الگوریتم پنگوئن چیست و چگونه سایت را جریمه می کند؟

موتور جستجو گوگل معیارهای بسیاری در زمینه رتبه بندی سایت ها در صفحات خود دارد. شناخت این معیار ها برای سایت ها به عنوان هدف اصلی شناخته می شود تا بتوانند مطابق با برآورده کردن خواسته های گوگل همواره سایت خود را در نتایج بهتر صفحات گوگل نمایش دهند.

گوگل برای مشخص کردن انواع معیارهای خود از تعدادی الگوریتم که به هسته اصلی خود گوگل متصل است استفاده می کندالگوریتم های گوگل هرکدام بنا به شرایطی به قسمتی از ساختار سایت اهمیت می دهند. یکی از الگوریتم های مهمی که گوگل در سال های نه چندان دور از آن برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کند، "الگوریتم پنگوئن" است.

اما اینکه الگوریتم پنگوئن چیست و دقیقا چطور کار می کند؟ نشانه های جریمه شدن سایت با الگوریتم پنگوئن چیست؟ همه مواردی هستند که قصد داریم در این مقاله به صورت کامل به آن ها بپردازیم. پس اگر می خواهید به وسیله الگوریتم پنگوئن در گوگل جریمه نشوید با ما همراه باشید تا در این مقاله موارد مفیدی را درباره ی این الگوریتم بدانید.

الگوریتم پنگوئن چیست؟

در گذشته کسب رتبه های بالای گوگل به مراتب راحت تر از زمان فعلی بود. گوگل به راحتی وب سایت هایی که دارای لینک دهی بالا و قوی بودند را در رتبه های بالای گوگل قرار می داد، بدون آنکه به محتوا و ساختار اصلی آن سایت ها توجه جدی داشته باشد.

اما گوگل به مرور متوجه شد بیشتر این سایت ها ایرادات بسیاری را در خود دارند و به نوعی رضایت کاربران گوگل را جلب نمی کنند. حال این ایرادات می توانست از محتوا بی کیفیت گرفته تا مطالب نامرتبط باشد.

به همین جهت گوگل در سال 2012 اقدام به معرفی الگوریتم پنگوئن کرد. این الگوریتم از زمان پیدایش تا الان 6 آپدیت را معرفی کرده است.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: الگوریتم پاندا چیست؟

هدف اصلی الگوریتم پنگوئن چیست؟

قبل از پیدایش الگوریتم پنگوئن (Penguin Algorithm) وب سایت هایی که دارای بک لینک های پرتعداد و قوی بودند در نتایج گوگل دارای رتبه بهتری نسبت به دیگر سایت ها قرار داشتند. اگرچه بسیاری از این وبسایت ها با فقر محتوایی (کیفیت نامطلوب محتوا و...) مواجه بودند.

به همین دلیل گوگل به دنبال راهی برای بهبود نتایج جستجو کاربران خود بود و چاره ی آن را در معرفی الگوریتم پنگوئن دید. هدف اصلی این الگوریتم بررسی کیفیت بک لینک ها در سایت و همچنین مقابله با سایت هایی بود که به روش سئو کلاه سیاه با محتوا بی کیفیت به دنبال کسب رتبه های بهتر گوگل هستند.

الگوریتم پنگوئن به چه مواردی توجه می کند؟

در بالا به هدف اصلی الگوریتم پنگوئن اشاره کردیم و دلیل معرفی آن توسط گوگل را مورد بررسی قرار دادیم. حال بد نیست بدانیم این الگوریتم به چه مواردی در سایت بیشترین توجه را دارد:

1- بک لینک (Backlink)

شاید به جرات بتوان گفت مهم ترین دلیل اصلی پیدایش الگوریتم پنگوئن بررسی بک لینک ها در سایت است. طبق این الگوریتم بک لینک هایی که در سایت ها وجود دارند باید از اعتبار بالایی برخوردار باشند. به همین جهت است که بعد از معرفی این الگوریتم، گوگل توجه بیشتری به بک لینک ها و اسپم های موجود در سایت دارد.

2- کلمات کلیدی

یکی از کارهای جانبی که الگوریتم پنگوئن در سایت ها انجام می دهد بررسیKeyword Stuffing در مطالب وب سایت هاست. 

Keyword Stuffing چیست؟ در گذشته استفاده زیاد از کلمات کلیدی در مطالب سایت به نوعی برگ برنده برای سایت ها به شمار می رفت و مورد علاقه گوگل بود. اما به مرور زمان گوگل توجه خود را بیشتر به کاربران خود معطوف کرد و متوجه شد استفاده زیاد از حد از کلمات کلیدی موجب نارضایتی کاربران شده و مخاطبان علاقه چندانی به این ترفند ندارند، بنابراین با معرفی این الگوریتم سعی در بهبود محتوا و چگالی کلمات کلیدی در مطالب وبسایت ها کرده است.

3- بهینه سازی بیش از حد

شاید از خود بپرسید چرا این مورد باعث برخورد الگوریتم پنگوئن با سایت ها می شود؟ بهینه سازی برای سایت ها امری حیاتی و منجر به قرار گرفتن در صفحه اول گوگل می شود، اما اگر سایتی به تازگی راه اندازی شده و در اول راه است، بهتر است در زمینه بهینه سازی عجله نکند و سعی کند موارد بهینه سازی را با گذر زمان انجام دهد، چرا که امر بهینه سازی اصولی و پربازده نیاز به زمان معقول دارد.

پنالتی شدن با الگوریتم پنگوئن

حال که با نحوه کارکرد الگوریتم پنگوئن گوگل آشنا شدید بد نیست موارد که باعث پنالتی شدن سایت توسط این الگوریتم می شود را بدانیم تا در صورت استفاده از آنها به دنبال جلوگیری از ادامه فرآیند مضر برای سایت خود شوید.

✔️ خرید انبوه لینک: اگر به یکباره برای سایت خود لینک های متعدد و بی کیفیت را خریداری کنید این الگوریتم به راحتی شما را شناسایی کرده و جریمه می کند.


✔️  تبادل پرتعداد لینک: اگر به دنبال تبادل لینک برای سایت خود هستید حتما به این نکته توجه کنید: این کار را در فواصل مختلف زمانی و به تعداد معقول انجام دهید.


✔️ دریافت بک لینک بالا با کلمات تکراری و مشابه: همانطور که در قسمت های قبلی مقاله اشاره کردیم، الگوریتم پنگوئن به دو مورد حساسیت بالایی نشان می دهد: بک لینک ها و کلمات تکراری.


✔️ دریافت بک لینک از سایت های نامرتبط: همواره باید بین موضوعات و مطالبی که در وب سایت قرار می دهید و بک لینک هایی که قرار است دریافت کنید تشابه موضوعی وجود داشته و ارتباط معناداری را در نظر بگیریم.


✔️ دریافت بک لینک از وب سایت اسپم


✔️ تکرار بیش از حد کلمات کلیدی

علائم پنالتی شدن با الگوریتم پنگوئن چیست؟

حتما به این موضوع آگاه هستید که گوگل به هیچ عنوان خطاهای سایتمان را واضح و دقیق به ما بیان نمی کند و شما به هیچ وجه متوجه نخواهید شد که اشکال کار شما کجاست.

اما 2 راهکار برای تشخیص پنالتی شدن توسط الگوریتم پنگوئن وجود دارد:

1- در Search Console سایت می توانید با مراجعه به قسمت Manual Action از پنالتی شدن توسط الگوریتم پنگوئن آگاه شوید.

پنالتی شدن سایت توسط الگوریتم پنگوئن و نمایش آن در سرچ کنسول

2- اگر به یکباره و ناگهانی رتبه سایت شما دچار افت شدید در نتایج گوگل شد و اخیرا اقدام به خرید بک لینک یا ایجاد دستی آن کرده باشید، می توانید این احتمال را بدهید که توسط الگوریتم پنگوئن پنالتی شده اید.

رفع مشکلات ایجاد شده جریمه با الگوریتم پنگوئن

فرآیند بازگشت در صورت پنالتی شدن توسط گوگل زمان بر و پرهزینه خواهد بود. به همین جهت توصیه اول ما به شما این است کارهایی انجام ندهید که منجر به پنالتی شدن سایت شما شود.

حال اگر به دلایلی توسط گوگل و به ویژه الگوریتم پنگوئن جریمه شدید 2 راهکار نسبتا مفید را به شما ارائه می دهیم تا بتوانید با استفاده از آن مشکلات به وجود آمده را تا حدود زیادی برطرف کنید:

1- می توانید با استفاده از ابزاری به نام Link Explorer که توسط شرکت Moz ارائه شده بک لینک های بی کیفیت خود را پیدا کنید و آن ها را اصلاح نمایید.


بررسی بک لینک های سایت توسط ابزار ماز

2- می توانید با استفاده از Disavow اثر لینک های ورودی و خروجی سایت خود را از بین ببرید.

disavow کردن بک لینک های سایت

جمع بندی

در این مقاله سعی شد یکی از الگوریتم های مهم معرفی شده توسط گوگل یعنی الگوریتم پنگوئن را به طور کامل و تخصصی مورد بررسی قرار دهیم. فهمیدیم تمرکز این الگوریتم بر بک لینک ها و کیفیت آن ها است و همچنین نیم نگاهی به تکرار کلمات کلیدی در محتوا سایت ها دارد، لذا اگر می خواهید توسط این الگوریتم شکار نشوید به مواردی که برای الگوریتم پنگوئن اهمیت دارد توجه کنید و سعی کنید موارد جایگزین را برای بهبود رتبه سایت خود در گوگل پیاده سازی کنید.


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

سوالات متداول

الگوریتم پنگوئن یکی از الگوریتم های مهم گوگل است که با وب سایت هایی که با تکنیک های کلاه سیاه اقدام به ایجاد بک لینک می کنند، مقابله می کند.

وب سایت هایی که اطلاعات مفید، منحصر به فرد و مناسبی را به کاربران ارائه می دهند و لینک سازی کلاه سیاه انجام نمی دهند و به صورت طبیعی بک لینک دریافت می کنند، توسط الگوریتم پنگوئن پاداش گرفته و رتبه های بهتری را در گوگل به دست می آورند.

الگوریتم پاندا، الگوریتمی است که برای جریمه کردن محتواهای ضعیف به لحاظ تعداد کلمات، کیفیت محتوا و جامعیت موضوع طراحی شده است، در صورتیکه الگوریتم پنگوئن بر روی تکرار بیش از حد کلمات کلیدی و روش های کلاه سیاه در لینک سازی خارجی تمرکز دارد.

در این شرایط بهترین راه Disavow بک لینک هایی است که به صورت دستی ایجاد کرده اید و بی کیفیت و غیر طبیعی هستند.

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما