الگوریتم گوگل فرد و تاثیر آن بر روی سایت های تبلیغاتی

اگر یادتان باشد از جنگل الگوریتم های گوگل صحبت کردیم و دانستیم که هر کدام از آنها چه تاثیری بر رتبه سایت ما در نتایج گوگل دارند و چه مواردی را بیشتر مورد توجه خود قرار می دهند.

اما آخرین الگوریتمی که به طور جامع قصد معرفی و چگونگی تاثیرگذاری آن بر سایت ها را داریم، از قضا خود آخرین الگوریتمی هست که تا بدین لحظه توسط گوگل معرفی شده است و آن الگوریتم گوگل فرد (Google Fred) است.

پس با ما همراه باشید تا اطلاعات خوبی را در خصوص الگوریتم فرد در اختیار شما قرار دهیم.

الگوریتم گوگل فرد چیست؟

حتما می دانید وب سایت ها به منظور بهبود سئو سایت خود در نتایج گوگل دست به تولید محتوا به شکل مقاله می زنند. در این میان برخی از سایت ها در میان متن مقاله خود، با لینک های تبلیغاتی سعی در ترغیب ورود کاربران به سایت دیگر دارند.

از آنجایی که گوگل به محتوا تولید شده در صفحات سایت توجه ویژه ای دارد و اکثر الگوریتم های گوگل نیز به نوعی توجه خاصی به محتوا دارند، بررسی کیفیت محتوا (بر عهده الگوریتم پنگوئن) و همچنین ریسپانسیو بودن سایت (بر عهده الگوریتم موبایل گدون) است، اما توجه به تعدد لینک های تبلیغاتی و رعایت تعداد اصولی آن بر عهده الگوریتم گوگل فرد است تا مبادا با تعداد تبلیغات بالا و ایجاد محتوا بی کیفیت مخاطبان دچار نارضایتی و خروج از مطلب شوند.


الگوریتم گوگل فرد

در واقع اگر بخواهیم بحث را کمی تخصصی تر دنبال کنیم; دلیل به وجود آمدن الگوریتم Google Fred مبارزه با تکنیک های سئو کلاه سیاه در بهینه سازی سایت ها است.

الگوریتم فرد در اواسط 2017 معرفی شد. در واقع فرد به تنهایی یک الگوریتم خاص نیست، بلکه به توصیف خود گوگل مانند یک چتر است که مجموعه ای از تغییرات و به روز رسانی ها را در خود جای داده است. یعنی در الگوریتم گوگل فرد به مجموعه ای از فاکتورها برای سئو سایت اهمیت داده می شود و یک فاکتور به تنهایی ملاک نیست.

حال بیاید ببینیم چه مواردی شامل جریمه از دیدگاه الگوریتم گوگل فرد می شود و هدف این الگوریتم چیست.

الگوریتم گوگل فرد به چه فاکتورهایی در سئو اهمیت می دهد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم هدف این الگوریتم مبارزه با روش های نامناسب سئو کلاه سیاه است. اما نباید فراموش کنیم این تنها کار گوگل فرد نیست و این الگوریتم موارد دیگری هم مد نظر دارد که بد نیست بدانیم:

کمیت و کیفیت لینک های تبلیغاتی

همانطور که قبل تر گفتیم توجه به کمیت لینک های تبلیغاتی در متون مقالات و مطالب قرار داده شده در سایت بسیار اهمیت دارد. از طرفی کیفیت این لینک ها نیز بسیار مهم بوده و باید اصول مشخصی را رعایت کند. سایت هایی که به صورت تهاجمی به اقدام به تبلیغات می کنند و تنها با هدف درآمد زایی فعالیت می کنند، هدف الگوریتم فرد گوگل هستند.

محتوا بی کیفیت

فکر نمی کنیم کسی نباشد که میزان اهمیت محتوا و کیفیت آن را نداند. همانطور که گوگل به کیفیت محتوا اهمیت می دهد ما نیز باید هنگام تولید یک محتوا به کیفیت آن توجه داشته باشیم. (تقریبا تمامی الگوریتم های گوگل محتوا را جدی بررسی می کنند.)

ریسپانسیو بودن سایت

در مقاله ای که الگوریتم موبایل فرست ایندکس را معرفی کردیم حتما به خاطر دارید میزان ریسپانسیو بودن یک سایت و نحوه نمایش آن در نتایج موبایل چقدر اهمیت داشت. از آنجاییکه الگوریتم گوگل فرد به عنوان آخرین الگوریتم معرفی شده توسط گوگل است، همچنان به نحوه نمایش سایت در نسخه موبایل توجه ویژه ای دارد.

تجربه کاربری (UX)

شاید کمتر الگوریتمی به این مورد در سایت توجه ویژه ای داشته باشد. به همین جهت است که گوگل فرد به تحربه کاربری یک سایت توجه خاصی دارد.

مواردی که در سئو از نظر الگوریتم فرد تاثیر منفی دارد

حال که موارد مهم از دیدگاه الگوریتم گوگل فرد بررسی کردیم، بد نیست به صورت خلاصه مواردی را که این الگوریتم، اسپم می شناسد را بدانیم:


🚩 تبلیغات بیش از حد: در این حالت یک سایت بدون توجه به رضایت کاربر، به سایت های زیادی با هدف درآمد زایی لینک هایی در قالب بنر، درون متنی یا پاپ آپ می دهد.


🚩 تولید محتوا در قالب بلاگ: مدت ها است که گوگل تولید محتوا در بلاگ های شخصی به منظور لینک دهی به آن ها را منسوخ می داند.


🚩 استفاده از محتوا کم حجم: همیشه یادتان باشد گوگل به محتوا کامل و جامع توجه بیشتری می کند.


🚩 تجربه کاربری نامناسب: رضایت کاربر در هنگام کار کردن با سایت پایین است و احتمال بازگشت مجدد کاربر به سایت پایین می آید.


🚩 تولید محتوا بی کیفیت: از آنجاییکه تمرکز بر روی کسب درآمد از سایت است بر روی کیفیت محتوا دیگر تمرکزی وجود ندارد.


🚩 لینک های تبلیغاتی فریبنده: هم گوگل و هم مخاطبان باهوش هستند، لذا اگر دنبال قرار دادن لینک های فریبنده تبلیغاتی هستید، شک نکنید گوگل فرد شما را جریمه خواهد کرد.


🚩 ریسپانسیو نبودن سایت در موبایل: در این وضعیت سایت برای کاربران موبایل واکنش گرا نیست و به خوبی در نسخه موبایل نمایش داده نمی شود.

شناسایی جریمه توسط گوگل فرد

الگوریتم فرد با ظهور خود سایت های بسیاری را جریمه کرد. در واقع برخی وب سایت ها پس از الگوریتم فرد جایگاه و رتبه خود را در صفحه نتایج گوگل از دست دادند. با بررسی هایی که پیرامون تاثیر الگوریتم گوگل فرد بر روی 100 سایت انجام شده بود مشخص شد که:

تمام سایت هایی که توسط فرد جریمه شدند، در درجه اول بر روی محتوا تمرکز داشته اند، اما بعد از مدتی با قصد درآمد زایی لینک های تبلیغاتی زیادی به سایر سایت ها داده بودند. در واقع این سایت ها اولویت خود را بر روی کسب در آمد گذاشته بودند تا بهبود تجربه ی کاربر.

البته پس از آشکار شدن دلیل جریمه شدن این و بسایت ها، مدیران و سئوکار های برخی از آن ها، دست به تغییر استراتژی وب سایت خود زدند. همچنین بسیاری از آن ها نیز با انجام اعمالی که در بالا نیز گفته شد، پس از مدتی رتبه قبلی خود را به دست آوردند.

چگونه سئو سایت خود را با توجه به الگوریتم گوگل فرد بهتر کنیم؟

حال که به صورت کامل با گوگل فرد آشنا شدیم و آن را مورد بررسی قرار دادیم، مانند مقالات قبلی می رسیم به کاربرد های این الگوریتم در عمل و اینکه چه کارهایی را باید انجام دهیم تا از دید الگوریتم گوگل فرد جریمه نشویم و رتبه خود را بهبود دهیم:


✔️ کاهش تبلیغات در سایت: هرچقدر تبلیغات را در سایت خود کاهش دهید رضایت کاربران در خصوص انتخاب سایت و مطالب شما افزایش خواهد یافت. (البته در حد یکی دوتا لینک تبلیغاتی ضروری است.)


گوگل فرد و سایر الگوریتم های گوگل طرفدار سئو کلاه سفید هستند

✔️ تولید محتوا باکیفیت: همه الگوریتم های گوگل با یکدیگر هم نظر هستند که یک سایت باید محتوا باکیفیت و مطلوبی را برای مخاطب و کاربر خود داشته باشد. پس برای بار هزارم می گوییم محتوا خود را جدی بگیرید.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: اهمیت محتوا در سئو چیست؟

✔️ طراحی تجربه کاربری خوب: یک اصطلاح هست که میگه: باید به دلم بشینه. در مورد تجربه کاربری هم همین گونه است. باید سایت به دل کاربر بشینه!


✔️ توجه ویژه به بک لینک ها: همیشه این نکته را به یاد داشته باشید کیفیت بهتر از کمیت است. پس سعی کنید بک لینک هایی که دریافت می کنید، ارزشمند تر باشند.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد توضیحات جامع و کاملی در خصوص الگوریتم گوگل فرد ارائه دهیم. علاوه بر اینکه گوگل فرد را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم، مواردی که از دید این الگوریتم مهم بودند و رعایت نکردن آن ها باعث جریمه شدن سایت توسط گوگل فرد می شوند و راهکارهایی را به منظور افزایش کلیک گوگل برای سایت از دیدگاه این الگوریتم ارائه کردیم.

فلسلفه ایجاد تمام الگوریتم های گوگل کمک به این موتور جستجو برای رتبه بندی منصفانه تر سایت ها بر مبنای رضایت کاربران است. 

فراموش نکنید در صورتیکه شما از ابتدا فعالیت های سئو سایت خود را استاندارد انجام دهید، نه تنها توسط گوگل فرد و دیگر الگوریتم های گوگل جریمه نخواهید شد، بلکه رتبه های خوبی در گوگل کسب خواهید کرد.


امتیاز 4.9
از 5
1747 رای

نظرات

ارسال نظر

  • مردم و لبخندها
   حیوانات و طبیعت
   غذا و نوشیدنی
   فعالیت‌ها
   سفر و مکان
   اشیاء
   نمادها
   پرچم‌ها
عکس خوانده نمی‌شود
ارتباط با آنیز وب

جهت ارتباط با کارشناس فنی یا فروش و ارسال داکیومنت پروژه و دریافت مشاوره رایگان از طریق روش های زیر با ما ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما