تگ عنوان چیست؟ مهم ترین نکات نوشتن Title Tag

تگ تایتل چیست؟

تگ عنوان (Title Tag) همواره نقش مهمی در استراتژی سئو داشته است. در این مقاله مهمترین نکاتی را که باید در زمان نوشتن و بهینه سازی تگ عنوان به آن توجه کنید را توضیح می دهیم.

تگ عنوان برای موفقیت در سئو بسیار مهم است. تگ‌های عنوانی که تکراری و ضعیف نوشته می شوند، تاثیر منفی بر نتایج جستجو دارند. ما در این مقاله به شما می گوییم که چگونه یک تگ عنوان عالی برای صفحه ی وبسایت خود بنویسید.

تگ عنوان چیست؟

تگ عنوان (Title Tag) قطعه کدی در HTML است که در قسمت بالای هر صفحه وب وجود دارد و به عنوان یک نشانه توضیح می دهد که موضوع اصلی صفحه مورد نظر چیست؟

تگ عنوان به طور برجسته و به رنگ آبی در صفحات نتایج موتورهای جستجو نشان داده می شود. معمولا از تگ‌های عنوان به عنوان لینک های قابل کلیک یاد می شود. 


نمونه تگ تایتل در نتایج جستجو گوگل

تگ عنوان به تنهایی در رتبه بندی صفحه ی سایت شما تاثیر ندارد، بلکه این بخش در کنار یک محتوا با کیفیت و یک سئو عالی می تواند منجر به بدست آوردن رتبه سایت در گوگل شود.

در هنگام نوشتن تگ عنوان بهتر است به نکاتی توجه کنیم که ما در این مقاله آنها را برایتان توضیح می دهیم:

1- به سلسله مراتب صفحات برای نوشتن تگ عنوان دقت کنید

قبل از اینکه بتوانید یک تگ عنوان بهینه شده بنویسید باید بدانید صفحه‌ای که می خواهید برای آن عنوان بنویسید در چه بخشی از وب سایت شما قرار دارد. 

تگ عنوان صفحه اصلی بسیار متفاوت از عنوان یک پست وبلاگ یا صفحه محصول خواهد بود. برای وب سایت‌هایی که صفحات زیادی دارند، تهیه تگ‌های تایتل متفاوت برای یک صفحه که از صفحات دیگر متفاوت باشد، می تواند بسیار سخت باشد، به همین دلیل اینکه شما بدانید هر صفحه در کدام بخش از سایت قرار می گیرد، بسیار مهم است.

هرچه شما دید عمیق‌تری نسبت به موضوع سایت خود و متن آن داشته باشید و بدانید صفحه مورد نظر در کدام بخش از سایت قرار می گیرد، بهتر می توانید یک تگ عنوان مناسب بنویسید. 

همچنین می توانید از کلمات و عبارات تکراری هم گاهی در مواقع خاص استفاده کنید، اما باید زمانی که کاربر از یک صفحه به صفحه ی زیر مجموعه آن وارد می شود، بتواند جزئیات بیشتری در تگ عنوان ببیند. به مثال زیر توجه کنید:

اگر شما یک سایت فروش کیف و کفش چرم داشته باشید، تگ عنوان صفحه اصلی، صفحه دسته بندی محصولات و صفحه داخلی یک محصول باید به شرح زیر باشد:

1- صفحه اصلی: محصولات چرم زنانه و مردانه

2- صفحه دسته بندی محصولات: محصولات چرم زنانه

3- صفحه محصول: کیف چرم گاو زنانه

2- بین تگ عنوان با موضوع صفحه باید ارتباط معنایی وجود داشته باشد

بعد از اینکه متوجه شدید صفحه شما در چه بخشی از وب سایت قرار گرفته است، باید محتوای صفحه را ارزیابی کنید. تگ عنوان اگر بتواند به خوبی موضوع صفحه را معرفی کند، بیشترین تاثیر را برای موتورهای جستجو و کاربران دارد. 

شما باید از تگ عنوانی استفاده کنید که با بخش‌های مختلف یک صفحه ی وب مانند: محتوا متنی، تگ alt تصویر، توضیحات متا،  URLو سایر بخش‌ها ارتباط داشته باشد. 

خواندن این مقاله را از دست ندهید: نحوه نوشتن توضیحات متا

در صورتیکه تگ عنوان با محتوا صفحه ی مورد نظر ارتباط معنایی داشته باشد منجر به کاهش نرخ پرش (Bounce Rate) می شود. در واقع اگر از تگ عنوان غیر مرتبط استفاده کنید، محتوای وب سایت خود و در نتیجه زمان و انرژیتان را هدر داده اید.

نرخ پرش (Bounce Rate) به فارسی: بانس ریت نیز خوانده می شود و به معنای تعداد کاربرانی است که به سایت شما مراجعه می کنند و بدون مراجعه به صفحات دیگر سایت، آن را ترک می کنند. نرخ پرش یکی از فاکتورهای مهم برای بهینه سازی سایت است و توسط ابزارهایی مانند Google Analytics سنجیده می شود. بالا بودن نرخ پرش آن نشانه ی خوبی برای یک صفحه ی وب نخواهد بود و باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به بهبود نرخ پرش آن صفحه، اقدام شود.

از کلماتی که در تگ عنوان استفاده کنید در قسمت‌های دیگر صفحه نیز باید استفاده کنید تا به نحوی ارتباط معنایی بین عنوان صفحه با محتوای داخل آن حفظ شود.

3- تگ عنوان را خاص بنویسید

تگ عنوان تکراری برای کاربران یا موتورهای جستجو جذاب نیست. اگر از تگ‌های تکراری برای صفحات سایت خود استفاده کنید، خواهید دید که موتورهای جستجو مانند گوگل آن را نادیده می گیرند و از سایر مطالب موجود در صفحه وب سایت برای ساختن تگ عنوان استفاده می کنند. 

شما می توانید از داده‌های ارائه شده در سرچ کنسول برای یافتن مشکل صفحه خود و همچنین اجرای روش‌های مختلف آزمایشی برای بهبود عملکرد وب سایت خود استفاده نمائید. 

اگر وب سایت شما تگ‌های تکراری دارد، نوشتن تگ عنوان منحصر به فرد را در برنامه بهینه سازی وب سایت (SEO) خود قرار دهید و نتیجه ی مثبت آن را ببینید. 

همچنین تگ عنوان را متفاوت از تگ h1 صفحه ی مورد نظر بنویسید. در واقع با آوردن کلمات کلیدی در تگ عنوان و تگ h1 به صورت خاص و حرفه ای، می توانید شانس خود را برای بهبود رتبه در سئو بیشتر کنید.

4. اگر صفحات زیادی دارید، می توانید تگ عنوان را داینامیک کنید

اگر یک وب سایت بزرگ دارید، یا وب سایتی دارید که مقدار زیادی اطلاعات دارد و به صورت پیوسته بر روی آن محتوا قرار می گیرد مانند یک وب سایت فروشگاهی بزرگ، باید راهی برای کدگذاریی معنا دار تگ‌های عنوان خود پیدا کنید. 

بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوا به صورت خودکار می توانند تگ عنوان را تولید می کنند. اگر می خواهید تگ عنوان پیش فرض را لغو یا سفارشی کنید باید با کمک توسعه دهنده‌ وب سایت خود روش‌هایی برای افزودن جزئیات بیشتر و سفارش سازی تگ‌های مختلف صفحات پیدا کنید.

در وب سایت های بزرگ هر چه بیشتر بتوانید تگ عنوان را خودکار کنید تا نیازی به مدیریت دستی صدها یا هزارن تگ نداشته باشید، برای شما بهتر است. 

نمونه‌ای از یک ساختار خوب برای تگ عنوان می تواند شامل یک متن استاندارد در تمامی تگ‌های صفحات محصول باشد که با نام خاص هر یک از محصولات جمع شده باشد. 

به عنوان مثال به تصویر زیر دقت کنید: شما می توانید برای سایت فروش محصولات چرمی در ابتدای عنوان صفحه مشخصاتی که قرار است کاربر در صفحه ی مورد نظر ببیند (لیست قیمت)، بخش دوم با توجه به جزئیات نام و مدل محصول که به صورت متغیر می باشد (کیف رودوشی مردانه سالار مدل E140-L) و بخش آخر نام برندتان (ترب) را بیاورید.


نمونه تگ عنوان داینامیک در سایت دیجی کالا

5- هدف کاربران از جستجو را درک کنید (Searcher Intent)

همه ی ما برای یافتن پاسخ سوالات خود به موتورهای جستجو مراجعه می کنیم اما گاهی اوقات سایت‌هایی که در رتبه اول گوگل هستند به سوالات دیگری پاسخ می دهند. حتی اگر محتوای شما عالی نیز باشد باز هم چون در تایتل در مورد آن توضیحی نوشته نشده است کاربر وارد سایت شما نمی شود. 

دانستن اینکه مخاطب شما به دنبال چه چیزی است و چگونه این سوال را جستجو می کند، برای بهینه سازی تگ عنوان بسیار مهم است.

اگر شما نمی دانید که افراد هنگام جستجو از چه کلمات و عباراتی استفاده می کنند، هیچ گاه نمی توانید عنوان مناسب بنویسید. 

هنگامی که می خواهید تگ عنوان را بهینه سازی کنید، کلید واژه مورد نظر را در گوگل جستجو کنید تا بدانید چه سوالاتی را کاربران جستجو می کنند و با کمک همین سوالات، تگ عنوان را بنویسید.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

6- تگ عنوان خوب باعث افزایش کلیک کاربر می شود

به یاد داشته باشید که تگ عنوان به عنوان لینک آبی رنگ در صفحه نتایج جستجو (SERP) نمایش داده می شود. این عبارت به صورت برجسته نمایش داده می شود و تاثیر زیادی بر تصمیم کاربر در مورد کلیک کردن روی سایتتان و یا رفتن به نتیجه جستجوی بعدی دارد. 

تمرکز شما باید روی پاسخ دادن به سوالات، نیازها و خواسته های کاربران باشد. داشتن یک عنوان خوب درباره اینکه صفحه شما در چه در زمینه‌ای فعالیت می کند، نتیجه مطلوبی بر بازدید وب سایتتان دارد. 

اگر بخواهید در یک صفحه بیش از حد روی اهداف تجاری خود تمرکز کنید و آن را با تبلیغات زیاد پر کنید، دیگر تمرکز بر روی نرخ کلیک وب سایت دشوار می شود. برای حل این مشکل بهتر مطالب خود را در موضوعات و صفحات بیشتری قرار دهید.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: بهترین راه های اقزایش نرخ کلیک (CTR) چیست؟

تعداد کاراکترهای تگ Title حداکثر چقدر باید باشد؟

نوشتن تگ عنوان نیز نیاز به هنر دارد، زیرا باید تگ عنوانی را بنویسید که با هدف کاربر مطابقت داشته باشد. هنگام نوشتن تایتل صفحه، به یاد داشته باشد که تعداد کاراکترهای تگ عنوان باید بین 50 تا حداکثر 60 کلمه باشد و اگر بیش از این تعداد کلمه استفاده کنید گوگل آن را به مخاطب نشان نمی دهد. همچنین باید در این تعداد کاراکتر، کلمات و عبارات کلیدی و مهم را قرار دهید. تگ عنوان باید خلاصه و صریح باشد و واژه‌های مهم در آن اولویت داشته باشند تا بتواند نظر کاربر را جلب کند. 

به عنوان مثال تگ عنوان "خرید محصولات چرم زنان و مردانه" یک تگ متوسط است و می توانید به جای آن از "خرید محصولات چرم زنانه و مردانه با بهترین کیفیت" استفاده کنید. این عنوان بر نظر کاربران تاثیر بیشتری می گذارد.

تگ عنوان باید کوتاه نوشته شود. هرچه تگ عنوان کوتاه تر باشد، صفحه ی مورد نظر برای کاربران خوانا تر و برای موتورهای جستجو قابلیت خزش (Crawl) بیشتری دارد. 

البته دلیل مهم دیگری که برای نوشتن تگ عنوان کوتاه وجود دارد این است اگر از تگ عنوان طولانی استفاده کنید، گوگل بخشی از آن را جدا کرده و به صورت (...) نمایش می دهد و این موضوع مانع از این می شود که کاربر و موتورهای جستجو متوجه شوند موضوع صفحه ی مورد نظر چیست؟


گوگل تایتل های طولاتی را می برد و به صورت ... نمایش می دهد 

اگر میخواهید از این موضوع مطمئن شوید که طول تایتلی که نوشته اید مناسب است یا نه و چگونه در نتایج جستجو دیده می شود، می توانید از ابزار Title Tag Preview Tool وبسایت Moz استفاده کنید:

ابزار موز برای بررسی نحوه ی نمایش عنوان در نتایج جستجو

7. از تکرار بیش از حد کلمات کلیدی خودداری کنید

از عناوین تکراری و غیر جذاب پرهیز کنید. سعی کنید از کلمات کلیدی به صورت افراطی در تایتل استفاده نکنید. موتورهای جستجو بر اساس محتوا صفحه شما را رتبه بندی می کنند و توجه‌ای به تراکم و تعداد کلمات کلیدی ندارند. کلماتی را برای موضوع صفحه استفاده کنید که می توانند مقصود شما را به صورت صریح توضیح دهند. 

یک از بدترین تگ های عنوان‌، تگی است که به این صورت نوشته شده باشد "چرم زنانه، چرم مردانه، چرم". استفاده بیش از کلمات کلیدی و تکرار آن می تواند برای وب سایت شما مشکل ایجاد کند.

جمع بندی

تگ عنوان یکی از ده ها عوامل تاثیر گذار بر سئو  On-Pageوب سایت است. توجه داشته باشید بهینه سازی تگ عنوان به تنهایی کافی نیست بلکه انجام آن در کنار سایر فعالیت های سئو می تواند موجب افزایش ترافیک ورودی به وب سایت شود.

بیش از اندازه بر روی تگ عنوان تمرکز نکنید. درست است که تگ عنوان مهم است اما اگر شما به خوبی سایت خود را سئو نکرده باشید یا از محتوا بی کیفیت استفاده کرده باشید، با نوشتن بهترین تگ عنوان هم به هیچ وجه موفق نمی شوید. بنابراین سعی کنید همواره بهینه سازی تگ عنوان را در کنار سایر فعالیتهای مهم در برنامه ی سئو سایت خود قرار دهید.


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما