اهمیت محتوا در سئو چیست؟

اهمیت تولید محتوا در سئو وب سایت

اینترنت یک فضای شلوغ است و اگر بخواهیم به صورت ملموس این شلوغی را برای شما توضیح دهیم باید تعداد سایت های موجود در این فضا را با تعداد ستاره ها در آسمان، تعداد شن و ماسه ها در ساحل و یا تعداد اتم ها در سلول مقایسه کنیم. بر اساس آمارهای موجود در حال حاضر بیش از 1.9 میلیارد وب سایت فعال وجود دارد و هر روزه بیش از 3.5 میلیارد جستجو در گوگل انجام می شود و تعداد پست های که در هر دقیقه ارسال می گردد به 350 هزار تا می رسد. 

جلب کردن نظرات کاربران در این جهان دیجیتال در حال انفجار، می تواند بسیار چالش بر انگیز باشد. یک تحقیق که توسط موسسه Chartbeat انجام شده است نشان می دهد که 55 درصد بازدیدکنندگان 15 ثانیه یا کمتر در یک صفحه وب می مانند. برای اینکه شما بتوانید کاربران را مدت بیشتری در سایت خود نگه دارید باید محتوا مناسب در وب سایت خود قرار دهید.

یک محتوا خوب می تواند باعث شود که کاربران بیش از 15 ثانیه در صفحه شما بمانند. محتوا با کیفیت باعث می شود سایت شما بهتر بهینه سازی (سئو) شود و در جستجوی گوگل در صفحه اول گوگل و جزء نتایج ابتدایی باشد و تعداد بازدیدهای کاربران را از سایت، افزایش یابد. ما در این مقاله به شما توضیح می دهیم محتوا چیست و چه کاربردی در سئو دارد و چرا تولید محتوا در بهینه سازی سایت اهمیت دارد. 

محتوا چیست؟

محتوا وب سایت به محتوای متنی، شنیداری یا تصویری منتشر شده در یک سایت گفته می شود. محتوا به معنای هر عنصر خلاقانه است که می تواند متن، جدول، تصویر، داده ها، خدمات الکترونیکی، فایل صوتی و تصویری و غیره باشد. 

در واقع این محتوای وب سایت است که می تواند نظر کاربر را به سایت شما جلب کند. ایجاد محتوای جذاب و سازماندهی آن در دسته های مختلف باعث می شود که سایت شما در رده ی سایت های موفق قرار گیرد. همچنین بهینه سازی محتوای وبسایت برای موتورهای جستجو نیز بسیار مهم است، زیرا این محتوا است که باعث شود کلمات کلیدی شما در موتورهای جستجو به کاربران مختلف نمایش داده شود.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: یافتن بهترین کلمات کلیدی در سئو

به طور کلی محتوای وب به دو دسته اصلی تقسیم می شود: 

متن: متن ساده به عنوان بلوک های متنی یا درون تصاویر در صفحه وبسایت منتشر می شود. بهترین محتوای متنی وب، محتوای متنی منحصر به فرد است که عاری از دزدی ادبی باشد. محتوایی که در سایت شما به عنوان متن نوشته می شود، می تواند شامل لینک های داخلی باشد که کاربران را به سایر صفحات وب سایت هدایت کند.

چند رسانه ای: نوع دیگر محتوا وب می تواند چند رسانه ای است. چند رسانه ای یا مالتی مدیا به هر محتوایی که متن نباشد اطلاق می گردد. از جمله محتواهای چند رسانه ای میتوان به موارد زیر اشاره کرد: 

1- انیمیشن یا گیف، تصاویر( محبوب ترین گزینه برای محتوا است که با استفاده از برنامه فتوشاپ یا سایر برنامه های آنلاین و آفلاین ویرایش تصویر می توانید عکس های منحصر به فرد طراحی کنید. توصیه می شود حجم تصاویر را بهینه کنید تا کاربران بتوانند سریع آنها را دانلود نمایند.)

2- صوتی یا ویدئو (در محتوا ویدئو اطمینان حاصل کنید که تمام مرورگر ها امکان پردازش فرمت آن را دارند.)

کاربرد محتوا در سئو سایت چیست؟

بسیاری از افراد که در زمینه وب سایت فعالیت می کنند، بحث بازاریابی سئو و بازاریابی محتوا را دو استراتژی کاملا متفاوت می دانند، ولی ما باید بگوییم که سئو و محتوا بسیار به هم وابسته و مکمل یکدیگرند. 

بدون محتوا با کیفیت، نمی توانید سایت خود را به خوبی سئو کنید. چون شما با استفاده از  محتوای مرتبط و مفید است که می توانید بازدیدکنندگان سایت خود را ترغیب کنید تا مدت طولانی تری در سایت شما بمانند و این موضوع بر روی رتبه بندی سایت شما تاثیر مثبت می گذارد. برخی دیگر از مزایای مهم محتوا در رابطه با سئو را در زیر توضیح می دهیم:

1- محتوای با کیفیت بر نرخ کلیک یا CTR سایت شما موثر است: CTR یک عامل مهم در موتور جستجو گوگل برای رتبه بندی وب سایت شما است. هر چه کاربران بر روی لینک های بیشتری از سایت شما کلیک کنند، شانس شما برای کسب رتبه های بهتر در موتورهای جستجو بیشتر است. مقدار CTR را می توان از طریق ابزار گوگل سرچ کنسول به دست آورد.


نمایش مقدار ctr در سرچ کنسول گوگل
مفهوم CTR مخفف عبارت Click Through Rate است که به معنی درصد کلیک کاربران بر روی صفحه شما به نسبت تعداد نمایش آن صفحه در نتایج جستجو است. بهترین جایگزین برای CTR در زبان فارسی "نرخ کلیک کاربران" است.

2- رقابت با سایر سایت های مشابه از طریق محتوا با کیفیت: محتوا خوب تنها راه مطمئن برای این است که بتوانید با سایت های رقیب، رقابت کنید. این استراتژی مورد تائید تمام سئوکاران در سراسر جهان است.

3- ایجاد تجربه کاربری خوب برای کاربران: سئو شامل استراتژی های مختلفی مانند: ایجاد بک لینک، نوشتن محتوا با کیفیت و استفاده از کلمات کلیدی خوب است. کاربران زمانی میتوانند به راحتی در سایت شما گردش کنند که وب سایت شما دارای ساختار خوبی است و در صورتی که ساختار مناسبی داشته باشد در زمان نیاز دوباره به وب سایت شما مراجعه می کنند. به عنوان مثال سایت دیجی کالا به خاطر طراحی مناسبی که دارد کاربران اغلب اوقات برای خرید به آن مراجعه می کنند و در این زمینه به یک برند تبدیل شده است.

اساسا سئو و محتوا هیچ کدام به تنهایی نمی توانند باعث موفقیت شما شوند. صاحبان سایت ها باید بدانند که هر دوی این ها، عناصر مکمل یکدیگر هستند، بنابراین اگر می خواهید در موتورهای جستجو دارای رتبه ی بهتری باشید باید روی ایجاد محتوای عالی تمرکز کنید.

اهمیت تولید محتوا بهینه در سئو سایت

در حالت کلی بر اساس الگوریتم های گوگل، اگر کاربران زمان بیشتری در سایت شما بمانند یعنی محتوای آن مفید است در نتیجه آن صفحه را به کاربران بیشتری نشان می دهد. ولی اگر کاربر به وب سایت شما مراجعه کند و محتوای که به آن نیاز دارد را نبیند، بلافاصله از سایت خارج می شود و این اثر منفی بر سئو وب سایت شما دارد. برای درک بهتر این موضوع فرض کنید کاربر به دنبال یافتن راهی برای تمیز کردن کابینت های گلاس است ولی زمانی که وارد سایت شما می شود بیشتر اطلاعاتی در مورد متریال این نوع از کابینت و اینکه برای چه سبکی از خانه مناسب است روبه رو شود. مطمئنا او بلافاصله سایت شما را می بندد، حال تصور کنید چندین کاربر به همین صورت عمل کنند. در این حالت ربات های گوگل متوجه می شوند که شما محتوا مفیدی ندارید و دیگر آن را به کاربران نمایش نمی دهد.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: نکات لینک سازی داخلی وب سایت

چگونه محتوا بهینه و با کیفیت تولید کنیم؟

تا اینجا به خوبی به اهمیت نوشتن محتوا با کیفیت پی بردید، حال باید بیاموزید که چگونه یک محتوا با کیفیت بنویسید. در مورد اینکه محتوا با کیفیت چه ویژگی هایی دارد بین کارشناسان سئو اختلاف نظر وجود دارد. در گذشته کارشناسان تصور می کردند هر چه محتوا طولانی تر باشد کیفیت آن بهتر است، اما به مرور زمان متوجه شدند کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد. اگر شما می خواهید یک محتوا با کیفیت بنویسید باید به چند نکته توجه کنید:

1- در مورد انتخاب موضوع محتوا خود به خوبی تحقیق کنید و سعی نمائید از موضوعات به روز عقب نمانید. به عنوان مثال زمانی که جستجوها در مورد گوشی جدید آیفون است هیچ گاه در مورد مدل قبلی محتوا ننویسید.

در مورد موضوع مورد نظر خود به خوبی مطالعه کنید. فرقی نمی کند که موضوع شما بصری، صوتی یا نوشتاری باشد باید حتما در مورد آن تحقیق کنید. حتی اگر قصد دارید بر اساس تجربه شخصی خود بنویسید باید در مورد آن باز هم مطالعه کنید. 

2- متفاوت باشید. همیشه سعی کنید محتواهای موجود را بهبود ببخشید. حتی اگر هنگام تحقیق متوجه شدید آنچه که شما به آن رسیده اید با آنچه که در سایر وب سایت ها است متفاوت است، نترسید و آن را انتشار دهید. چون اگر همان اطلاعات را انتشار دهید دیگر هیچ دلیلی وجود ندارد موتورهای جستجو شما را به سایر کاربران نمایش دهند.


از متفاوت بودن در تولید محتوا نترسید


3- از اشکال مختلف در محتوا خود استفاده کنید. سعی کنید در محتوای خود از آمار، تصاویر، صداها، ویدیوها، گیف ها و جداول استفاده نمائید تا برای کاربر جذاب باشد.

4- نوشته نهایی خود را مرور کنید. پس از اینکه محتوا خود را نوشتید آن را به خوبی مرور نمائید و اشتباهات املایی و گرامری آن را برطرف کنید.

جمع بندی

اگر می خواهید وب سایت شما به خوبی بهینه سازی شود و در نتایج اولیه در موتور جستجو گوگل دیده شود، محتوای با کیفیت در سایت خود قرار دهید. چون محتوای با کیفیت باعث افزایش نرخ کلیک و  افزایش تعامل با کاربران می شود و شما می توانید به راحتی به یک برند در زمینه کاری خود تبدیل شوید. 

امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما