راهنما جامع طراحی استراتژی سئو در سال 2021

در این مقاله، شما دقیقاً یاد میگیرید که چگونه به صورت گام به گام یک استراتژی موثر برای سئو سایت خود ایجاد و پیاده سازی کنید. هر آنچه که در مورد استراتژی های سئو لازم است بدانید در این مطلب وجود دارد، بنابراین اگر می خواهید صفحه ی اول گوگل، این راهنما مناسب شما است.

استراتژی سئو چیست؟

استراتژی سئو که همچنین به عنوان رویکرد سئو یا استراتژی بهینه سازی موتور جستجو نیز شناخته می شود، فرایند برنامه ریزی، طراحی و اجرای مراحلی برای بهبود رتبه بندی وب سایت ها در موتورهای جستجو است. به عبارت دیگر استراتژی سئو فرایندی است که وقتی می خواهید ترافیک ارگانیک بیشتر به دست آورید، آن را اجرا می کنید.

با استفاده از مراحلی که در زیر توضیح خواهیم داد شما می توانید استراتژی سئو سال 2021 خود را ایجاد کنید:


مرحله شماره 1: لیستی از کلمات کلیدی وب سایت خود تهیه کنید.


مرحله شماره 2: تجزیه و تحلیل وب سایت هایی که در صفحه اول گوگل قرار دارند.


مرحله شماره 3: چیزی متفاوت یا بهتر ایجاد کنید.


مرحله شماره 4: انجام سئو on page برای سایت


مرحله شماره 5: محتوا سایت را با توجه به قصد کاربر بهینه کنید.


مرحله شماره 6: نمایش محتوا خود را زیبا کنید.


مرحله شماره 7: برای صفحات مورد نظر خود لینک سازی انجام دهید.


مرحله شماره 8: محتوا خود را به صورت پیوسته آپدیت کنید.

مرحله شماره 1: لیستی از کلمات کلیدی وب سایت خود تهیه کنید

در بهینه سازی موتورهای جستجو همه چیز حول کلمه کلیدی است. به همین دلیل تحقیق در مورد کلمه کلیدی معمولا اولین قدم در هر استراتژی سئو است. شما می توانید با استفاده از Google Suggest به راحتی کلمات کلیدی را که بازدیدکنندگان هدفتان جستجو می کنند، پیدا کنید.

یک کلمه کلیدی را در قسمت جستجوی گوگل تایپ کنید، این موتور جستجو لیستی از کلمات را به شما نشان می دهد:

صفحه ی Google Suggest

این کلمات معمولا کلمات کلیدی بسیار خوبی برای بهینه سازی وب سایت شما هستند، زیرا مستقیما از طریق گوگل به دست آمده است. در این حالت متوجه می شوید که مردم در واقع به دنبال چه چیزی هستند. به علاوه، کلمات کلیدی طولانی تر را می یابید که رقابت در آنها نسبت به کلمات کلیدی کوتاه تر آسانتر است.

با وجود اینکه جستجو برای کلمه کلیدی طولانی تر(بیش از 4 کلمه) کمتر، اما معمولا دستیابی به رتبه در آنها سریعتر است. 


اینفوگرافی کلمات کلیدی طولانی در سئو

ما به شما توصیه می کنیم چند کلمه کلیدی مختلف را در گوگل تایپ کنید تا زمانی که لیستی از کلمات کلیدی به دست آورید. اگر می خواهید حجم جستجو و سطح رقابت را برای کلمات کلیدی خود بررسی کنید می توانید از ابزارهای مربوط به این کار مانند SEMrush یا KWfinder استفاده کنید.

وقتی لیستی از  تقریبا 10 کلمه کلیدی خود را به دست آوردید، مرحله 2 استراتژی سئو را اجرا کنید.

مرحله شماره 2: تجزیه و تحلیل وب سایت های صفحه اول گوگل

خب الان که تعداد انگشت شماری از کلمات کلیدی خود را پیدا کردید، زمان این است که ببینید که چه مطالب و محتوایی برای این کلمات کلیدی کار شده است. برای انجام این کار، کافیست یکی از کلمات کلیدی را که در گوگل پیدا کرده‌اید، تایپ کنید.

10 نتیجه اول را به خوبی بررسی کنید:

هر الگویی که در این نتایج مشاهده کردید را یادداشت کنید. به عنوان مثال، در جستجو برای کلمه کلیدی "ابزارهای سئو" در صفحه نتایج موتور جستجو گوگل، لیستی از ابزارهای مناسب برای سئو سایت معرفی شده است:

نتایج صفحه اول گوگل با جستجو عبارت ابزارهای سئو

بنابراین اگر می خواهید در مورد این موضوع در سایت خود مقاله ای بنویسید، باید محتوایی شما شامل معرفی تعداد ابزار بیشتری نسبت به سایر مقالات باشد و باید یک لیست بسیار کامل در مورد این موضوع بنویسید. سپس به مرحله 3 استراتژی سئو بروید...

مرحله شماره 3: چیزی متفاوت یا بهتر ایجاد کنید

اکنون وقت آن است که محتوایی فوق العاده با کیفیت تر از سایت های دیگر ایجاد کنید. وقتی صحبت از محتوای SEO می شود، دو گزینه پیش رو دارید:


🔹 گزینه شماره 1: می توانید چیزی متفاوت با سایر سایت ها ایجاد کنید.


🔹 گزینه شماره 2: می توانید چیزی بهتر از سایر سایت ها ایجاد کنید.


 ✔️ محتوای متفاوت:

گاهی اوقات ممکن است بخواهید چیزی بهتر و متفاوت تر از محتوای سایت های رقیب خلق کنید. گاهی اوقات محتوایی کاملا متفاوت برای سئو سایت شما بهتر است. همچنین محتوای متفاوت می تواند باعث شود سایت شما برجسته شود. 

به عنوان مثال ممکن است شما بخواهید صفحه ای در مورد " سئو موبایل " ایجاد کنید.

زمانی که در گوگل این عبارت را جستجو می کنید ممکن است در صفحه اول محتواهایی ببینید در مورد سئو موبایل چیست؟ و توضیحات کلی درباره ی این موضوع. در این حالت شما هم می توانید یک مقاله در مورد سئو موبایل بنویسید و به صورت کامل آن را توضیح دهید. اما این کار، کار خیلی خاص و متفاوتی نیست!

در عوض، شما می توانید یک چیز کاملا متفاوت خلق کنید. به عنوان مثال می توانید یک راهنمای کامل و جامع تر نسبت به سایر سایت ها برای سئو موبایل بنویسید و از آنجایی که محتوای شما برجسته است، نظر تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند.


 ✔️ ایجاد محتوای بهتر:

در این حالت شما کاری که باید انجام دهید این است که محتوایی 10 برابر بهتر از محتوای موجود در سایر وب سایت ها ایجاد کنید. به عنوان مثال فرض کنید اکثر سایت های ایرانی در مورد "ابزارهای سئو" محتوایی تولید کرده اند که فقط 10 تا 20 ابزار را معرفی نمودند. اگر شما هم در محتوای خود 20 ابزار را معرفی کنید، جواب نمی گیرید. در این حالت شما باید محتوایی با معرفی 50 تا 60 ابزار سئو ایجاد کنید. در این صورت شما حتما می توانید رتبه بندی خوبی در گوگل به دست آورید.

مرحله شماره 4: بهینه سازی سئو On-Page

این مرحله در مورد بهینه سازی کلمات کلیدی محتوا برای سئو است. سئو on-page یا همان سئو داخلی بحث مفصلی است که به صورت جداگانه در یک مقاله به آن پرداخته ایم، ولی در این بخش به صورت مختصر آن را توضیح می دهیم. 3 تکنیک سئو داخلی (on-page) که در سال 2021 باید بر روی آن تمرکز کنید را توضیح می دهیم:

لینک سازی داخلی

هنوز هم لینک سازی داخلی یکی از اجزا مهم در سئو داخلی سایت است، اما باید به درستی انجام شود. به طور کلی در لینک سازی داخلی شما باید از صفحات وب با اعتبار بالاتر (authority) به صفحاتی که نیاز به اتوریتی دارند لینک دهید و از انکر تکست های مناسب در لینک دهی داخلی استفاده کنید.


لینک سازی داخلی از صفحات قوی به صفحات ضعیف باعث بهبود رتبه صفحه ضعیف در گوگل می شود.

به عنوان مثال ممکن است یک سال قبل یک محتوا در مورد " آموزش گوگل سرچ کنسول" منتشر کرده باشید. این صفحه در طی این مدت زمان رشد کرده است و به یک صفحه با آتوریتی بالا تبدیل شده است و الان ممکنه قصد داشته باشید یک محتوای آموزشی در مورد " لینک سازی خارجی" بنویسید. در این حالت شما می توانید از صفحه ی " آموزش گوگل سرچ کنسول " به صفحه ی " آموزش لینک سازی خارجی" لینک دهید و به همین سادگی یک لینک دهی داخلی درست انجام داده اید.


 ✔️ آدرس های کوتاه و غنی از کلمات کلیدی

در یک تجزیه و تحلیل که روی 11.8 میلیون نتیجه جستجوی گوگل انجام شده است، متخصصین سئو به نتیجه جالبی رسیدن!


تاثیر طول URL صفحه بر روی رتبه ی آن در گوگل

این متخصصین سئو متوجه شدند وقتی نوبت به بهینه سازی موتور جستجو می رسد، URLهای کوتاه از URLهای بلندتر پیشی می گیرند و در رتبه های بالاتری از نتایج گوگل قرار می گیرند. به همین دلیل است که می گوییم در URLهای خود فقط کلمه کلیدی را قرار دهید، یا حداکثر کلمه کلیدی هدف به علاوه یک کلمه دیگر نوشته شود.


 ✔️ سئو معنایی (Semantic SEO)

در نهایت باید محتوای خود را برای سئو معنایی بهینه کنید. به عبارت دیگر باید کلماتی را پیدا کنید که مربوط به کلمه کلیدی هدف شما است، سپس از این اصطلاحات در محتوای خود استفاده کنید. برای انجام این کار باید ابتدا کلمه کلیدی خود را قسمت جستجوی گوگل وارد کنید:

 گوگل کلمات و عباراتی که از نظرش مرتبط با موضوع است را به شما در بخش جستجو تصاویر نشان می دهد:


جستجو تصاویر در گوگل

همچنین در بخش "جستجوهای مرتبط" می توانید اصطلاحات دیگری را مشاهده کنید و سپس برخی از این اصطلاحات را در محتوای خود استفاده کنید، در این حالت محتوای شما از نظر معنایی سئو شده است.


نتایج جستجو مرتبط در گوگل

مرحله شماره 5: بهینه سازی با توجه به قصد کاربر

فرض کنید چند سال پیش یک محتوا در مورد " سئو سایت فروشگاهی " نوشته اید. این مقاله ممکن برای کلمه کلیدی مورد نظرتان که " سئو سایت فروشگاهی" است، هیچ گاه جزء 5 رتبه اول گوگل نشود.

این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشت باشد، اما یکی از دلایل اصلی می تواند این باشد صفحه شما هدف جستجوی آن کلمه کلیدی را برآورده نمی کند. 

ممکن رتبه های اول برای محتوا " سئو سایت فروشگاهی " نکات مربوط به بهینه سازی وب سایت فروشگاهی را به زبان ساده تر و قابل فهم تر توضیح داده باشند، در حالیکه محتوا شما برای این موضوع شامل نکات بسیار سطح بالا و اصطلاحات فنی و پیچیده تر است.

این محتوا ممکن است مورد علاقه کاربران نباشد، بنابراین بهتر است محتوای خود را دوباره بازنویسی کنید تا با هدف جستجوی این کلمه کلیدی مطابقت داشته باشد. این کار منجر به افزایش میزان بازدید سایت شما از گوگل می شود، به عبارت دیگر در زمان نوشتن محتوایی خود باید هدف دقیق جستجوگرها را بدانید.

برای آنکه متوجه شوید که برای کلمه کلیدی مورد نظر خود چه نوع محتوایی باید تولید کنید می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در گوگل وارد کنید و نتایج برتر را بررسی کنید.

برای مثال فرض کنید یک فروشگاه آنلاین تخصصی در زمینه فروش گوشی های موبایل دارد و میخواهید برای عبارت " خرید گوشی سامسونگ " محتوا آماده کنید. در این حالت با جستجو این کلمه کلیدی صفحه ی دسته بندی برند سامسونگ در سایت های فروشگاهی باز می شود.


ٌصفحه کلمه کلیدی " گوشی سامسونگ " در یک وب سایت

پس این کلمه کلیدی باید برای دسته بندی برند سامسونگ در سایت شما هدف گذاری شود و نیاز نیست برای آن یک مقاله 2000 کلمه ای و توضیحی در قسمت بلاگ سایت منتشر کنید، بلکه باید این محتوا در صفحه ی دسته بندی برند گوشی سامسونگ قرار بگیرد.


محتوایی که برای صفحه ی دسته بندی " گوشی سامسونگ " نوشته شده است

مرحله شماره 6: مطالب خود را بسیار زیبا نشان دهید

طراحی ممکن است کم اهمیت ترین قسمت در بازاریابی محتوا باشد. شما ممکن است بهترین مطالب را در مورد یک موضوع بنویسید، اما اگر دارای عکس و طراحی مناسب نباشد، برای بازدیدکنندگان خسته کننده است.


نمونه یک طراحی بد و نامناسب صفحات وب سایت

به همین دلیل بهتر است کمی برای طراحی بصری محتوا خود زمان و هزینه صرف کنید.

در دیزاین سایت خود باید از مولفه های مختلفی استفاده کنید که در ادامه آنها را معرفی می کنیم. در ادامه 4 نوع محتوای تصویری که استفاده از آن بسیار آسان است را برایتان توضیح می دهیم. توجه کنید لازم نیست برای داشتن یک طراحی زیبا وقت یا هزینه خیلی زیاد صرف کنید!


 🔹 جداول و نمودارها

جداول و نمودارها تاثیر زیادی در طراحی هر محتوا دارد. سعی کنید حداقل از یک نمودار در هر مطلب خود استفاده کنید. 


نمودار مقایسه تعداد کاربران سئو محلی برای دیوایس های موبایل و دسکتاپ

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا باید این کار را انجام دهید. دلیل این موضوع کاملا روشن است!

نمودارها درک داده های سخت را آسان می کنند.

همچنین گاهی وب سایت های دیگر از نمودار شما در محتوای خود استفاده می کنند و به آن لینک می دهند و می توانید بک لینک رایگان دریافت کنید.


 🔹 عکسها و اسکرین شات

بسیاری از سایت های معروف از تعداد زیادی عکس و اسکرین شات در هر مقاله خود استفاده می کنند. البته نباید بدون دلیل از عکس و اسکرین شات در محتوا خود استفاده کنید، بلکه فقط در صورتیکه در بخشی از مقاله برای توضیح بیشتر نیاز به عکس بود از آن استفاده نمائید. 

استفاده از اسکرین شات در صفحه تنها زمانی معنا پیدا می کند که شما بخواهید یک موضوع خاص را به خوبی و به صورت مرحله ای توصیف کنید.


استفاده از اسکرین شات ها برای محتواها آموزشی

 🔹 بنرهای صفحه ی وبلاگ

بر خلاف نمودارها، اسکرین شات و تصاویر صفحه، بنرهایی که اغلب در بالای وبلاگ وجود دارند هیچ هدف خاصی ندارند. بلکه فقط چون باحال به نظر می رسند در این قسمت گذاشته می شوند! اکثر سایت ها در ابتدا مقالات خود از یک بنر ارسال وبلاگ استفاده می کنند.


بنر صفحه داخلی بلاگ

 🔹 اینفوگرافیک 

اینفوگرافی ها به نوعی مشابه نمودارها هستند. اما آنها به جای برجسته کردن داده ها، مفاهیم را برجسته می کنند.

اینفوگرافیک محتوا را واضح تر می کند. توجه کنید لازم نیست طراحی شما خیلی هم فانتزی باشد. به عنوان مثال، در این مقاله با کمک یک اینفوگرافی توضیح می دهیم که چگونه هر 4 نسخه سایت خود را باید به یک URL هدایت کنید. (ری دایرکت 301) 

301 redirect

انجام این کار خیلی هم سخت نیست، اما اگر بخواهید این ایده را که چگونه یک مفهوم را به تصویر تبدیل کنید، در ذهن خود تصور کنید، ممکن است دچار مشکل شوید. برای طراحی اینفوگرافیک ها می توانید از کمک یک طراح استفاده کنید. یک طراح می تواند با خلاقیت خود یک تصویر ساده خلق کند که دارای مفاهیم زیادی است.

مرحله شماره 7: بک لینک سازی کنید

اکنون وقت این است که به طور جدی لینک های خارجی را برای محتوای خود بسازید. در این بخش ما می خواهیم 2 استراتژی ایجاد بک لینک که کاربردی و عالی هستند را آموزش دهیم:


 ✔️ اصلاح لینک شکسته

شما در قدم اول باید لینک شکسته را در وب سایت خود پیدا کنید. لینک شکسته لینک هایی هستند که بنا به دلایلی حذف شده اند یا از کار افتاده اند و باید اصلاح شوند. به عنوان مثال می توانید به سایتی که محتوا شما را گذاشته است و لینک آن ایراد پیدا کرده، ایمیل بزنید و از آنها بخواهید بک لینک محتوای شما را اصلاح کنند.


 ✔️ تجزیه و تحلیل رقبا

این یک استراتژی قدیمی است، اما هنوز هم موثر می باشد. ابتدا سایتی را پیدا کنید که در کلمه کلیدی مورد نظرتان دارای رتبه مناسبی است. به عنوان مثال، ممکن شما بخواهید برای کلمه کلیدی " استراتژی سئو" در گوگل رتبه بگیرید.

بنابراین این عبارت را در گوگل سرچ کنید و نتایج صفحه اول گوگل را ببینید و یک سایت را انتخاب کنید.

برای مثال سایت مورد نظر ما از 160 دامنه مختلف بک لینک گرفته است. بنابراین باید بتوانید حداقل تعداد انگشت شماری از بک لینک های مشابه آن را به دست آورید. شما باید تمام سایت هایی که رقیب شما در آن برای کلمه کلیدی مورد نظر بک لینک دارد را بررسی کنید و سایتی که با شما بیشترین ارتباط دارد و می تواند به افزایش میزان بازدیدتان کمک کند را انتخاب نمائید و سعی کنید از آن بک لینک دریافت کنید.

مرحله شماره 8: محتوای خود را بهبود بخشید و به روز کنید

این استراتژی سئو در حال حاضر به طرز شگفت انگیزی خوب عمل می کند. ممکن است شما در گذشته یک محتوا در مورد "افزایش کلیک گوگل" نوشته باشید. اما در طول زمان بسیاری نکاتی که در مقاله خود آورده اید ممکن است قدیمی شده باشند و دیگر مفید نباشند. در نتیجه میزان بازدید ارگانیک سایت شما کاهش یابد. 

در این حالت یک روش کارامد و موثر این است که تصاویر قدیمی را حذف و نکات جدید را به آن اضافه کنید و حتی نکاتی که دیگر کارایی ندارند را حذف نمائید. نتیجه این کار را شما می توانید ظرف مدت کوتاهی با افزایش میزان ترافیک ارگانیک ببینید. 


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما