بک لینک چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

بک لینک چیست؟

اگر میخواهید موفقیت خوبی در سئو سایت کسب کنید، اهمیت بک لینک برای سایتتان را فراموش نکنید. هنوز هم بک لینک جزو یکی از فاکتورهای موثر در رتبه بندی گوگل به شمار می رود، چرا که با کمک آن می توانید اعتبار وب سایتتان نزد گوگل را بالا ببرید و در اینصورت جایگاه صفحات خود در نتایج گوگل را بهبود ببخشید. 

در ادامه درباره ی این موضوع صحبت می کنیم که بک لینک دقیقا چیست، یک بک لینک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد و در ادامه نحوه ی بررسی بک لینک برای وب سایت را به شما آموزش می دهیم. 

بک لینک چیست؟

بک لینک (Backlink) یا همان لینک سازی خارجی به معنای لینک از یک صفحه در یک وب سایت به صفحه ای از یک وب سایت دیگر است. اگر کسی به سایت شما لینک دهد، در این حالت شما یک بک لینک برای وب سایت خود دارید و اگر شما به وب سایت دیگری لینک دهید، آن وب سایت دارای یک بک لینک از سایت شما خواهد بود.

تاثیر بک لینک بر سئو سایت چیست؟

بک لینک بر سه بخش مهم وب سایت شما اثر می گذارد. این سه بخش عبارتند از:

1- رتبه بندی (Ranking)

موتورهای جستجوگر مانند گوگل لینک دهی را به عنوان رای اعتماد به وب سایت در نظر می گیرند. به طور کلی، هر چه به صفحات وب سایت شما لینک بیشتر داده شده باشد، احتمال اینکه در رتبه‌های اول نتایج جستجو مربوط باشند، بیشتر می شود.

2- قابل کشف بودن (Discoverability)

موتورهای جستجو با مرور مجدد صفحاتی که از قبل وجود داشتند و بررسی لینک‌های موجود در آنها، محتوای جدید را پیدا می کنند. از آنجا که موتورهای جستجو بیشتر صفحات محبوب را مرور می کنند، در صورتیکه از این صفحات محبوب بک لینک دریافت کرده باشید، سریعتر محتوا جدید شما را شناسایی کرده و ایندکس می کنند.

3- ترافیک ارجاعی (Referral Traffic)

هدف از بک لینک این است که کاربران به صفحات مفیدی که در موتورهای جستجو وجود دارد، هدایت شوند. در واقع بک لینک‌ها قابل کلیک هستند و زمانی که کاربری بر روی این لینک‌ها کلیک می کند، میتواند به سایت شما وارد شود.

یک بک لینک خوب چه ویژگی های دارد؟

همه بک لینک‌ها دارای ارزش یکسان نیستند. در این بخش از مطلب به شما می گوییم که یک بک لینک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد:

1- ارتباط موضوعی (Relevance)

گوگل به بک لینک‌هایی که به یک سایت مرتبط داده می شود، امتیاز بیشتری می دهد، زیرا احتمال کلیک کاربران بر روی آن بیشتر است. اما این جمله به چه معناست؟ فرض کنید که یک سایت لوله کشی از دو صفحه مختلف بک لینک داشته باشد، یک صفحه در مورد چرم باشد و موضوع صفحه ی دیگر فروش لوازم ساختمان سازی باشد، در اینصورت ارزش بک لینک صفحه دومی بیشتر از صفحه اول است، چرا که دارای ارتباط موضوعی با وب سایت لوله کشی است.

2- اعتبار (Authority)

بک لینک از صفحات وب قوی، اعتبار (Authority) بیشتری نسبت به وب سایت‌های ضعیف برای وب سایت شما ایجاد می کند. بین آتوریتی یک صفحه و ترافیک ارگانیک یک رابطه واضح وجود دارد. البته همیشه بک لینک از صفحات قوی باعث افزایش اتوریتی (اعتبار صفحه) نمی شود.

نمودار رابطه ی بین اعتبار صفحات وب با میزان ترافیک طبیعی
براساس اطلاعیه گوگل، اعتبار یک صفحه به طور مساوی بین تمام لینک‌های خروجی در صفحه وب سایت تقسیم می شود. بنابراین اگر از دو صفحه بک لینک داشته باشید و یکی دارای لینک‌های خروجی بیشتری نسبت به صفحه دیگر باشد، اگر سایر شرایط این دو صفحه با یکدیگر مشابه باشد، لینکی که از صفحه با لینک خروجی کمتر داده شده است، آتوریتی (اعتبار) بیشتری دارد.

البته این موضوع به همین سادگی نیست. چون گوگل عوامل مختلف دیگری نیز در بررسی میزان ارزش بک لینک ها در نظر می گیرد. برای مثال لینک سازی داخلی نیز به آتوریتی یک صفحه کمک می کند.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: اهمیت لینک سازی داخلی چیست

3- ترافیک (TRAFFIC)

بک لینک‌ها از صفحات پربازدید معمولا بیشتر از صفحات کم بازدید ترافیک برای وب سایت ایجاد می کنند. اما سوال اصلی این است که آیا بک لینک از صفحات پر بازدید تاثیر مثبت بیشتری بر رتبه بندی سایت در گوگل نسبت به صفحات با بازدید کمتر دارد؟ برای پاسخ به این سوال 44.589 سایت مختلف بررسی شده است که نتیجه ی آن به صورت زیر می باشد:

یک رابطه کم اما واضح بین رتبه بندی و بک لینک از صفحات با ترافیک ارگانیک وجود دارد. ولی نکته‌ای که وجود دارد این است که تعداد لینک‌های موجود در یک صفحه و آتوریتی آن صفحه اهمیت بیشتری در تاثیر بک لینک ها دارند.

4- محل قرار گیری (Placement)

از آنجا که کاربران به احتمال زیاد بر روی لینک‌های برجسته بیشتر کلیک می کنند، برخی از بک لینک‌ها در وب سایت‌ها از قدرت بیشتری نسبت به سایر بک لینک‌ها برخوردار هستند. 

اگر لینکی در قسمت محتوای اصلی یک صفحه باشد و برای آن از قلم و رنگ دیگری استفاده شده باشد که باعث برجسته شدن آن شود و از جمله‌ای برای لینک دهی استفاده شده باشد که امکان اینکه کاربر بر روی آن کلیک کند بیشتر باشد، به احتمال زیاد این لینک تاثیر بسیار زیادی بر رنک سایت شما دارد. 

از طرفی اگر از ویژگی‌هایی استفاده کنید که احتمال کلیک کردن بر روی آن کم باشد، مانند قرار گرفتن لینک در پایین صفحه با همان رنگ و همان قلم کل متن و استفاده از انکر تکستی که مورد علاقه کاربران نیست، این بک لینک بر رنک سایت شما تاثیری ندارد.

همیشه هنگام لینک‌دهی به این موضوع توجه کنید که محل قرار گیری بک لینک به سایت شما در کجا قرار می گیرد. اگر لینک شما در قسمت پایین صفحه باشد یا در نوار کناری (ساید بار) همراه با لینک پنجاه سایت دیگر باشد، احتمالا هیچ تاثیری بر روی رتبه بندی وب سایتتان ندارد و شما بیهوده برای ایجاد بک لینک هزینه کرده اید.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: چگونه در صفحه اول جستجو گوگل قرار بگیریم

5- لینک followed در برابر nofollowed

لینک نوفالو معمولا بر رتبه بندی صفحات سایت تاثیر نمی گذارد اما گاهی اوقات تاثیر کمی ایجاد می کند. از آنجا که لینک سازی خارجی نیاز به زمان و تلاش زیادی دارد همیشه به دنبال لینک دهی فالو باشید و این موضوع را در الویت خود قرار دهید. اما اگر لینک نوفالو شده نیز به سایت شما دادند، زیاد ناراحت نشوید، زیرا این امکان وجود دارد که این بک لینک بر سئو وب سایتتان تاثیر مثبت بگذارد.

6- انکر تکست (Anchor Text)

انکر تکست به کلمات قابل کلیکی گفته می شود که بک لینک با استفاده از آنها ایجاد می شود. گوگل در اطلاعیه‌های خود اعلام کرده است که انکر تکست بر رتبه بندی صفحات سایت اثر می گذارد. 

گوگل از تعدادی تکنیک برای بهبود کیفیت جستجو استفاده می کند که از جمله این تکنیک‌ها می توان به محتوای هر صفحه، انکر تکست و اطلاعات مرتبط به آن اشاره کرد. 

بر اساس تحقیقاتی که روی 38.614 صفحه مختلف وب انجام شده است، مشخص گردیده که بین انکر تکست و رتبه بندی سایت‌ها همبستگی ضعیفی وجود دارد.

در نهایت باید گفت اگر چه انکر تکست مهم است، اما تاثیر آن به اندازه سایر مولفه‌ها نمی باشد.

چگونه می توان بک لینک ها را بررسی کرد؟

برای بررسی بک لینک‌های یک وب سایت دو روش وجود دارد. در روش اول شما فقط می توانید سایت‌هایی که متعلق به شما است را از نظر لینک دهی بررسی کنید. اما در روش دوم علاوه بر سایت خود، لینک‌های سایر وب سایت‌ها را نیز می توانید بررسی کنید:

بررسی بک لینک در Google Search Console

سرچ کنسول گوگل (Google Search Console) به شما اطلاعاتی درباره ترافیک ارگانیک و عملکرد کلی وب سایتتان می دهد و استفاده از این ابزار رایگان است. فقط لازم برای خود یک اکانت رایگان ایجاد کنید و در آن مالکیت وب سایت خود را تائید نمائید. پس از اینکه برای خودتان یک حساب کاربری ایجاد کردید روی گزینه " Links" در نوار کناری کلیک کنید.

در قسمت "External links" تعداد کل بک لینک‌های منحصر به فرد وب سایتتان وجود دارد و شما می توانید آن ها را مشاهده کنید.


مکان لینک های داخلی و خارجی سایت در سرچ کنسول

در این قسمت سه گزارش وجود دارد:

☑️ (Top linked pages): صفحاتی از سایت شما که دارای بیشترین تعداد بک لینک هستند.
☑️ (Top linking sites): سایت‌هایی که بیشترین لینک را به وب سایت شما داده‌اند.
☑️ (Top linking text): پرکاربردترین انکر تکست‌ها هنگام لینک دادن به وب سایت شما

اگر به تازگی قصد دارید با ابزار سرچ کنسول گوگل کار کنید، برای بررسی لینک‌های صفحات خود از بخش Top linked pages شروع به کار کنید.


بهترین سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند

ابتدا بر روی گزینه Top linked pages کلیک کنید تا وارد صفحه اصلی این بخش شوید. سپس بر روی هر کدام از URLها کلیک کنید تا وب سایت‌های مرتبط با هر صفحه را ببینید.


وب سایت های مرتبط با هر صفحه ی سایت

سپس بر روی هر وب سایت کلیک کنید تا ببینید که کدام یک از صفحات آنها به صفحه شما لینک داده‌اند.


چه صفحاتی از وب سایت دیگر به سایت شما لینک داده اند

بررسی بک لینک با استفاده از third-party backlink checker از وب سایت Ahrefs

برای بررسی لینک‌های وب سایت که متعلق به شما نیست، می توانید از ابزاری مانند جستجوگر لینک Ahrefs استفاده کنید. با توجه به اینکه این ابزار غیر رایگان است باید بتوانید اکانت Ahref را که برخی از سایت های ایرانی می فروشند، خریداری کنید. برای بررسی بک لینک رقبا در ahref فقط کافی است که آدرس یک دامنه یا URL را وارد کنید و بر روی گزینه "Check backlinks" کلیک کنید. 

تعداد کل بک لینک‌ها و دامنه‌های ارجاعی (referring domains) به علاوه آدرس 100 سایتی که بیشترین بک لینک را به این سایت داده است را مشاهده خواهید کرد.

ابزار سایت ahref برای چک کردن وضیعت بک لینک های سایت

برای هر بک لینک، چند گزینه نمایش داده می شود. مهمترین این گزینه‌ها عبارتند از:

صفحه ارجاع دهنده (Referring page): صفحه‌ای که به سایت شما لینک داده است.

رنک دامنه (Domain Rating): قدرت (strength) وب سایتی که به صفحه شما لینک داده است.

رنک URL (UR): قدرت صفحه‌ای که به صفحه شما لینک داده است.

ترافیک (Traffic): کل ترافیکی ارگانیکی که صفحه لینک دهنده به صورت ماهانه برای شما ایجاد می کند.

انکر تکست و بک لینک (Anchor and backlink): متن انکر تکست و جملات اطراف آن


شما برای دیدن پنج انکر تکست پرکاربرد باید روی گزارش "Top 5 anchors" کلیک کنید.

5 انکر تکست محبوبی که سایت ahref در تحلیل بک لینک سایت نمایش می دهد

برای دیدن پنج صفحه‌ای که دارای بیشترین قدرت و تعداد بک لینک هستند روی گزارش "Top 5 pages" کلیک کنید.

5 صفحه ای که دارای بیشتری تعداد بک لینک هستند

نکته: شما می توانید برای دیدن لیست کامل بک لینک‌های هر صفحه یا وب سایت از Ahrefs Site Explorer استفاده کنید.

چگونه می توان بک لینک به دست آورد؟

برای به دست آوردن بک لینک سه راه مختلف وجود دارد: دریافت، ایجاد و ساخت بک لینک

1- دریافت بک لینک (Earning backlinks)

کسب بک لینک زمانی اتفاق می افتد که افراد محتوای سایت شما را از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل، رسانه‌های اجتماعی یا تبلیغات دهان به دهان بشناسند و به صفحه ی سایتتان لینک بدهند. در این حالت بک لینک‌های به دست آمده طبیعی خواهند بود. در واقع می توانید با ایجاد محتوایی که واقعا برای کاربران مفید و سودمند باشد، شانس خود را برای کسب بک لینک بیشتر بالا ببرید.

2- ایجاد بک لینک (Creating backlinks)

این حالت زمانی است که شما از طریق وب سایت‌های دیگر به صورت دستی به سایت خود لینک می دهید. به عنوان مثال در بخش نظرات، لینک سایت خود را قرار دهید یا در پاسخ به سوالات در انجمن‌ها از لینک وب سایت خود استفاده نمایید. همچنین ممکن است با پرداخت هزینه اقدام به خرید بک لینک کنید که ما این روش را توصیه نمی کنیم اما در هر صورت اگر مایل به دریافت بک لینک با پرداخت هزینه هستید حتما سه فاکتور اعتبار صفحه، اعتبار دامنه و اسپم اسکور دامنه ی سایتی که میخواهید از آن بک لینک بگیرید را بررسی کنید.

3- ساخت بک لینک (Building backlinks)

برای ساخت بک لینک شما باید با صاحبان سایت‌ها، وبلاگ نویسان یا سئوکارهای دیگر ارتباط برقرار کنید و از آنها بخواهید به صفحه شما لینک دهند. برای اینکه این کار عملی شود، محتوا شما باید ارزشی برای ارائه داشته باشد. 

در اینجا ما چند تکنیک ساخت بک لینک را آورده ایم:

✔️ پست مهمان: نوشتن یک پست برای وب سایت دیگر و انتشار آن در آن وب سایت. برای مثال شما می توانید با ثبت نام در سایت ویرگول و ایجاد حساب کاربری در آن اقدام به تولید محتوا در قالب پست مهمان و لینک دهی به سایت خود کنید.

✔️ لینک شکسته: لینک‌هایی که به نحوی شکسته هستند و به آدرس درستی وارد نمی شوند و مرتبط با وب سایت شما است را در سایت های دیگر پیدا کنید، سپس با صاحب این سایت ها تماس بگیرید و لینک های دیگری از صفحات سایت خود را به عنوان جایگزین به آنها پیشنهاد دهید.

✔️ تکنیک آسمان خراش: محتواهایی که با موضوع وب سایت شما ارتباط دارد و بین کاربران بسیار محبوب است را پیدا کنید و سپس یک محتوای بهتر از آن تولید کنید و در مرحله بعد از وب سایت‌هایی که به نسخه اصلی لینک داده‌اند بخواهید لینک خود را عوض کرده و به شما لینک دهند.

نام برند لینک نشده: اسم برند تجاری خود را در وب سایت‌های دیگر پیدا کنید و سپس از نویسنده آن بخواهید نام برند تجاری شما را به صورت لینک و قابل کلیک در بیاورد. 

جمع بندی

وقتی صحبت از رتبه بندی در موتورهای جستجو مانند گوگل می شود، بک لینک‌ها جزء بخش‌های بسیار مهم آن است. همانطور که گفته شد؛ همه بک لینک‌ها دارای ارزش یکسان نیستند. مرتبط بودن، انکر تکست مناسب و سایر مولفه‌ها تاثیر بسیار زیادی در با ارزش کردن بک لینک دارند. به عنوان یک قانون کلی به یاد داشته باشید اگر بتوانید به راحتی یک لینک را به دست آورید، آن بک لینک از ارزش پایینی برخوردار است.


منبع:
مقاله what are backlinks از سایت Ahref

امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما