یک توضیح قرار می دهد تا کاربر به خوبی متوجه شود تصویر مربوط به چه موضوعی است. ما برای این اطلاعات از چندین منبع مختلف استفاده می کنیم، از جمله اطلاعات توصیفی در عنوان و برچسب‌های متا."

تمام فاکتورهای اصلی در سئو سازی سایت شما مانند توضیحات متا، تگ‌های هد، متن‌های داخل صفحه و... بر نحوه رتبه بندی تصاویر توسط گوگل تاثیر می گذارد.

خواندن این مقاله را از دست ندهید:  6 روش برای نوشتن متا دیسکریپشن جذاب در سئو

9. ابعاد تصاویر خود را تعریف کنید

اگر از AMP یا PWA استفاده می کنید، لازم است ابعاد تصویر خود را در کد منبع تعریف کنید. حتی اگر از هر دوی اینها استفاده نمی کنید، هنوز هم بهترین راه این است که عرض و ارتفاع را از قبل در زمان طراحی سایت تعریف کنید. این کار باعث ایجاد تجربه کاربری بهتر می شود. به علاوه به مرورگرها اجازه می دهید قبل از بارگذاری CSS تصویر را اندازه بگیرند. این کار باعث می شود صفحه وب سایت شما هنگام بارگیری پرش نکند.

10. تصاویر خود را برای موبایل نیز تنظیم کنید

بهبود فاکتور های سئو برای موبایل می تواند به شما قدرت رتبه بندی بیشتر و تعامل بهتر کاربر را بدهد. اما مشکل این است، چگونه تصاویر خود برای موبایل بهینه کنیم؟ شما باید تصاویر واکنش گرا ایجاد کنید. این بدان معناست که نمایش تصویر با توجه به سایز لپ تاپ، تبلت یا موبایل، تنظیم شود. در این حالت اندازه عکس با دستگاه تنظیم می شود.


ایجاد تصاویر ریسپانسیو برای موبایل موجب بهینگی تصاویر در سئو سایت می شود

11. تصاویر را به نقشه سایت (Sitemap) خود اضافه کنید

فرقی نمی کند که تصاویر را به نقشه سایت خود اضافه کنید و یا اینکه برای تصاویر خود نقشه سایت ایجاد نمائید، مهم این است که برای تصاویر سایت خود نقشه سایت داشته باشید. قرار دادن تصاویر در نقشه سایت، شانس دیده شدن تصاویر شما توسط موتورهای جستجو را افزایش می دهد. بنابراین این کار منجر به بازدید بیشتر سایت شما می شود. 

جمع بندی

همیشه قبل از اینکه تصاویر را در سایت بارگذاری کنید، حتما تمام مراحل بهینه سازی تصاویر را که در بالا توضیح داده‌ایم، انجام دهید. مهمترین موضوع این است که مطمئن شوید تصویر و متن جایگزین با موضوع صفحه شما مرتبط هستند. سایر موارد کلیدی که باید رعایت کنید عبارتند از:

فرمت مناسب فایل را انتخاب کنید. PNG فرمت رایج برای عکس‌های صفحه است.

برای سرعت بیشتر بارگذاری صفحه، اندازه فایل‌ها را کاهش دهید.

اطمینان حاصل کنید سایر عناصر سئو درون صفحه‌ای شما مانند توضیحات متا، داده‌های ساختار یافته (Structured Data) و غیره با تصاویر سازگار هستند.


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما