راهنمای جامع سئو محلی (Local SEO) در سال 2021

اگر می خواهید کاربران محلی یعنی افرادی که به لحاظ مکانی به محل فیزیکی کسب و کارتان نزدیک هستند، شما را به صورت آنلاین پیدا کنند، باید برای سایتتان سئو محلی (Local SEO) انجام دهید. 

سئو محلی یکی از شاخه های سئو سایت است که بر روی بهینه سازی یک وب سایت برای کسب رتبه در نتایج جستجوی محلی تمرکز دارد. جستجو محلی شامل تمام عبارات جستجو جذابی است که در هر شهر یا منطقه توسط کاربران جستجو می شود، عبارت هایی مانند:


🔹 وکلای نزدیک من


🔹 پزشکان نزدیک من


🔹 وکیل در (نام شهر یا منطقه)


🔹 پزشک در (نام شهر یا منطقه)


طبق بررسی های انجام شده، چیزی نزدیک به 46% جستجو های گوگل به قصد جستجو محلی انجام می شود.


درصد جستجو های محلی در گوگل

بنابراین اگر کسب و کار آنلاینی هستید که مکان فیزیکی آن برای مشتریانتان اهمیت زیادی دارد، باید استاندارد های سئو محلی را در سایتتان اجرا کنید تا بتوانید ترافیک بیشتری از گوگل بگیرید.

در این مقاله سعی کرده ایم 0 تا 100 سئو محلی و هر آنچه که شما برای دیده شدن در جستجو محلی مشتریانتان احتیاج دارید را تشریح کنیم. پس تا انتهای این مقاله ی جذاب و کاربردی همراه ما باشید:

مفهوم سئو محلی چیست؟

سئو محلی فرایندی است که یک سایت به منظور افزایش کلیک گوگل و محبوبیت برند، برای جستجو های محلی بهینه سازی می شود. از جمله کارهایی که در سئو محلی انجام می شود، شامل: یافتن و بهینه سازی کلمات کلیدی محلی، ایجاد و بهینه سازی حساب کسب و کار گوگل (Google My Business)، وارد کردن اطلاعات تماس محلی دقیق در سایت، ثبت موقعیت مکانی در نقشه گوگل و ثبت سایت در دایرکتوری های محلی است.

ساز و کار سئو محلی چگونه است؟

در حالت کلی جستجو محلی نیز مانند سایر جستجو ها در گوگل انجام می شود. وقتی کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می کند، گوگل از میان فهرست خود (بخش ایندکس گوگل) مرتبط ترین نتایج با عبارت جستجو شده را نمایش می دهد. 

آنچه که جستجو محلی را از جستجو عادی در گوگل متمایز می کند این است که به هنگام جستجو محلی گوگل از فاکتورهای خاصی برای رتبه بندی نتایج و نمایش در صفحه اول گوگل استفاده می کند. 

در واقع سئو محلی یا همان لوکال سئو شامل مجموعه ای از فاکتورهای رتبه بندی منحصر به فرد شامل موارد زیر است:


🔹 لوکیشنی که فرد در هنگام جستجو در آن قرار دارد.


🔹 اطلاعات نام، آدرس و شماره تماس وب سایت


🔹 حضور کسب و کار آنلاین در لیست Google My Business


🔹 کلمات کلیدی که در پروفایل Google My Business کسب و کار استفاده شده است.


🔹 کلمات کلیدی که در بخش نظرات Google My Business استفاده می شود. 


🔹 رتبه بندی ستاره ای Google Maps برای کسب و کار

چه کسب و کارهایی از SEO محلی سود می برند و چرا؟

چندین شغل وجود دارد که از سئو محلی بیشترین سود را می‌برند و دلیل آن هم این است که مشتریان این کسب و کارها به موقعیت و مکان این کسب و کارها اهمیت می دهند و این شغل ها را با عبارت هایی مربوط به مکان ها جستجو می کنند. از جمله مشاغلی که از جستجو محلی سود می برند شامل موارد زیر است:


✔️ وکلا و موسسات حقوقی


✔️ پزشکان، دندانپزشکان و کلینک ها پزشکی: معمولا افراد به دنبال یک پزشک در اطرف محل زندگی خود هستند، چرا که می توانند در زمان کوتاهی به آن ها مراجعه کنند.


✔️ کارهای خدماتی مانند: لوله کشی، برق کشی و کابینت سازی


✔️ رستوران ها و کافی شاپ ها

چه سایت هایی به سئو محلی نیاز ندارند؟

در حالیکه اکثر افراد دوست دارند از مزایای سئو محلی استفاده کنند و از این طریق به مشتریان خود کالا و خدمات بیشتر بفروشند، ولی واقعیت این است که در برخی از مشاغل، سئو محلی در مورد آن ها اصلا جواب نمی دهد. مشاغلی مانند: شرکت های محتوا نویسی و تبلیغات آنلاین که مکان فیزیکی برای فعالیت آن ها اهمیت ندارد و همچنین مشاغلی که نمی خواهند آدرس آن ها به اشتراک گذاشته شود و اطلاعات تماس خود را خصوصی نگه دارند که در اینصورت گزینه های خوبی برای سئو محلی نیستند.

Map Pack و نتایج طبیعی در گوگل

وقتی عبارتی مثل " دندانپزشک در سید خندان " را در گوگل جستجو می کنید، دو نوع نتیجه در گوگل مشاهده می کنید.


نمایش مپ پک و نتایج جستجو محلی در گوگل

که به بالایی Map Pack یا The Local Pack نیز می گویند و به نتایج زیر آن نتایج طبیعی یا همان Organic Result می گویند.

اکثر شما با نتایج طبیعی گوگل آشنا هستید، اما شاید کمتر به نتایج موجود در بخش Map Pack توجه کرده باشید.

Map Pack در نتایج گوگل باکسی در ابتدا نتایج گوگل است که با جستجو یک عبارت که حاوی کلمات کلیدی محلی است، نمایش داده می شود. در این باکس 3 تا از مرتبط ترین نتایج با عبارت جستجو شده، نشان داده می شود. 

طبق بررسی های انجام شده توسط وب سایت ماز 33% از کلیک ها در نتایج محلی بر روی بخش Map Pack و 40% بر روی بخش نتایج طبیعی گوگل است.

کارهایی که در SEO محلی انجام می شود

سئو محلی از نظر استراتژیک و فرایندی هیچ تفاوتی با سئو ارگانیگ ندارد. در این سئو نیز نیاز است برای کلمات کلیدی تحقیق کنید، محتوا مناسب بنویسید و لینک دهی درست انجام دهید و صفحات خود را از نظر فنی و داخلی سئو کنید و فقط تنها تفاوت این است که در سئو محلی باید تمرکز شما بر روی منطقه خاصی باشد. 

قبل از اینکه شروع به آموزش فعالیت های سئو محلی کنیم، بهتر است نسبت به بهینه بودن سایت برای نسخه موبایل مطمئن شویم، چرا که طبق بررسی های انجام شده 61 درصد از کاربران موبایل با کسب و کار محلی که سایت موبایل فرندلی داشته باشد، تماس می گیرند. 

برای تست موبایل فرندلی بودن سایت می توانید از ابزار رایگان Google’s Mobile-Friendly Test tool استفاده کنید. 


تست موبایل فرندلی بودن سایت

1- ثبت کسب و کار در Google My Business

Google My Business یا (GMB) یکی از ابزاهای رایگان گوگل برای سئو محلی است که سازمان ها و شرکت ها از آن برای برای حضور در نتایج جستجو محلی و نقشه گوگل استفاده می کنند، اما متاسفانه این سرویس در ایران تحریم است و کسب و کارهای محلی نمی توانند در آن اقدام به ثبت نام و ثبت کسب و کار خود کنند.


نمایش Google My Business در نتایج جستجو گوگل

یکی از راه های جایگزین به جای ثبت سایت در گوگل مای بیزینس، ثبت سایت در گوگل مپ (Google Maps) است که در ادامه به چگونگی انجام آن اشاره می کنیم:


1- با کمک یک ایمیل در گوگل مپ لاگین کنید.


ورود به جیمیل


2- لوکیشن مورد نظر برای کسب و کار خود را بر روی نقشه را پیدا کنید و بر روی نقطه مورد نظر راست کلیک کرده و بر روی گزینه ی Add a missing place کلیک کنید.


زدن بر روی گزینه ی Add a missing place


3- بعد از آن پنجره ای برای شما باز می شود که لازم است کلیه اطلاعات کسب و کار خود را تا حد امکان و به صورت کامل در آن وارد کنید. 


اعلام مالکیت کسب و کار در گوگل مپ
گزینه ی claim the business مربوط به بخش Google My Business است که به ثبت مکان به عنوان مالک کسب و کار اشاره دارد، اما متاسفانه به دلیل تحریم ها از این بخش نمی توانید استفاده کنید و بهتر است به ثبت مکان عادی در گوگل مپ بسنده کنید.

2- تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی در سئو محلی با سئو معمولی تفاوت چندانی ندارد، البته در برخی از بخش ها یک سری تفاوت های کوچکی وجود دارد. آمارها نشان می دهد در چند سال گذشته دسترسی به گوشی های هوشمند بسیار زیاد شده است. این دستگاه ها راه را برای جستجوی صوتی همواره کرده اند. جستجوی صوتی یکی از اصلی ترین روش ها برای جستجوی محلی هستند. 

اکثر کاربران گفته اند این جمله که " یک دکتر نزدیک من پیدا کن" یا " یک رستوران در نزدیکی من پیدا کن " آسان تر از آن است که آن را تایپ کنند، بنابراین در این حالت شاهد افزایش سوالات محلی بر اساس جستجوی صوتی هستیم. پس اگر کسب و کار شما، خدماتی است، تغییر کلمات کلیدی که شامل سوالات مختلف است را حتما برای سئو محلی امتحان کنید. 

همچنین کاربران وقتی از جستجو صوتی استفاده می کنند از کلمات کلیدی طولانی تری نسبت به حالتی که تایپ می کنند، استفاده می کنند. بنابراین بهینه کردن محتوا خود را با کمک کلمات کلیدی طولانی (Long-Tail Keywords) و مرتبط فراموش نکنید. 

خواندن این مقاله را از دست ندهید: آموزش یافتن کلمات کلیدی در سئو

در ادامه به شما می گوییم که چگونه می توانید کلمات کلیدی محتوا را به دست آورید:


✔️ استفاده از ابزارهای سئو 

Kwfinder و SEMrush هر دو ابزارهای هستند که به شما نشان می دهند کاربران چه کلماتی را جستجو می کنند. همچنین میزان جستجوی هر کلمه را نیز نشان می دهند. این یک روش عالی برای پیدا کردن کلمات کلیدی محلی است. 

+ عکس

✔️ کمک گرفتن از بخش Autocomplete گوگل

 در بخش Autocomplete گوگل نیز می توانید تعدادی از کلمات پیشنهادی برای سئو محلی سایت سایت را پیدا کنید. 

پیدا کردن کلمات کلیدی در سئو محلی با کمک Autocomplete در گوگل

✔️ بررسی کلمات کلیدی که رقبا در آن ها رتبه دارند.

گوگل قصد کاربر از جستجو را به خوبی درک می کند. به خاطر همین موضوع است که صفحه ای که برای یک کلمه کلیدی مشخص رتبه ی یک گوگل را دارد، برای تقریبا 1000 کلمه کلیدی مشابه خودش در رتبه ی 1 تا 10 گوگل مجددا حضور دارد، بنابراین شما با کمک ابزارهای مانند ahref’s و SEMrush می توانید کلمات کلیدی که رقبا شما برای یک صفحه ی منحصر به فرد بهینه سازی کرده اند و در آن رتبه دارند را مشاهده کنید. 

+ عکس

3- اهمیت محتوا در سئو محلی

نوشتن محتوایی که تمرکز آن بر منطقه خاصی باشد برای داشتن سئو محلی موفق بسیار مهم است. با توجه به صنعتی که دارید بر روی عمق و گستردگی محتوای محلی خود تمرکز کنید. البته همیشه نوشتن محتوای طولانی باعث نمی شود شما موفق شوید. همه چیز در نوشتن محتوا به رضایت کاربر بستگی دارد. اینکه آیا محتوا به بهترین وجه با هدف کاربر تطابق دارد یا نه مهم ترین مسئله است. در واقع شما نباید در محتوای خود تعداد زیادی کلمه کلیدی استفاده کنید، بلکه باید کلمه کلیدی را به اندازه و در جای صحیح استفاده کنید.

نوشتن محتوای محلی با کیفیت که تمام مولفه های مورد نظر گوگل را داشته باشد به شما برای یافتن رتبه مناسب در نتایج محلی بسیار کمک می کند.

محتوایی که حالت مقالات ویکی پدیا نوشته می شود، بدترین نوع سبک محتوا نویسی است. سعی کنید در نوشتن محتوا برای سئو محلی از کپی کردن سایر محتواها خودداری کنید و در عوض بر روی تولید محتوا اختصاصی تمرکز کنید، چرا که محتوای بی کیفیت کمترین تاثیر را در سئو محلی دارد.

4- بهینه سازی On Page در سئو محلی

در بخش سئو داخلی یا همان سئو On Page فعالیت های روتینی انجام می شود. کارهایی مثل:

🔹 گذاشتن کلمه کلیدی در تگ h1

🔹 استفاده از کلمه کلیدی در تگ تایتل

🔹 آوردن کلمه کلیدی در آدرس صفحه یا همان URL

🔹 نوشتن آدرس های مختصر و حاوی کلمه کلیدی اصلی

🔹 نوشتن توضیحات متا جذاب و حرفه ای

خواندن این مقاله را از دست ندهید: چگونه متا دیسکریپشن جذاب بنویسیم؟

اما در سئو محلی بعضی فعالیت های دیگر را برای گرفتن رتبه باید انجام دهید. کارهایی مانند: نوشتن صحیح نام، آدرس، شماره تماس کسب و کار و استفاده از کدهای نشانه گذاری اسکیما برای سئو لوکال

در ادامه به مهمترین کارهایی که در بخش آن پیج سئو محلی می توانید انجام دهید، اشاره کرده ایم:

🔹 بهینه کردن ساختار سایت با توجه به کلمات کلیدی محلی 

اگر شما سایتی هستید که در چند شهر فعالیت دارید و می خواهید در تمام این چند شهر در نتایج جستجو محلی دیده شوید، باید برای هر شهر یک صفحه فرود منحصر به فرد داشته باشید:


yourlocalbusiness.com/area ‑1/
yourlocalbusiness.com/area ‑2/
yourlocalbusiness.com/area ‑3/
یک نکته مهم: برای ایجاد صفحه جدید برای هر شهر باید در این شهر ها دفتر فیزیکی داشته باشید. اگر برای خیلی از شهر ها بدون داشتن مکان فیزیکی مشخص در آن شهر ها صفحه ایجاد کنید، هیچ کمکی به سئو محلی سایت شما نخواهد کرد.

همچنین برای یک مکان فیزیکی مشخص نباید چندین صفحه ایجاد کنید. برای مثال زدن صفحات متنوع زیر برای شعبه ی تهران آنیز وب، به عنوان یک شرکت سئو کاملا اشتباه است: 


Anizweb.com/webdesign-tehran
Anizweb.com/web-design-at-tehran
Anizweb.com/tehran-webdesign

این کار باعث می شود ارزش و اعتباری که باید برای تنها یک صفحه باشد بین چند صفحه تقسیم شود. در این حالت شما نمی توانید در کلمه کلیدی اصلی رتبه ی مطلوبی کسب کنید.

🔹 بهینه کردن صفحه اصلی سایت

ریزه کاری هایی وجود دارد که با انجام آن ها در صفحه ی اصلی سایت می توانید به بهینه کردن سایت خود برای جستجو های محلی کمک کنید. کارهایی از جمله:


✔️ نوشتن اطلاعاتی مثل: نام کسب و کار، شماره تماس و آدرس فیزیکی 

✔️ استفاده از لوکیشن محل کسب و کار در فوتر صفحه اصلی

✔️استفاده از کدهای نشانه گذاری اسکیما مرتبط

یک نکته مهم: اگر سایتی هستید که دارای تعداد زیادی لوکیشن و آدرس فیزیکی هستید، بهتر است بهینه سازی صفحه اصلی سایت برای سئو محلی را انجام ندهید و به جای آن بر روی صفحه فرود های مرتبط با هر لوکیشن تمرکز کنید.

🔹 سئو کردن صفحات فرود

همانطور که در بالا گفته شد اگر کسب و کاری با چندی لوکیشن یا همان موقعیت مکانی هستید، باید هر صفحه را مجزا بهینه کنید. کارهایی که می توانید برای بهینه کردن صفحات فرود برای سئو محلی انجام دهید شامل موارد زیر است:


✔️ ساعت باز و بسته شدن کسب و کار

✔️ نوشتن اطلاعات تماس و آدرس دقیق

✔️استفاده از کلمات کلیدی مرتبط 

🔹 استفاده از کدهای نشانه گذاری اسکیما

اسکیماها کدهایی هستند که به موتورهای جستجو از جمله گوگل کمک می کنند تا بتوانند ماهیت محتوا صفحات یک سایت را بهتر درک کنند. برای قرار دادن کد های نشانه گذاری اسکیما در سئو محلی نیاز نیست حتما یک متخصص سئو باشید، بلکه با کمک ابزار Google’s Structured Markup Helper می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. 

فقط کافیست تیک بخش local businesses را بزنید و بر روی دکمه ی start tagging بزنید. 


ایجاد کد های اسکیما برای سئو محلی با کمک ابزار Structured Data Markup Helper

بعد از آن صفحه ی مورد نظر شما در ادیتوری باز می شود که با انجام کلیک راست بر روی المان های لازم، می توانید آن ها را به سایت خود اضافه کنید و اطلاعاتی مانند نام کسب و کار، شماره تماس و آدرس را می توانید به راحتی وارد کنید.


وارد کردن اطلاعات مورد نیاز کسب و کار محلی در بخش tag data

همچنین برای اطمینان از اینکه کد های دستوری درست اجرا شده است می توانید از ابزار Google’s Structured Data Testing tool استفاده کنید. 

بعد از اینکه تمام خطاها و ارور های کدهای دستوری html و json را برطرف کردید تمام این کد ها را در بخش هدر سایت خود کپی کنید. 


کپی کردن کد های html اسکیما در هدر سایت

اگر شما کسب و کاری با چندین شعبه هستید باید فعالیت بالا را برای هر صفحه از شعبات خود به صورت جداگانه انجام دهید. 

5- لینک دهی در سئو محلی

در سئو محلی، لینک دهی با سئو ارگانیک کمی متفاوت است. در هنگام لینک دهی باید به استاندارد های گوگل در لینک سازی توجه کنید، چرا که ممکن است به خاطر لینک دهی اشتباه توسط گوگل جریمه شوید. اگر هنگام لینک دهی هر یک از دستورالعمل های گوگل را نقض کنید، گوگل بالاخره متوجه می شود و وب سایت‌تان جریمه می شود. حتی ممکن است کل وب سایت از نتایج جستجوی ارگانیک گوگل حذف شود.

در سئو محلی چند دسته بندی مختلف برای لینک دهی خارجی یا همان گرفتن بک لینک وجود دارد که باعث ایجاد یک لینک دهی با کیفیت در سئو محلی می شود، شامل:


✔️ وب سایت های دایرکتوری محلی


✔️ سایت های خبری و مجله ای محلی

✔️ وب سایت های Local directory 

ثبت نام در سایت های دایرکتوری محلی به شما کمک می کند تا قدرت لینک وب سایت خود را برای جستجوی محلی افزایش دهید. در ایران می توانید کسب و کار محلی خود را در سایت هایی مانند دانرو یا پونز ثبت کنید و اطلاعات آن را کامل وارد کنید.

آینده سئو محلی چیست؟

آمار، داده ها و روندهای فعلی نشان می دهد که سئو محلی در زمینه درک متن تغییر قابل توجهی داشته و به خوبی بهبود یافته است. استفاده از تلفن های هوشمند باعث شد که جستجوها بیشتر به سمت جستجوهای صوتی تغییر کنند. حتی می توان این گونه ادعا کرد که این دستگاه ها الگوریتم های با کیفیت بالاتر، سریعتر و به طور کلی بهبود یافته تری را ارائه خواهند کرد تا نتایج حاصل از جستجوی صوتی را به صورت پیشرفته تری به کاربر ارائه دهند. گوگل نیز همیشه در حال تنظیم و به روزرسانی الگوریتم های خود است تا بتواند همگام با سرعت تغییر تکنولوژی در جهان حرکت کند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به صورت جامع سئو محلی و فعالیت هایی که لازم است برای بهینه سازی سایت در این بخش انجام دهید را بیان کنیم. 

اگر کسب و کاری هستید که مکان فیزیکی آن برای مشتریانتان مهم است اهمیت سئو لوکال را دست کم نگیرید. سرعت تغییرات در الگوریتم های سئو محلی نیز مانند سایر بخش های سئو گوگل بالا است، اما فعالیت های که در این مقاله به آن اشاره شد در واقع پایه و اساس سئو محلی است که به این زودی اثر آن بر کسب و کارهای محلی از بین نخواهد رفت و با کمک آن ها می توانید ترافیک خوبی از جستجو های محلی کاربران در گوگل دریافت کنید.


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

سوالات متداول

ساز و کار سئو محلی مانند سئو عادی است. وقتی کاربری عبارتی را در گوگل جستجو می کند، گوگل مرتبط ترین نتیجه به عبارت جستجو شده را نمایش می دهد. آن چیزی که سئو محلی را کمی متفاوت کرده است این است که گوگل در این نوع سئو از مجموع فاکتور های متفاوتی برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کند.

کسب و کارهایی که مشتریانشان به موقعیت مکانی آن ها در جستجو گوگل اهمیت می دهند از سئو محلی سود می برند. مشاغلی مانند: پزشکان، وکلا، رستوران ها و...

اگر شما کسب و کار محلی هستید که در مکانی مشخص اقدام به ارائه سرویس و خدمات خود می کند و مشتریان شما نیز از افراد محلی هستند، آن وقت است که سئو محلی می تواند برای سایت شما کاربردی باشد.

ثبت موقعیت مکانی کسب و کار بر روی گوگل مپ، بهینه سازی محتوا برای کلمات کلیدی محلی، بهینه سازی محتوا برای جستجو صوتی و... باقی موارد را به صورت کاربردی می توانید در این مقاله ی جامع مطالعه کنید.

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما