سئو کلاه سفید چیست و چگونه انجام می شود؟

سئو کلاه سفید چیست

اگر قصد دارید بدون نگرانی در مورد جریمه‌های احتمالی گوگل (Google Penalty) در رابطه با سئو، با سایت‌های دیگر در حوزه ی فعالیت خود رقابت کنید، باید سئو کلاه سفید را بیاموزید. اما قبل از اینکه که آن را به شما آموزش دهیم، بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که:

آیا می توان بدون اینکه قوانین گوگل در سئو سایت را زیر پا بگذاریم، با کمک سئو کلاه سفید با روش های سئو کلاه سیاه رقابت کرد؟

پاسخ: بله! شما می توانید در بیشتر حوزه های کسب و کار با کمک روش های سئو کلاه سفید موفقیت های خوبی به دست بیاورید؛ اما در برخی از حوزه های خاص این امکان وجود نخواهد داشت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

و اما یک بحث قدیمی که بین سئوکاران وجود دارد این است که سئو کلاه سفید بهتر است یا سئو کلاه سیاه؟ 

و برای پایان دادن به این بحث این جملات را خیلی خوب به خاطر بسپارید:

بهترین روش سئو برای هر سایت بستگی به صنعت فعالیت آن دارد. اگر شما توانسته اید از طریق سئو کلاه سیاه پیشرفت کنید، پس بهتر است که همان روش های کلاه سیاه را ادامه دهید. در واقع ما به افرادی که در صنایع قانونی فعالیت می کنند، پیشنهاد می کنیم از سئو کلاه سفید استفاده کنند. به دلیل حساسیت های بالایی که گوگل بر روی روش های سئو کلاه سیاه دارد، شما به عنوان یک سایت با فعالیت قانونی نباید سلامت وب سایت و برند خود را با روش های سئو سیاه به خطر بیندازید.

در این مقاله چند استراتژی موثر و شناخته شده سئو کلاه سیاه را به شما معرفی می کنیم و توضیح می دهیم که چرا انتخاب یک استراتژی همانند آن استراتژی ها اما به روش کلاه سفید مفیدتر است. البته پیش از معرفی این استراتژی ها، قصد داریم هم سئو کلاه سیاه و هم کلاه سفید را توضیح دهیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:


سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه

هدف اصلی تمامی روش های سئو بهبود جایگاه وب سایت در موتورهای جستجو است. اما استراتژی های مختلفی که برای این کار وجود دارند در دو دسته کلاه سفید و کلاه سیاه قرار می گیرند و این دو تفاوت های فاحشی با یکدیگر دارند:

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید (White-Hat SEO) به استفاده از استراتژی‌ها، تکنیک‌ها و ترفند های بهینه سازی وب سایت گفته می شود که مورد تائید گوگل است. در این نوع سئو تمرکز بر ارائه بهترین نتایج در موتورهای جستجو برای کاربران است. یعنی در سئو به روش کلاه سفید، الویت اول هر سایت کاربران هستند. به طور کلی در سئو کلاه سفید به موارد زیر توجه می شود:


✔️ سئوکاران بر اساس دستورالعمل های گوگل وب سایت خود را بهینه سازی می کنند.

✔️ هدف از بهینه سازی سایت، کاربران هستند و نه موتورهای جستجو.

✔️ محتوای با کیفیت ایجاد می شود تا کاربرانی که علاقمند هستند، آن را بخوانند و با دیگران به اشتراک بگذارند.

✔️وب سایتی را ایجاد می کنند که در صنعت خود نسبت به دیگر رقیبان کاملا سرآمد است.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه (Black-Hat SEO) به استفاده از استراتژی‌ها، تکنیک‌ها و ترفندهایی گفته می شود که لزوما از دستورالعمل های گوگل پیروی نمی کند و حتی بعضی از اوقات غیراخلاقی نیز هستند. اما این روش ها هنوز هم ممکن است شما را به نتیجه دلخواه یعنی رتبه بالا در نتایج جستجوی گوگل برساند. 

تمرکز کلاه سیاه بر یافتن و استفاده از از حفره های نفوذی است که در الگوریتم‌های گوگل وجود دارد. استفاده از بسیاری از این حفره ها به جز رقبای شما، به شخص دیگری آسیب نمی رساند. اما روش های دیگر سئو سیاه، مانند هک کردن وب سایت ها برای قرار دادن بک لینک در آنها فوق العاده غیراخلاقی است. به طور کلی در سئو کلاه سیاه به موارد زیر توجه می شود:


✔️ زیر پا گذاشتن دستورالعمل‌های گوگل

✔️ تمرکز بر روی جلب رضایت موتورهای جستجو به جای کاربران

✔️ تلاش برای فریب دادن کاربران با کارهایی مانند ایجاد صفحات ورود (Door Way Pages)

✔️هک وب سایت های دیگران

Door Way Pages چیست؟ به معنای صفحات ورود است که با مفهموم Gate Way Page نیز شناخته می شود. این مفهوم یکی از تکنیک های کلاه سیاه به شمار می رود و به این صورت است که با ایجاد یک صفحه بی ارزش و کم محتوا اما پر از کلمات کلیدی، سعی می شود کاربر فریب داده شود و زمانیکه وارد این صفحه بی ارزش شد، بلافاصله و خیلی ناخواسته به صفحه ی دیگری هدایت می شود.

در این مقاله ما قصد نداریم در مورد اخلاقی بودن یا نبودن تکنیک های سئو کلاه سیاه و پیامدهای آن در بهینه سازی وب سایت صحبت کنیم، چرا که این موضوع بستگی به انتخاب خود فرد دارد و هدف ما در این مقاله پرداختن به این موضوع نیست. 

اما این موضوع را در نظر داشته باشید که انجام سئو کلاه سیاه برای وب سایت ها خطرناک است و با ریسک بالا همراه خواهد بود. به همین دلیل است که تقریبا تمامی متخصصان حرفه ای سئو سایت، هیچ گاه استفاده از سئو کلاه سیاه را تائید نمی کنند، اگر چه استفاده ترکیبی از این دو روش، آسیبی به وب سایت نمی زند، اما از آنجاییکه تکنیک های کلاه سیاه مورد تایید گوگل نمی باشند، پس بهتر است ریسک نکنیم و طبق روش های استاندارد، وب سایت خود را سئو کنیم.


آیا سئو کلاه سفید همیشه بهترین انتخاب است؟

این موضوع بستگی به هدف و فیلد کاری شما دارد. اگر هدف شما ساختن برند تجاری در بلندمدت است، پس باید از سئو کلاه سفید استفاده کنید؛ اما اگر قصدتان این است که در زمان بسیار کوتاه کالا یا خدمات خاصی که جنس و کیفیت خوبی ندارد را بفروشید، سئو کلاه سیاه برایتان بسیار مناسب است. 

در برخی از فیلدهای کاری مانند سایت های شرط بندی سئو کلاه سیاه حاکم است و اگر در این صنعت شما از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده کنید، به احتمال بسیار زیاد موفق نخواهید شد. ممکن است شما در این حوزه با استفاده از تکنیک های کلاه سفید مشغول به کار شوید، اما پس از مدتی به محض اینکه موفقیت رقبای خود را ببینید به سمت سئو سیاه می روید؛ اما اگر شما یک پروژه قانونی در یک صنعت قانونی دارید، بدون استفاده از تکنیک های خطرناک کلاه سیاه احتمال موفقیت شما بیشتر است. 


در کل می توان گفت علاوه بر امکان جریمه شدن توسط گوگل، به خاطر دو علت زیر هم که شده بهتر است از سئو کلاه سیاه استفاده نکنید:


1- سئو کلاه سیاه گران تر است: ربات‌های گوگل بسیار باهوش تر از گذشته شده اند. تکنیک های آشکار کلاه سیاه مانند پر کردن صفحه از کلمات کلیدی دیگر موثر نیستند. بنابراین اگر بخواهید از تکتیک های کلاه سیاه استفاده کنید، باید به روش های گرانتری مانند ساخت PBN روی بیاورید و اگر بخواهید این کار را به درستی انجام دهید یعنی خرید دامنه های منقضی شده، هاست اختصاصی و... سئو کلاه سیاه برایتان بسیار گران خواهد بود.


PBN مخفف Backlink Network Private و به معنی شبکه بک لینک خصوصی است. در این روش مجموعه‌ای از وبلاگ‌ها و سایت‌های مختلف ایجاد می شود و محتوایی مرتبط با موضوع سایت اصلی در آنها قرار داده می شود. این وبلاگ‌ها به مرور زمان اعتبار و جایگاه کسب کرده و فضای مناسبی برای لینک ‌سازی به سایت اصلی خواهند بود.

2- سئو کلاه سیاه بسیار خطرناک است: هیچ شخصی نمی خواهد توسط گوگل جریمه شود. اما اگر از سئو کلاه سیاه استفاده کنید، به احتمال بسیار زیاد جریمه خواهید شد. بنابراین از نظر بسیاری از متخصصین سئو، سئو به روش کلاه سفید انتخاب بهتری است.


1- ایجاد یک وب سایت با طراحی زیبا به جای طراحی ده ها سایت زشت

سئوکارانی که از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند اغلب ده‌ ها سایت پشت سر هم ایجاد می کنند تا ببینند که کدام یک از آنها رتبه خوبی را در موتورهای جستجو به دست می آورد و سپس تمام تلاش خود را بر روی سایتی قرار می دهند که رتبه خوبی به دست آورده است. 

انجام این کار بسیار ساده است چرا که روند کار آنها به این صورت است که نویسندگان ارزان قیمت استخدام می کنند تا برایشان در تعداد زیاد مقاله بنویسند و در کنار آن چندین سایت وردپرس ایجاد می کنند؛ اما از آنجایی که تمرکز این سئو کارها بر روی چند سایت مختلف است، معمولا سایت های زشت و غیرقابل اعتماد طراحی می کنند.  

در سئو کلاه سیاه، UI و UX اولویت نیست؛ به همین دلیل بیشتر کاربران دیگر به سایت برنمی گردند. البته برخی از افراد معتقدند این استراتژی بسیار هوشمندانه است و در برخی از حوزه ها پاسخگو است. چرا که اکثر افراد یک سایت راه اندازی می کنند؛ اما این سئوکاران چندین وب سایت راه اندازی می کنند که تقریبا هزینه تمامی این وب سایت ها برابر با یک وب سایت تنها با طراحی زیبا نمی شود. 

شکی نیست که مردم وب سایت های زیبا و دارای محتوا با کیفیت را ترجیح می دهند و اگر بخواهید با کمترین تلاش و سرمایه گذاری یک وب سایت زیبا راه اندازی کنید، بعید است که این سایت طراحی زیبایی داشته باشد. به همین علت از هر 10 سایتی که ایجاد می کنید 9 تا از آنها رتبه ی خوبی نمی گیرند و فقط یکی از آنها به کار خود ادامه می دهد. چرا که این وب سایت ها دارای محتوای بی کیفیت هستند و کاربران به سرعت از آن خارج می شوند و کم پیش می آید که دوباره به آن برگردند.


پس راه حل چیست؟


1- بر روی برند خود تمرکز کنید: یک وب سایت ایجاد کنید و تمام وقت خود را صرف UI و UX آن کنید. در این حالت شما باید روی برند تجاری خود تمرکز کنید، یعنی از رنگ، تایپوگرافی و سبک خاصی استفاده کنید تا کاربران با دیدن آن یاد وب سایت شما بیفتند. در این حالت اگر کاربران در جستجوهای دیگر گوگل شما را ببینند وب سایتتان را برای خواندن محتوا انتخاب می کنند و این کار معیار تعامل را افزایش می دهد. 


2- وب سایت موبایل فرندلی طراحی کنید: شما باید مطمئن شوید که طراحی وب سایتتان را برای موبایل نیز مناسب است. امروزه اکثر کاربران از تلفن همراه برای حضور در فضای مجازی استفاده می کنند و سایت هایی که دارای عملکرد خوبی در گوشی هستند، رتبه بهتری به دست خواهند آورد. 


3- از فضای سفید استفاده کنید: در انتها نیز سعی کنید از تمام فضای سفید سایت خود به طور موثر استفاده کنید. هیچ کس طرح آشفته دوست ندارد، بنابراین از فضای سفید سایتتان برای تقسیم بندی عناصر مختلف استفاده کنید تا خوانایی و تعامل آن ارتقا یابد.


*عکس

توجه کنید بر اساس تحقیقات مختلف، کم پیش می آید که یک سایت با کیفیت از کار بیفتد و اگر هدفتان داشتن یک وب سایت معتبر برای زمانی طولانی است، حتما از سئو سازی کلاه سفید استفاده کنید تا هم از جریمه گوگل در امان بمانید و هم کاربرانی وفادار به برند خود به دست آورید. 

اگر هنوز شک دارید که از کدام روش سئو استفاده کنید، به این موضوع توجه کنید که ممکن است بتوانید ده ها وب سایت زشت طراحی کنید و مشکلی برایتان پیش نیاید، ولی مطمئنا برای همه ی این سایت ها نمی توانید حداقل در کوتاه مدت از بهینه سازی سایت به روش کلاه سفید استفاده کنید. 

در اکثر حوزه ها می توان از حد وسط استفاده کرد. یعنی اگر چند ایده خوب دارید که می خواهید آنها را امتحان کنید می توانید چندین سایت جدید راه اندازی کنید. اما پیش از انجام این کار مطمئن شوید که زمان و حوصله کافی برای انجامش را دارید.

به یاد داشته باشید، هر چه میزان زمانی کمتری برای یک سایت قرار دهید شانس شما برای موفقیت کمتر است. همچنین هر چه طراحی یک سایت زشت تر باشد امکان اینکه موفق شود کمتر است. در سئو کلاه سفید همیشه به برندسازی توجه می شود و وب سایت هایی که به این صورت کار می کنند، رشد خواهند کرد. 


نکته آخر اینکه در سئو کلاه سفید رقابت سالم است. افرادی که از کلاه سیاه استفاده می کنند همیشه نگران هستند رقبای آنها متوجه شوند از چه استراتژی استفاده کردند و آن را تکرار کنند و باعث شکست سئو وب سایت آنها شوند. اما در سئو با تکنیک های کلاه سفید، سئو کاران هیچ ترسی از رقبا خود ندارند؛ چرا که امکان اینکه رقبا بتوانند به رتبه شما برسند بسیار کم است؛ زیرا طبق استاندارد ها پیشرفت کرده اید.


2- ایجاد محتوای منحصر به فرد و با کیفیت به جای ایجاد محتوای کپی و با کیفیت پایین

سرقت مطالب از سایت های دیگر و انتشار آن به عنوان محتوای خودتان، کاری غیراخلاقی است. همچنین گوگل محتوای تکراری را دوست ندارد، چرا که برای کاربران مفید نیست. به همین دلیل الگوریتم پاندا راه اندازی کرده است. 


اما در سئو کلاه سیاه چگونه محتوا کپی تولید می شود؟ 


✔️ در این روش، محتوا بدون اینکه منابع آن اعلام شود، باز نشر می شود. اگر در باز نشر اعلام کنند منبع آن کدام سایت است هیچ مشکلی ندارد و بسیار مناسب نیز هست. 


✔️ برخی دیگر به جای اینکه خود مطلب را باز نشر کنند، سعی می کنند با تغییر دادن فعل و فاعل و استفاده از عبارات مترادف برخی از کلمات محتوای یک وب سایت را بازنویسی کنند، باید بگوییم این حالت نیز مناسب نیست چون کاربران به سرعت متوجه شباهت محتوا می شوند. 


✔️ مشکل دیگری که این نوع محتواها دارند این است که چون از محتوا نویس ارزان قیمت استفاده می کنند، محتوای آنها پر از غلط املایی و گرامری است. همچنین از آنجاییکه این نویسندگان به خوبی با فضای محتوا نویسی آشنا نیستند، نمی دانند باید به چه صورت محتوا بنویسند تا نظر مخاطب را جلب کنند و محصولات یا خدمات خود را بفروشند. آنها فقط به یک موضوع توجه می کنند، آن هم این است که مطالب مرتبط را جمع کنند و در یک مقاله تنها با کلمات کلیدی فراوان ارائه دهند.


در حالیکه تولید محتوا کپی گاهی اوقات جواب هم می دهد، اما به احتمال زیاد چون کاربران به مقالات اعتماد نمی کنند، ممکن نیست این وب سایت ها بتوانند مدت زمان طولانی دوام بیاورند. البته سئوکاران کلاه سیاه به این موارد زیاد توجه نمی کنند؛ زیرا هدف آنها افزایش ترافیک سایت است و اگر قصد داشته باشند ترافیک آنها ماندگار شود، پس از رسیدن به رتبه مناسب مقالات را باز نویسی می کنند. اما نکته ای که وجود دارد این است به دلیل بی کیفیتی محتوا، نرخ پرش (Bounce Rate) سایت های آنها بالا است. CTR این وب سایت ها نیز پایین است و در گوگل رتبه خوبی به دست نمی آورند.


زمانی که سئوکار های کلاه سفید می خواهند محتوا تولید کنند این گونه عمل می کنند:


✔️ محتوا منحصر به فرد و با کیفیت تولید می کنند.

✔️ از محتوای کپی به هیچ وجه استفاده نمی کنند.

✔️ برای کاربران می نویسند نه موتور گوگل.

✔️ برای اینکه محتوایشان جذاب شود از عنوان های جذاب استفاده می کنند.

✔️ از اصول نگارشی به نحوی استفاده می کنند که مقالاتشان خوانایی بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال از نقطه، پاراگراف کوتاه، علائم نگارشی و تیترهای جالب استفاده می کنند تا خوانندگان خسته نشوند. 

✔️ تمام تمرکز آنها روی کلمه کلیدی نیست و خوانایی متن خود را فدای کلمه کلیدی نمی کنند.

✔️ تگ توضیحات را جذاب می نویسند تا نظر کاربران برای خواندن مقاله را جلب کنند و مطمئن شوند کاربران بر روی لینک سایتشان کلیک می کنند. 
خواندن این مقاله را از دست ندهید: آموزش نوشتن توضیحات متا حرفه ای برای سایت

در واقع وب سایت هایی که از محتوای منحصر به فرد استفاده می کنند دارای کاربران وفادار هستند و هیچ گاه رتبه وب سایت آنها دچار تزلزل نمی شود و همیشه رتبه مناسبی دارند.


3- لینک سازی در مقابل خرید لینک

لینک سازی در سئو بسیار مهم است به خصوص اگر می خواهید در موضوعاتی که جستجوی آن زیاد است رتبه خوبی به دست آورید. وب سایت های محدودی وجود دارند که حجم جستجوی آنها بالا باشد و رتبه خوبی داشته باشند ولی دارای بک لینک مناسب نباشند. 

لینک سازی خارجی در سئو بسیار سخت است؛ به همین خاطر بسیاری از افراد به خرید بک لینک برای سایت روی می آورند. اما گوگل در اطلاعیه خود اعلام کرده است که خرید و فروش لینک باعث کاهش کیفیت نتایج می شود و شرکت هایی که دستورالعمل های گوگل را نقض کنند، مشمول جریمه گوگل می شوند.

*عکس


و اما پیشنهاد سئو کلاه سفید برای لینک سازی خارجی چیست؟

در سئو به سبک کلاه سفید پیشنهاد می شود به جای خرید بک لینک آن را به صورت قانونی ایجاد کنید. برای ایجاد بک لینک قانونی چند راه وجود دارد؛ مانند:


☑️ نوشتن پست مهمان 

☑️ درست کردن لینک های شکسته

☑️ فعالیت در شبکه های اجتماعی

☑️نوشتن نظرات خوب در وبلاگ های مختلف و قرار دادن لینک های خود در جای مناسب

توجه کنید حتی روش‌های ایجاد بک لینک در کلاه سفید نیز می توانند تبدیل به یک استراتژی کلاه سیاه شوند. این موضوع بستگی به تعداد و مقیاس بک لینک های شما دارد. به عنوان مثال اگر روزی ده مقاله مهمان ارسال کنید، مطمئنا برای سایت شما مشکل ایجاد می شود. اما هفته ای 2 تا 3 پست بسیار مناسب است. البته اگر می خواهید بک لینک سازی شما کاملا کلاه سفید باشد باید به موارد زیر نیز توجه کنید:


1- لینک هایی با انکر تکست نا مربوط به صفحات سایت ندهید.


2- گذاشتن نظرات در مقالات غیر مرتبط به موضوع سایت را انجام ندهید.


3- بک لینک PBN را انجام ندهید.


یک نکته که اکثر سئوکاران می گویند این است که خرید بک لینک خیلی بهتر از ساختن آن است. چون پول نقد را می دهید و یک لینک خوب دریافت می کنید. این موضوع انکار نشدنی است اما به چند دلیل این کار نیز مشکل دارد:


 ✔️ خرید بک لینک ریسک دارد: اگر گوگل به نحوی متوجه شود که شما لینک را خریداری کرده اید، وب سایت شما صد در صد جریمه می شود.


 ✔️ خرید بک لینک گران است: شما برای خرید بک لینک از سایت های معتبر باید مبلغی را پرداخت کنید. در حالی که ساختن بک لینک کاملا رایگان است. در این حالت فقط کافی است شما یک محتوای با ارزش ایجاد کنید و آن را تبلیغ نمائید و به صورت طبیعی بک لینک به دست آورید.


 ✔️ همیشه بک لینکی که خریداری می کنید با کیفیت نیست: به این موضوع فکر کنید، اگر سایتی به شما لینکی را می فروشد به احتمال زیاد به دیگران نیز این لینک را می فروشد. در اینصورت به سایت های زیادی که معتبر نیستند، لینک می دهند که این موضوع باعث کاهش اعتبار وب سایت لینک دهنده می شود.


و اما ساختن بک لینک به صورت طبیعی مزایای بسیاری دارد:


✔️ بی خطر است: بک لینک هایی که طور طبیعی به دست می آورید رتبه بندی سایت شما یا اعتبار برندتان را به خطر نمی‌اندازد.


✔️ بک لینک سازی طبیعی مانند یک فعالیت مفید بازاریابی است: بک لینک های کلاه سفید معمولا در نتیجه برخی از فعالیت های بازاریابی دیگر مانند روابط عمومی، راه اندازی محصول، تبلیغ محتوا و غیره می باشد که به تقویت برند شما منجر می شود در صورتیکه با خرید بک لینک این فواید وجود ندارد.


✔️ نگهداری بک لینک طبیعی کم هزینه تر است: زمانی که یک بک لینک را خریداری می کنید باید بسیار تلاش کنید که لینک ها طبیعی به نظر برسند، مانند استفاده از انکر تکست متنوع، خرید لینک از منابع مختلف و ... علاوه بر این باید هر ماه مبلغی را برای اجاره بک لینک واریز کنید تا مطمئن شوید هنوز بک لینک شما سر جای خود است؛ اما در بک لینک سازی طبیعی اگر وب سایتی به خاطر محتوای ارزشمند به وب سایت شما لینک دهد، این دردسر ها را دیگر ندارید.


4- دریافت لینک از طریق تولید محتوا باکیفیت در مقابل هک کردن سایت ها برای گذاشتن لینک سایت

قرار دادن کد هایی خاص در یک سایت برای لینک دادن به سایت دیگر از طریق روش های هک، یک کار کاملا غیر اخلاقی است که در سئو سیاه انجام می شود و باعث آسیب و جریمه ی سایتی که هک شده است می شود.


اما پیشنهاد سئو کلاه سفید چیست؟

خیلی ساده است!

محتوای مفید و با ارزش ایجاد کنید تا وب سایت های دیگر به صورت داوطلبانه به وب سایت شما لینک دهند. احتمالا در اینجا به ذهنتان اینفوگرافیک خطور می کند، ولی بهتر است خودتان را فقط به این نوع محتوا محدود نکنید؛ بلکه با تولید ویدئو و پادکست می توانید تعامل کاربران را چندین برابر کنید.

اینکه سایت های دیگر را بخواهید هک کنید یک کار غیر اخلاقی و غیر قانونی است و حتی اگر به جنبه اخلاقی آن هم توجه نکنید، باز هم یک روش خوب یا پایدار برای بک لینک سازی نیست؛ زیرا این بک لینک ها عمر طولانی ندارند و افراد معمولا طی چند روز یا چند هفته متوجه می شوند سایت آنها هک شده است و آن را تمیز می کنند. 


5- میکروسایت ها در مقابل PBN ها

شبکه خصوصی وبلاگ یا همان (PBN) چیزی بیش از شبکه ای از سایت هایی نیست که شما مالک آنها هستید. در واقع در سئو کلاه سیاه، از هر یک از این سایت ها به وب سایت اصلی شما لینک داده می شود تا رتبه آن در گوگل ارتقا یابد. این کار 100 درصد کلاه سیاه است و گوگل آن را جریمه می کند. ساخت PBN معمولا بسیار گران و وقت گیر است. البته افرادی هستند که می دانند چگونه کار کنند و به احتمال زیاد جریمه نمی شوند. 


اینفوگرافی ساخت بک لینک به روش pbn

اگر PBN را به خوبی بسازید احتمال اینکه نتیجه مثبت بگیرید زیاد است ولی اگر یک برند شناخته شده هستید هیچ گاه از این روش استفاده نکنید. چون ارزش ریسک کردن را ندارد.


و اما پیشنهاد روش سئو کلاه سفید، میکروسایت است.

میکروسایت یک صفحه منحصر به فرد یا مجموعه ای از صفحات است که به عنوان یک سایت مستقل با URL جداگانه فعالیت می کند. میکروسایت ها برای انجام فعالیت های خاص یا هدف قرار دادن خریداران مشخص ایجاد می شوند. در این سایت ها مقالاتی مرتبط با سایت اصلی نوشته می شود و پس از مدتی با توجه به هدف صاحبانشان متوقف می شوند. 

اما نکته ای که وجود دارد این است که در میکرو سایت نیاز به توضیح زیاد نیست بلکه با یک طراحی منحصر به فرد می توان تاثیری ماندگار در ذهن مخاطب ایجاد کرد.


برای مثال دو سایت زیر میکرو سایت هستند:

https://www.dominosdxp.com

https://www.elfyourself.com

یک نمونه میکرو سایت

اما شاید برایتان این سوال پیش آید که چرا از چندین سایت مختلف (میکرو سایت) برای ارائه مطالب استفاده می کنیم؟ به خاطر اینکه بسیاری از اوقات زمانی که یک ایده تحت پروژه های مستقل اجرا می شود توجه بیشتری را به خود جلب می کند. همچنین بسیاری از وبلاگ نویسان به یک سایت تجاری به خاطر مشکلاتی که به وجود می آید لینک نمی دهند. آنها ترجیح می دهند به میکروسایت ها لینک بدهند تا به خود سایت اصلی که در زمینه فروش فعالیت می کند.


البته توجه کنید راه اندازی میکروسایت ها بسیار پرهزینه است و اغلب افراد نمی توانند آن را ایجاد کنند؛ اما سوال اینجاست که چرا با این وجود میکرو سایت بهتر است؟


✔️ از آنجاییکه راه اندازی میکرو سایت پر هزینه است، اما هر میکرو سایت پتانسیل تبدیل شدن به یک پروژه مستقل و یک تجارت جدید را دارد. برای مثال سایت Unsplash در ابتدا به صورت یک میکرو سایت فعالیت خود را شروع کرد و اکنون به یک برند تجاری محبوب و حرفه ای در حوزه ی فعالیت خود تبدیل شده است.


صفحه ی اصلی وب سایت unsplash

✔️ میکرو سایت ها می توانند به مروز زمان لینک بیشتر و حتی ترافیک بیشتر دریافت کنند. ترافیکی که می تواند به مشتری واقعی تبدیل شود، در صورتیکه این فرصت ها هیچ گاه برای PBN ها ایجاد نمی شود.

جمع بندی

White-Hat SEO به معنای داشتن یک طرز فکر صحیح در سئو است که کاربران را در الویت قرار می دهد و محتوای کاملا مفید ایجاد می کند. هیچ گاه در سئو سعی نکنید سریع به نتیجه برسید. در این راه باید صبر داشته باشید تا در یک بازه زمانی طولانی مدت به هدف خود برسید؛ چرا که سئو نیاز به مراقبت و تحقیق دارد.

مطمئنا از طریق سئو کلاه سیاه می توانید در کوتاه مدت به نتیجه برسید، اما اگر قصد برند سازی دارید باید حتما از کلاه سفید استفاده کنید؛ چرا که سئو کلاه سیاه به کسب و کارتان در فضای مجازی صدمه می زند. 

همواره سعی کنید از طریق تکنیک های White-Hat SEO با سایت های دیگر، رقابت کنید و از جریمه شدن توسط گوگل نترسید. 

به یاد داشته باشید که سئو کلاه سفید یک ماراتن قدرت است نه یک مسابقه سرعت که برای برنده شدن نیاز به سرعت داشته باشید و در سئو کلاه سفید کسی برنده است که بتواند تا آخر خط برود؛ در واقع سئو یک برنامه بلند مدت است که در خط پایان نتیجه آن را می بینید!


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما