الگوریتم کبوتر چیست و تاثیر آن بر سئو محلی چگونه است؟

شاید با شنیدن کلمه ی کبوتر در ذهن خود تصاویری از پیام رسانی و نامه بری کبوتر از محلی به محل دیگر را بگذرانید. یقینا درست تصویرسازی کردید و گوگل نیز با زیرکی و باهوشی فراوان این اسم را برای یکی از الگوریتم های خود انتخاب کرده است. 

الگوریتم کبوتر یکی از الگوریتم های گوگل برای سئو است که به سئو محلی (Local SEO) سایت ها توجه دارد.

سئو محلی چیست؟ سئو محلی (Local SEO) به فعالیت هایی گفته می شود که برای بهینه سازی سایت برای جستجوهای محلی کاربران انجام می شود. این نوع از سئو برای کسب و کارهایی که همراه با مکان جغرافیایی در گوگل جستجو می شوند، کاربرد زیادی دارد. برای مثال بسیاری از کاربران زمانیکه به دنبال انجام خدمات دندانپزشکی هستند، عبارت مورد نظر خود را همراه با نام یک مکان جستجو می کنند. مانند: بهترین دندانپزشک زیبایی در پاسداران

همانطور که همواره اشاره کردیم موتور جستجو گوگل با معرفی الگوریتم های مختلف در تلاش برای افزایش رضایت کاربران خود است و به همین دلیل است که به دنبال نشان دادن نتایجی است که حداکثر رضایت را برای کاربران به همراه دارد. 

در ادامه به شما می گوییم که الگوریتم کبوتر دقیقا چیست و چگونه توانسته است منجر به بهبود عملکرد گوگل در نمایش نتایج جستجو شود، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

الگوریتم کبوتر (Pigeon Algorithm) چیست؟

یکی از اصولی که گوگل همواره در رتبه بندی سایت ها و نتایج رعایت می کند، توجه به محتوا است و سایت های مربوطه را بر اساس محتوا تولید شده رتبه بندی می کند. اما نکته ای که گوگل پس از پیدایش الگوریتم کبوتر به آن توجه کرد این بود که، این موتور جستجو موقعیت یا لوکیشن یک سایت را نیز به عنوان یک محتوا اختصاصی برای آن سایت در نظر گرفته و در نتایج خود به آن اهمیت می دهد. یعنی از این به بعد موقعیت مکانی یک وب سایت و کاربر جستجو کننده با هم بررسی می شوند تا مرتبط ترین نتایج برای کاربر نمایش داده شود.

به همین دلیل است از تاریخ معرفی الگوریتم کبوتر گوگل (24 جولای 2014) سایت ها به منظور معرفی دقیق تر خود باید اطلاعاتی تخصصی در زمینه محل و آدرس خود را داخل گوگل ثبت نمایند تا گوگل بعد از بررسی با الگوریتم کبوتر رتبه ی آن ها را تغییر دهد. (می تواند رتبه سایت را بهبود یا تضعیف کند.)

خواندن این مقاله را از دست ندهید: الگوریتم پاندا چیست؟

تاثیر الگوریتم کبوتر بر سئو سایت

امروزه موقعیت و به اصطلاح لوکیشن یک سایت به عنوان یکی از محتواهای تخصصی سایت برای گوگل شناخته می شود. شاید از خود بپرسید چرا گوگل آن را مهم می شمارد؟

بیایید با ذکر یک مثال موضوع را بیشتر بررسی کنیم:

حتما بارها شده که در هنگام جستجو برای رفتن به یک محل خاص برای تفریح یا خرید از مغازه های اطراف خود عبارت های "نزدیک من" یا "اطراف من"  را در انتها عبارت جستجو خود تایپ کرده باشید. قبل از ادامه باز یادآور می شویم که گوگل به دنبال راحتی کاربران و رضایت آنهاست.

حال برگردیم به مثال، وقتی محل مورد نظر خود را با عبارت کلیدی ذکر شده در قسمت جستجو تایپ کردید، گوگل برای راحتی شما، محل هایی با مشخصاتی که مد نظر شماست را در ابتدا نتایج جستجو نشان می دهد. (این همان تاثیر الگوریتم کبوتر گوگل در نشان دادن کسب وکارهای محلی به شماست.)


تاثیر الگوریتم کبوتر بر سئو محلی سایت

اگر باهوش باشید متوجه شده اید که هدف اصلی الگوریتم کبوتر گوگل، کسب وکارهای محلی است که مستقیما به مشتریان و همسایگان نزدیک به آنها خدمات ارائه می دهند.

هرچند که به دلیل تحریم شرکت ها و کسب و کارهای ایرانی توسط گوگل به سختی می توان آنها را در گوگل ثبت کرد، اما به روشی بسیار ساده می توان این اطلاعات را در Google Map ثبت کرد. پس با ما در ادامه همراه شوید تا نحوه ثبت نام را یاد بگیرید.

ثبت لوکیشن کسب وکار در گوگل مپ

 در بالا ذکر کردیم که تحریم ها مانع از ثبت شرکت یا کسب وکارها در گوگل مپ شده است، اما در اینجا راهکارهایی را به شما ارائه می دهیم که بتوانید لوکیشن و سایر اطلاعات مربوط به کسب وکار خود را بر روی گوگل مپ نشان دهید.

1- ابتدا باید برای خود یک Gmail شخصی ایجاد نمایید.
2- پس از ثبت لاگین شدن به Google Map بروید.
3- محلی که کسب وکارتان در آن واقع شده است را بر روی نقشه پیدا کنید و روی آن راست کلیک کرده و بر روی گزینه Add A Missing Place کلیک کنید.

اضافه کردن یک کسب و کار بر روی نقشه گوگل
4- در پنجره ای که باز می شود تمام اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید و در نهایت بر روی دکمه ی Send کلیک کنید.

وارد کردن تمام اطلاعات یک کسب و کار بر روی گوگل مپ

آپدیت الگوریتم کبوتر و تغییرات سئو محلی

شاید بپرسید با معرفی الگوریتم کبوتر و آپدیت هایی که گوگل به مرور در آن ایجاد کرد چه تغییرات و به اصطلاح فوایدی را برای کاربران و کسب وکارها ایجاد کرد. در زیر به مواردی از این فواید اشاره می کنیم:

1- کمک به کسب وکارهای محلی

الگوریتم کبوتر شاید بیشترین رضایت را برای کسب وکارهای محلی ایجاد کرد و باعث رونق آن ها شد. الگوریتم کبوتر به کسب و کارهای محلی کمک کرد تا با استفاه از ذخیره اطلاعات دقیق خود در گوگل مپ بتوانند خود را بهتر معرفی کنند و قرار گرفتن در صفحه اول گوگل را تجربه کنند.

2- شخصی سازی نتایج جستجو

یکی از بزرگ ترین کمک های این الگوریتم به کاربران، شخصی سازی کردن نتایج جستجو برای آنها بود، چرا که هنگام جستجو برای محلی خاص، دقیقا به کاربر محل های مورد نظر را نشان می داد و خیال کاربران را در نتایج جستجو راحت تر می کرد.

3- تغییر در ظاهر نتایج Pack

قبل از اعمال الگوریتم کبوتر گوگل نتایج جستجو محلی به صورت پک هایی 7 تایی نمایش داده می شود اما با اعمال الگوریتم کبوتر در حال حاضر نتایج جستجو محلی به صورت پک های 3 تایی نمایش داده می شود.

نمایش 3 تایی نتایج جستجو محلی

فاکتورهای مهم در سئو محلی الگوریتم کبوتر

حال که کامل با مکانیزم الگوریتم کبوتر گوگل آشنا شدیم و فهمیدیم یکی از مهمترین الگوریتم های معرفی شده توسط گوگل، الگوریتم کبوتر است، باید بدانیم که چه فاکتورهایی را باید برای سئو سایت خود از منظر این الگوریتم رعایت کنیم تا بتوانیم نمره خوبی از این الگوریتم کسب نماییم:


🔹 ثبت سایت در نقشه گوگل


🔹 نام، آدرس و تلفن خود را در تمامی صفحات سایت درج کنید.


🔹 ثبت در سایت های دایرکتوری

سایت دایرکتوری چیست؟ عموما به سایت هایی مانند اسنپ فود که تمامی رستوران ها یا کافه ها را در خود ثبت کرده دایرکتوری می گویند. به عبارت دیگر سایتی که مجموعه ای از گروه های یکسان کسب وکارها را در خود ثبت کرده باشد یک دایرکتوری است.

🔹 استفاده از نظرات کاربران

اگر دقت کرده باشید هنگام مشاهده نتایج جستجو می توانید برخی از نظرات و امتیاز دهی کاربران را مشاهده کنید، به همین خاطر است که می گوییم از کاربران خود بخواهید بعد از اتمام کار خود به شما امتیاز دهند و نظر خود را ثبت کنند.


🔹 استفاده از نشانه گذاری اسکیما

اسکیما (Schema) مجموعهای تشکیل شده از اطلاعات کوچک (Micro Data) است که با اضافه کردن آن‌ها به سایت خود، یک توضیح اضافه‌تر و جامع‌تر به سایت خود اضافه می‌کنید و گوگل هم در نتایج جستجو این توضیحات اضافه را به کاربران نمایش می‌دهد. 

در واقع با استفاده از زبان اسکیما، شما به زبان خود گوگل با او صحبت می‌کنید. این کار یعنی اینکه الگوریتم کبوتر گوگل هم حرف شما را می‌فهمد و به سایت شما رتبه بهتری می‌دهد.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا یکی دیگر از الگوریتم های مهم گوگل یعنی الگوریتم کبوتر را معرفی کرده و اطلاعات مربوط به آن را در اختیار شما بگذاریم. امیدوارم با اطلاعات کسب شده در این مقاله و به کار بردن موارد آن در جهت بهبود و بهینه کردن سایت خود قدم بردارید در مقاله های آتی به معرفی سایر الگوریتم های گوگل و کاربرد هر یک از آن ها در سئو سایت، خواهیم پرداخت.امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

سوالات متداول

الگوریتم کبوتر یکی از الگوریتم های مهم گوگل در رتبه بندی سایت ها برای سئو است که با توجه به موقعیت مکانی سایت ها و لوکیشن کاربر، سعی می کند مرتبط ترین نتایج را نمایش دهد.

الگوریتم کبوتر بیشترین تاثیر را بر روی سئو محلی یا همان local SEO دارد. در سئو محلی سعی می شود کسب و کارهایی که موقعیت جغرافیایی برای آن ها مهم است، در نتایج بالاتر برای کاربران مرتبط نمایش داده شوند.

سایت هایی که با توجه به جستجو های محلی مشتری می گیرند، باید به الگوریتم کبوتر توجه ویژه ای داشته باشند. در واقع تلاش الگوریتم کبوتر این است که مرتبط ترین نتایج را در جستجو محلی به کاربر نشان دهد و رضایت کاربر را بالا ببرد.

ثبت سایت در گوگل مپ، ثبت سایت در دایرکتوری های محلی، استفاده از آدرس و لوکیشن دقیق در سایت و استفاده از کد های اسکیما راه کارهایی هستند که باعث بهینه سازی هر چه بیشتر سایت برای الگوریتم کبوتر می شود.

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما