چگونه به یک مشاور سئو خوب تبدیل شویم؟

مشاور سئو


در این مقاله به 7 روش که می‌تواند باعث تفاوت دیدگاه مشتری نسبت به مشاوره سئو شما شود، اشاره شده است. این 7 روش شما را به یک مشاور سئو خوب و متمایز از سایر مشاوران تبدیل خواهد کرد.

به طور کلی مشاوره در هیچ زمینه‌ای ساده نیست، البته با وجود چالش برانگیز بودن این شغل، یک روش درآمدی بسیار سودآور نیز هست، اما باید بگوییم متاسفانه یک راه حل کلی برای اینکه به یک مشاور عالی در سئو تبدیل شوید، وجود ندارد، ولی می توانید با یادگیری اصول مشاوره، پشتکار و تمرین مداوم به یک مشاور سئو خوب تبدیل شوید. 

اگر در زمینه سئو سایت کار می‌کنید و قصد دارید خود را متفاوت از سایر رقبا نشان دهید، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:

تعیین اهداف

در شروع هرگونه فعالیت مشاور‌ه‌ای در زمینه ی سئو، ابتدا باید هدف خود را تعیین کنید، زیرا تعیین هدف به تمام افرادی که در انجام پروژه مشارکت دارند، کمک می‌کند تا درک روشنی از ماموریت خود داشته باشند. افرادی که در یک تیم هستند باید بدانند به دنبال چه چیزی هستند و برای دستیابی به چه هدفی تلاش می‌کنند. بدون تعیین اهداف، درک موفقیت آمیز بودن پروژه بسیار دشوار است یا حتی می‌توان گفت غیر ممکن است.

در مورد شاخص هایی که می خواهید برای پروژه سئو بررسی کنید، تصمیم بگیرید و مطمئن شوید که امکان اندازه گیری آن‌ها وجود دارد، سپس به طور منظم پیشرفت پروژه سئو را بر اساس این شاخص ها گزارش دهید.

برای مثال هدف شما ممکن است یکی یا همه موارد زیر باشد:


1- ترافیک ارگانیک سایت را تا  درصد افزایش دهید.

2- بهبود جایگاه عبارت های کلیدی x، y و z و قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

3-هزینه هر کلیک را به نصف کاهش دهید.

شما و مشتری باید در مورد شاخص هایی که نشان دهنده موفقیت پروژه سئو هستند با یکدیگر به توافق برسید. البته مشتری شما باید درک درستی از اهداف پروژه سئو داشته باشد، به هر حال ماهیت فراینده مشاوره همیشه به این صورت بوده است که شما توانایی کنترل مستقیم بر روی توصیه هایی که به مشتری می کنید را ندارید، بنابراین تعیین حد انتظارات از پیشرفت پروژه در ابتدا شروع فرایند مشاوره کاری کاملا ضروری است. 

فرض کنید... 

شما ماهانه یک سری توصیه‌های محتوایی برای یک تعداد مشخص کلمات کلیدی که برای بهبود جایگاهشان هدف هستند، ارائه می‌دهید و یک نویسنده از تیم باید محتوایی که شما می گویید را بنویسد و بارگذاری کند.

اما در حال حاضر که سه ماه از این پروژه می‌گذرد، هنوز چیزی در مورد محتوایی که شما گفته بودید، نوشته نشده است. مطمئنا با این روند رسیدن به اهدافتان چالش برانگیز خواهد شد. اگر انتظارات از ابتدای پروژه به شکل واضحی مشخص شده باشد، شانس بیشتری برای پیشگیری از ایجاد این نوع مشکلات خواهید داشت.

مشتریان خود را آموزش دهید

دومین عنصر مهم در مشاوره سئو آموزش مشتریان است. به ویژه در فضای دیجیتال، آموزش نقش مهمی در ایجاد رابطه موفق بین مشتری و مشاور دارد. درک درست مشتری از تخصصی که دارید، برای اثبات ارزش دانش شما ضروری است. 

بازاریابی دیجیتال جنبه‌های مختلف بسیار زیادی دارد، به طوریکه نمی‌توان انتظار داشت فردی در همه کار متخصص باشد، یا با بهترین شیوه‌ها و تکنیک‌ ها در هر زمینه آشنایی داشته باشد. به عنوان مثال: سئو شامل سئو فنی یا همان تکنیکال، تحقیق در مورد کلمات کلیدی، لینک سازی خارجی، لینک سازی داخلی، بهینه سازی محتوا و غیره می‌شود که بسیاری از مشتریان با هیچ کدام از این موارد آشنایی ندارند.

علاوه بر این، چشم‌انداز و دانش سئو به طور مدام در حال تغییر است و حتی اگر مشتری شما دانش قدیمی در زمینه سئو داشته باشد باید از او بخواهید اطلاعاتش را به روز کند. برای اینکه بدانید باید چه مواردی را به مشتری خود توضیح دهید باید ابتدا در مورد مشتری اطلاعات زیر را به دست آورید:


✔️ میزان سابقه مشتری در بازاریابی

✔️ موقعیت او در سازمان چیست؟

✔️ چقدر با حوزه تخصصی شما آشنا است؟

✔️آیا مشتری شما در گذشته با مشاور سئو کار کرده‌ است؟

هنگامی که با سوابق و تجربه مشتری خود آشنا شدید، متوجه می‌شوید آن‌ها در چه زمینه‌ای نیاز به آموزش دارند. پیش از شروع مکالمه، مدتی را صرف کنید و برایشان اصطلاحات سئو را توضیح دهید. به یاد داشته باشید، اگر سئو را مشتری درک نکند، درک ارزش سئو تقریبا غیر ممکن است. بنابراین وقت خود را صرف آموزش مشتریانتان کنید.

تخصص خود را نشان دهید

اینکه دانش خود را در مورد تخصصی که دارید و شرکتی که با آن کار می‌کنید به طور کامل نشان دهید، بسیار مهم است. در زمان جمع‌ آوری اطلاعات و بررسی سئو سایت، مطمئن شوید که سوالات خوب می پرسید و تمام اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت می‌کنید. البته جمع آوری اطلاعات درباره ی پروژه یک بار نیست، بلکه باید به صورت دوره ای در طی فرایند مشاوره ی سئو انجام شود.

شما باید به طور منظم با مشتری خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید از تغییرات کلیدی که در کسب و کارش انجام داده است و مواردی که ممکن است الویت کمتری برای مشتری داشته باشند، مطلع هستید.

باید به خوبی کسب و کار مورد نظرتان، چشم انداز و رقبای خود را بشناسید. این موضوع شامل مواردی مانند عضویت صفحات شبکه های اجتماعی مرتبط با صنعت مورد نظر شما، نظارت بر فعالیت رقبا و موارد دیگر می‌شود.

اکنون وقت آن رسیده است که تخصص خود را نشان دهید!

فقط به دنبال راهنمایی یا اجرای دستورالعمل‌های مشخصی نباشید، بلکه بهتر است به مشتری خود بگویید برای رسیدن به اهداف اصلی که برای پروژه در نظر دارید، چه اتفاقی باید بیفتد. به نحوی رفتار کنید که مشتری مطمئن شود که مشاور سئو او یک فرد متخصص است. این حرکات ساده باعث جلب اعتماد و اثبات توانایی و ارزش شما به عنوان یک مشاور سئو حرفه ای می‌شود.

به سوالات به طور واضح پاسخ دهید

وقتی از شما سوالی پرسیده می‌شود، به عنوان یک مشاور کاربلد باید خیلی واضح، شفاف و بلافاصله به آن پاسخ دهید. با وجود اینکه این موضوع خیلی بدیهی به نظر می‌رسد، اما بسیاری از مشاوران سئو به آن بی توجهی می‌کنند!

ممکن است در ابتدا کار، غرق در جمع آوری اطلاعات شوید و برای مدت زیادی تحت فشار قرار بگیرید، اما فراموش نکنید پذیرش و پاسخگویی به سوالات و نگرانی‌های مشتری برای داشتن یک رابطه موفق با او بسیار ضروری است. 

چیزی که از پاسخ دهی به سوالات مشتریان مهم‌تر است، این است که پاسخ مبهم یا گیج کننده ندهید. این موضوع به این معنی نیست که شما باید پاسخ تمام سوالات مشتری را بدانید، بلکه به این معنا است که شما باید تا حد ممکن برای پاسخ به سوالات احتمالی مختلف آماده باشید. اگر پاسخ را نمی دانید به مشتری خود اطلاع دهید که در اسرع وقت با او تماس خواهید گرفت و مطمئن شوید که این کار را حتما انجام می‌دهید.

اقدام کنید

ماهیت مشاوره به این معنی است که شما همیشه بر اجرای توصیه‌های خود کنترل مستقیمی نخواهید داشت. در حالی که برای رسیدن به اهداف موردنظرتان، نیاز است توصیه‌ها به صورت کامل اجرا شوند و این سوال پیش می‌آید که چگونه با این معضل باید روبرو شد؟

ما در این قسمت تعدادی راهکار مشخص کرده ایم:

اولویت بندی تحویل‌ها: تمام فعالیت هایی که باید در پروژه انجام شود شرایط اورژانسی یا بسیار با اهمیت ندارد. در این روش باید مشخص کنید که کدام کارها در الویت اصلی قرار دارند و انجام کدام یک را می‌توانید به تاخیر بیندازید. به این ترتیب، می‌توانید مطمئن شوید که همه افراد درگیر در پروژه بر مواردی تمرکز می‌کنند که برای رسیدن به هدف مهم تر و با ارزش تر هستند.

تشویق به اجرا: یک مشاور خوب توصیه‌های دقیق و استراتژی سئو مناسبی ارائه می‌دهد. یک مشاور سئو عالی به صورتی توصیه‌ها را ارائه می‌دهد که مشتریان و افراد دخیل در پروژه متوجه اهمیت موضوع شوند، در نتیجه آن‌ها تشویق می‌شوند به درستی وظایف خود را انجام دهند. به این ترتیب امکان عدم اجرای توصیه‌های شما به عنوان مشاور به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

مشخص کردن جایگزین: آیا روش دیگری وجود دارد که نتیجه مطلوب را برای شما به همراه داشته باشد؟ آیا راهی وجود دارد که بتوان توصیه‌ها را به شیوه‌ای کارآمدتر اجرا کرد؟ آیا واقعا توصیه ی شما اولویت بالایی دارد و با ارزش است؟ 

در نهایت، پس از در نظر گرفتن همه موارد فوق، آیا می‌توانید در اجرای توصیه‌ها به مشتریان کمک کنید؟

گاهی اوقات ارزشش را دارد که برای حفظ یک ارتباط ارزشمند با مشتری و رسیدن به اهداف به آن‌ها کمک کنید.

انتخاب ابزارهای مناسب

برای داشتن مشاوره سئو مناسب لازم است که از ابزارهای درستی استفاده کنید. صرف نظر از میزان تجربه و مهارتی که دارید، باید بدانید رشد بدون ابزار و منابع مناسب دشوار است. ابزارها می‌توانند بر کارایی کسب و کار شما و همچنین اطلاعات و داده‌های که می‌توانید به مشتریان ارائه دهید، به شدت تاثیر بگذارند.

به همین خاطر باید از ابزارهای متناسب با نیازهای کسب و کار خود استفاده کنید تا یک مشاور سئو عالی باشید. شما نیاز به ابزارهایی برای ارتباط، مدیریت پروژه و تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال دارید. با این حال، انتخاب ابزارهای مناسب با توجه به گزینه‌های متعدد می‌تواند بسیار چالش برانگیز و گیج کننده باشد.

در ادامه چند ابزار مختلف که می‌تواند به شما کمک کنند را معرفی می‌کنیم:


✔️ گوگل هنگ ‌آوتس، اسکایپ، واتساپ و تلگرام برای ارتباط


✔️ بیس کمپ، آسانا، وان‌درایو، Monday و ترلو برای مدیریت پروژه


✔️ ابزارهای SEMrush, Moz, Screaming Frog, BuzzSumo, Buffer, BuzzStreamبرای بازاریابی دیجیتال 

نمی‌توان گفت کدام یک از این ابزار بر دیگری برتری دارد. این شما هستید که باید انتخاب کنید کدام یک از این ابزارها با نیازهای مشاوره سئو شما مطابقت بیشتری دارد. ممکن است ابزاری برای دیگران مناسب باشد، اما برای شما اصلا مفید نباشد.

مخاطبین خود را بشناسید

یکی از بخش های تبدیل شدن به یک مشاور عالی این است که مخاطبین خود را بشناسید و بدانید آن‌ها به چه خدماتی نیاز دارند. اول باید مخاطبین خود را بشناسید و سپس در جلسه شرکت کنید. به این ترتیب می‌توانید توصیه‌ها و ارتباطات خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که همه درک کنند. این کار همچنین به شما اطمینان می‌دهد که بهترین تصمیم را در جلسات کاری خود بگیرید.

به عنوان مثال، شما یک گزارش عملکرد به مشتری ارائه می‌دهید و مخاطبتان به شما اطلاع می‌دهد که مدیر ارشد بازاریابی نیز در جلسه شرکت می‌کند. در این صورت، منطقی است که اطلاعاتی درباره ی معرفی خود، اهداف پروژه و مراحل مهم کار ارائه دهید. 

همچنین می توانید با مرور شاخص های اصلی پیشرفت پروژه و تاثیر آن بر کسب و کار به جای جزئیات دقیق، سطح مکالمه را بالاتر ببرید. 

مطمئن شوید که همه افراد حاضر در جلسه از آنچه در برنامه می‌گذرد، آگاه هستند. آن‌ها باید بدانند شما برای رسیدن به هدف چه روندی را می‌خواهید طی می‌کنید و در مورد نیازها و نگرانی‌هایی که دارند اطلاع دارید.

ارزش خود را ثابت کنید

یک مشاور سئو عالی انتظارات روشنی را تعیین می‌کند و روند پیشرفت کار را به طور موثر به مشتریان اطلاع می‌دهد. به عنوان یک مشاور، مهم است که مشتری شما از عملکرد و به طور خاص از آنچه شما برای رسیدن به نتایج انجام می‌دهید، اطلاع داشته باشد.

همچنین ضروری است که شما عملکرد خودتان را به زبانی ساده و قابل فهم توضیح دهید. گزارش دهی یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که مشاوران بازاریابی دیجیتال با آن مواجه هستند.

هر مشاور می‌تواند گزارشی از داده‌های کلیدی و معیارهایی را که عملکرد یک وب سایت را نشان می‌دهد، جمع آوری کند، اما شما یک قدم جلوتر بروید و این داده‌ها را تفسیر کنید. در واقع بگوید این داده‌ها چه معنایی دارند؟ چه کار می‌کنند؟ برای اینکه عملکرد سئو سایت، بهتر شود در آینده لازم است چه مراحلی طی شود؟

مراقب باشید که مخاطبان خود را با مجموعه‌ای از اصطلاحات فنی مانند: ایمپریشن، کلیک، users، نرخ پرش و غیره از دست ندهید.

به عنوان مثال به جای گفتن چیزی مانند صفحه محصول 29000 یوزر در مهر ماه 1400 ایجاد کرد، چیزی شبیه این بگویید: " 29000 کاربر در مهر ماه سال 1400 از صفحه محصول بازدید کرده اند که 55 درصد نسبت به همین تاریخ در سال گذشته بیشتر بوده است و این موضوع می‌تواند به دلیل به روزرسانی‌های، Y و Z باشد که در این صفحه ایجاد کردیم. در مراحل بعدی، ما اجرای تکنیک‌های X و Y را انجام می‌دهیم." 

تعیین اهداف تنها نیمی از کار است. برای اینکه بتوانید یک مشاور سئو عالی باشید، باید بتوانید نتایج را به صورت موثر بیان کنید.

جمع بندی

همیشه ویژگی‌های خاصی وجود دارد که مشاوران بزرگ سئو را از بقیه متمایز می‌کند، این مواردی که توضیح دادیم تنها چند راه برای بهبود توانایی های یک مشاور سئو است. برای اینکه در کار خود بتوانید بهترین باشید باید روند بهبود توانایی هایتان تداوم داشته باشد. اگر به جلو حرکت نکنید، عقب می‌افتید. مشاور عالی بودن آسان نیست، اما دیدن رضایت مشتری، ایجاد روابط بلند مدت، رشد کسب و کار و دادن توصیه‌های ارزشمند، واقعا با ارزش است.

 


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما